Wewnątrz – zewnątrz – Mateuszowe pięciominutówki na środę 22 czerwca 2022

Tekst ewangelii: Mt 7,15-20

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach”.


Nie szata zdobi człowieka


Poznanie tu na ziemi we wszystkich wymiarach dokonuje się po owocach. Wcale na pierwszym miejscu nie chodzi o to ile kto zarobił i na czym; kto okazał się bardziej cwanym. Są owoce trwałe i te, które trzeba dobrze zabezpieczyć, by nie uległy rozkładowi. Fałsz i prawdziwość też rozpoznaje się po owocach.

Tutaj warto zacytować przysłowie polskie, że nie szata zdobi człowieka. Albowiem, zgodnie ze słowami Pana Jezusa fałszywi prorocy nie ukazują się takimi. Oni przychodzą ubrani w owczej skórze, jednak wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Fałsz jest gotowy do ubierania się w szatki, które nie należą do niego, do przebierania się co chwilę – są jak chorągiewka na wietrze. Jak powieje tak się ustawi, byle tylko osiągnąć swoje cele nie zważając na nikogo, a tym bardziej na samą prawdę.

Są tacy, co to na wszystkim się znają i mają na wszystko najlepsze rady. Uważaj zanim się wsłuchasz. Gdy św. Paweł podaje kryteria do wyznaczenia kogoś na kapłana czy biskupa to jednym z nich jest to czy radzi sobie z rodziną, jak się prowadzi, jak dba o rodzinę. Jeśli tutaj owoce są mierne to jakże mógłby poprowadzić o wiele większą rodzinę – wspólnotę Kościoła.


Dbałość o całość


Wiadomo, że nie jesteśmy idealni. Nie jesteśmy zaprogramowanymi robotami, które przytną deskę co do milimetra itp. Tak więc jak ktoś chce to znajdzie błąd, nieścisłość czy wręcz upadek. Owoce tego rodzaju są niesmaczne. Jednakże nikt nie powiedział, że ogród zawsze ma takie wydawać. Przecież chodzi o dbałość, o wytrwałość i o cierpliwość w uprawie danego kawałka ziemi.

Owo poznacie ich po ich owocach jest tłumaczone w następujący sposób: Czy zbiera się winogrona z ciernia albo z ostu figi? Nie da się! Fałszywi prorocy ogłaszają nieprawdę, swoje wizje, a nie słowo Boga. Mówią, że z winogrona da się zebrać z ciernia i figi z ostu. Trzeba wsłuchać się z uwagą w to, co się do nas mówi. Nie wszystko brać za dobrą monetę. Trzeba włączyć system rozeznawania – własne doświadczenie, doświadczenia innych, lektura, zgłębianie tematu. Trzymanie się słowa Bożego i nauki Kościoła. Zaiste, jeśli ktoś poruszy filary domu to ten się zawali – nie jest w stanie się utrzymać.

Kiedy zadbam o dobrą ziemię i dobre nasienie to mogę spodziewać się dobrych plonów. Każde dobre drzewo wydaje dobre owoce. Bez wysiłku (to często głoszą prorocy) nie da się uprawiać ogrodu czy sadu. Nie sadzi się złych drzew, bo one wydają złe owoce. Ogrodnik mądry wycina drzewa, które wyjaławiają ziemię. A zanim posadzi jakieś drzewo to się zastanowi wielokrotnie czy ono jest dobre czy złe.


Oczy naokoło głowy


Przecież oczywistą jest rzeczą, że nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Dobre drzewo wydaje dobre owoce. Nie chodzi ani o ilość ani o wielkość. Zanim drzewo zacznie owocować potrzebuje kilku lat. Nie od razu wszystko widzimy. Jednakże zapewniając godziwe warunki i dbając o uprawę nadzieja jest wielka co do plonów.

Gdy człowiek się pomyli (a taka możliwość istnieje) to w mądrości serca każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu wycina i w ogień wrzuca. To jedyny sposób. Tak więc trzeba pilnować uprawy. I to zanim się posadzi należy usiąść i rozważyć. Początek, środek i koniec danego działania mówią o tym z jakiego drzewa ono wychodzi.

Fałsz zawsze się zdradzi! Dobro (prawda) nie muszą się zdradzać. Fałsz się ukrywa pod płaszczykiem tego czy owego i należy zrzucić ten płaszcz, by zobaczyć co się kryje pod spodem. Prawda nie musi się kryć. I jedno i drugie poznajemy po ich owocach. Jakie są owoce fałszu? Jakie są owoce prawdy?


o. Robert Więcek SJ


Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl


Teksty do propagowania z zaznaczeniem Autora, ale nie w celach komercyjnych. Copyright © o. Robert Więcek SJ