Refleksja na Niedzielę Palmową

Męka Pana naszego Jezusa Chrystusa według świętego Marka.


Tekst ewangelii: Mk 14,1 – 15,4


Męka i chwała


Przychodzi w glorii i chwale, choć wie, że wyrok śmierci został wydany. Przychodzi do swoich, choć wie, że nie wszyscy Go przyjmą. Przychodzi i podejmuje daną mu chwilę. Nie chełpi się tymi okrzykami. Jeśli oni przestaną to kamienie wołać będą.

Niedziela Palmowa mówi o życiu człowieka. O smutkach i radościach tegoż żywota. O zwycięstwach i porażkach. O czasie wojny i czasie pokoju. Więcej nawet ukazuje prawdę o człowieku i jego życiu. Bóg w to wchodzi! Bierze takim jakim ono jest. W takim stanie, w jakim się znajduje. Ojciec przychodzi w Synu do człowieka, do Kościoła, do świata.

Jeszcze raz wsłuchajmy się w modlitwę kolekty z Niedzieli Palmowej: Wszechmogący, wieczny Boże, aby dać ludziom przykład pokory do naśladowania, sprawiłeś, że nasz Zbawiciel przyjął ciało i poniósł śmierć na krzyżu; daj nam pojąć naukę płynącą z Jego męki i mieć udział w Jego zmartwychwstaniu.


Samo życie…


Życie nasze naznaczone jest flakonikami – tym, co cenne, najdroższe i pieniędzmi – tymi, które mamy i tymi, które chcielibyśmy mieć. Usłyszysz w tymże życiu hosanna, ale i ukrzyżuj. Nie brakuje też piania koguta. Chleb na stole znajdziesz i kubek z wodą, ale i pogoń za przyjemnościami różnego rodzaju. Jest tak i jest nie. Nie zabraknie nie wiem.

Są w nim przygotowania do święta i świętowanie, choć gro stanowi zwykła codzienność. Nie brakuje w nim żarliwej, spontanicznej modlitwy i radosnych okrzyków, ale i bolesnej modlitwy Ogrójca. Usłyszy się Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił i… w Twoje ręce oddaję ducha mego. Jest zdrada, zaparcie się i odrzucenie. Jest chusta Weroniki i pomocne ramię Szymona. Jest wyznanie wiary i ucieczka od niego. Są ciemności i światło. Są narodziny i śmierć.

Prawda o życiu! Samo życie! Jezus Chrystus wszedł w to wszystko i wziął na siebie. Chce być z nami. Wielki Tydzień to czas kontemplacji Ojca w Synu, czas zapatrzenia się w Serce Boga, czas zasłuchania się w bicie tegoż Serca. Niech będą to dni wpatrywania się w Serce Jezusa…, które bije dla nas.


o. Robert Więcek SJ


Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl


Teksty do propagowania z zaznaczeniem Autora, ale nie w celach komercyjnych. Copyright © o. Robert Więcek SJ