Tylko w Bogu uporządkowanie – medytacja biblijna na 10. niedzielę zwykłą – 6 czerwca 2021

Stanę w Bożej obecności.

Wprowadzenie 1: przypomnę sobie sytuację wewnętrznego rozdarcia, z którym nie potrafiłem sobie poradzić. Czy wiem co je spowodowało? Jak próbowałem sobie z nim poradzić? Jakie miejsce dałem Bogu.

Wprowadzenie 2: prosić o łaskę uporządkowania Bożego w sercu i głowie.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 3, 20-35

Jezus przyszedł z uczniami swoimi do domu, a tłum znów się zbierał, tak że nawet posilić się nie mogli. Gdy to posłyszeli Jego bliscy, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: “Odszedł od zmysłów”. A uczeni w Piśmie, którzy przyszli z Jerozolimy, mówili: “Ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy”. Wtedy przywołał ich do siebie i mówił im w przypowieściach: “Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać. Jeśli więc Szatan powstał przeciw sobie i jest z sobą skłócony, to nie może się ostać, lecz koniec z nim. Nikt nie może wejść do domu mocarza i sprzęt mu zagrabić, jeśli mocarza wpierw nie zwiąże, i dopiero wtedy dom jego ograbi. Zaprawdę, powiadam wam: Wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego”. Mówili bowiem: “Ma ducha nieczystego”. Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: “Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie”. Odpowiedział im: “Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?” I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: “Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką”.


Wewnętrzne skłócenie


Bez Boga jesteśmy wewnętrznie skłóceni, a to, co jest w takim stanie ostać się nie może. Na dłuższą metę są to pozycje z góry skazane na przegraną, a w konsekwencji na zagładę. Bóg jest osią centralną, wokół której harmonia istnieje. To life motiv, motyw wiodący tu i teraz. Można perfekcyjnie wykonać utwór muzyczny, jednakże koneser muzyki po wysłuchaniu jest w stanie powiedzieć czy to z wyuczenia czy też z serca wypłynęło. Wykonawstwo a rękodzielnictwo to mogą być dwie jakże różne od siebie poziomy.

Wewnętrzne skłócenie świadczy nie o przepracowaniu (choć i tutaj moglibyśmy się przyczyny dopatrywać). Na pierwszym miejscu mówi o nieuporządkowaniu, które wcale nie musi oznaczać totalnego chaosu. Czasami drobna sprawa może zamieszać w życiu w sposób totalny. Bo przyglądając się tej ewangelii widzimy ludzi w miarę ułożonych tzn. ułożyli sobie życie. By nie burzyć świętego spokoju mają w zanadrzu odpowiedź na wszystko. Jedli bowiem mówili odszedł od zmysłów, a inni ma Belzebuba. I sprawa załatwiona.

Czy jednak byli uporządkowani w sercu? Wszak ta przestrzeń mówi o wewnętrznej harmonii lub też skłóceniu. Rozejrzeć się trzeba z uwagą. Tam, gdzie nie ma Boga, gdzie jest tolerowany, ignorowany czy wyrzucany jest chaos – a zaczyna się od drobnych ustępstw na rzecz przyjemności, współczesnego myślenia, pójścia z duchem czasu. Zastanawiam się coraz częściej czy nie jest to demon tego czasu.


Używaj rozumu!


Czemu to bliscy na wieść o efektach działalności Pana Jezusa wybrali się, żeby Go powstrzymać? Nasłuchali się historii, opinii różnego rodzaju – dziś byśmy powiedzieli nasłuchali się mass mediów. I wystraszyli się. Wszak ich święty spokój został naruszony. Czują się związani z Jezusem i zdają sobie sprawy, że jak przyjdzie chwila światowego porządkowania to zatoczy ono szerokie kręgi i… będzie chciało owo „zło” wykorzenić doszczętnie. Oto lęk zaślepia i podsyca nieład (skłócenie).

Łatwo powiedzieć, że zwariował. Reguły po owocach poznacie świadczy o czymś innym, a owoce są niezaprzeczalne, a świadków tak wielu. Przebiegłość uczonych w Piśmie twierdzących (takie twierdze sobie postawili), że ma Belzebuba i mocą władcy złych duchów wyrzuca złe duchy jednym zdaniem zostaje obnażona: Jak może Szatan wyrzucać Szatana? Jeśli jakieś królestwo jest wewnętrznie skłócone, takie królestwo nie może się ostać. I jeśli dom wewnętrznie jest skłócony, to taki dom nie będzie mógł się ostać.

Tak więc nie idzie o to, żebyśmy nie myśleli. Nie po to dostaliśmy dar rozumu, by go nie używać. Warto jednak więcej czasu poświęcać na refleksję i odkrywać iloma absurdami (które zakrawają wręcz na głupotę – czyli nieużywanie rozumu! I zarozumialstwo!) otaczamy się na co dzień w naszym myśleniu czy mówieniu, a dokładnie powtarzaniu zasłyszanych bzdur, które uważamy za prawdę i powielamy.


Nie stój na dworze


Nie ma mowy o tym, że nie mamy przychodzić do Jezusa. Jednakże przyjście do Niego nie może skończyć się staniem na dworze. Tak naprawdę nie szukają Go. Nie chcieli Go posłuchać! Nie mieli zamiaru wsłuchać się w Jego orędzie. Z góry założyli, że zwariował, że opętany, że… staroświecki, niedzisiejszy, nienowoczesny… Staw się do raportu, mówią do Niego przywołując Go do siebie.

Tylko ten, kto siedzi wokół Niego jest w stanie nie tylko rozpoznać szatańskie pokusy i podszepty (bo jakże inaczej nazwać tego rodzaju nieuporządkowane, wprowadzające chaos wbrew pozorom ładu myśli?!). Tylko ten, kto słucha słowa Bożego ma przed sobą perspektywę widzenia i słyszenia. Kiedy wyrzucamy siebie poza Bożą orbitę to chaos wkrada się i wykrada co się da. Zderzamy się ze sobą i między sobą. Bez punktu odniesienia jesteśmy w rozsypce.

Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? Rozglądnij się. Sytuacja analogiczna. Siedzimy dokoła Niego… należysz do Niego? Jesteś Jego najbliższą rodziną?W przełożeniu na konkret: czy pełnisz wolę Bożą? Jeśli tak to wiedz, że kto pełni wolę Bożą, ten i tylko ten, jest Mu bratem, siostrą i matką. Boże życie wprowadza porządek w codzienność wierzącego. Nawet jeśli wokół szaleje burza i wszystko jest w chaosie chrześcijanin w Bogu znajduje porządek.


o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl


Teksty do propagowania z zaznaczeniem Autora, ale nie w celach komercyjnych. Copyright © o. Robert Więcek SJ