Nie lękajcie się! – Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 23 listopada 2021

Tekst ewangelii: Łk 21,5-11

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: “Ja jestem” oraz: “nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie”.


Nie trwóżcie się


Oto podstawowe przytulenie Boga. Jak dobry ojciec czy matka widząc dziecko w strachu przytulają i powtarzają: nie bój się! A więc, wbrew oczywistości chcę zaprosić cię słowami: pozwól się przytulić.

Czyż moje własne doświadczenie nie mówi mi, iż to, co pięknie przyozdobione marnieje prędzej czy później? Do czego miałbym zostać przekonany skoro to mnie dotyka na co dzień. I wcale nie mówię o burzeniu, o niszczeniu. Przemija postać tego świata – woła do nas św. Paweł Apostoł.

Przeraża wizja destrukcji tego, co uważam za piękne, wspaniałe, nie-do-poruszenia. Wprowadza element paniki stwierdzenie, że kamień na kamieniu nie pozostanie. Przecież to niemożliwe. Czemu to miałoby być niemożliwe? Bo ja sobie tak założyłem? Nie lękajcie się! To musi nadejść. Nie przykładajcie do tego ręki, jednak nadejdzie. W Bogu złóżmy nadzieję! Tylko w Nim.


Fakt czy sensacja


Kiedy to nastąpi? Czy naprawdę chcemy wiedzieć? Czemu? By wziąć komórkę i nagrać i umieścić na mediach społecznościowych, które można byłoby śmiało nazwać mediami plotkarskimi i poszukującymi sensacji? Wtedy całe rzędy samochodów z antenami i całe watahy helikopterów z kamerami zameldowałaby się na miejscu, by na żywo transmitować wydarzenie.

Wedle słów Pana to się dzieje. Już jest ten czas… ze świątyni jerozolimskiej zaiste nie pozostał kamień na kamieniu. Rzymianie zrównali ją z ziemią. Jednakże na takową ruinę pracowali latami. Kropla drąży kamień powoli, aczkolwiek skutecznie. Tak samo małe zaniedbania potrafią zniszczyć najpiękniejsze budowle.

Znaki zapowiedziane się dzieją. Słyszymy o wojnach i przewrotach. Powstaje naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Są silne trzęsienia ziemi. Jest głód i zaraza. Różnego rodzaju zjawiska i znaki na niebie. Ktoś powie, że od zawsze… istotnie. Czy Bóg nie ukazuje miłosierdzia nie przychodząc jeszcze?


W Jego imię


Pan Jezus do nas uczniów skierował zaproszenie, byśmy szli w Jego imię, byśmy w Jego imię głosili, uzdrawiali, wypędzali złe duchy. Dziś ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Będąc tacy, którzy pod Jego imieniem będą przychodzić. To ci, co pod przykrywką imienia Bożego chcą przeprowadzić swoje plany. Mamy się ich strzec. Nie dajmy się zwieść. Nie dajmy się uwieść.

Bóg dał nam ten świat. Budujemy w nim świątynie ziemskie, które niszczeją. To jest przestrzeń życiowa, to jest miejsce zbawienia dla nas. Każdy kto nawołuje do odwrócenia się i pogardzania światem nie jest z Bożego ducha. Należy z całą stanowczością odrzucić zło! Nazywać je po imieniu – jak to św. Ignacy Loyola w regułach o rozeznawaniu ujął, iż wypowiedzenie na głos pokus sprawia, że kusiciel odchodzi, bo zostały ujawnione jego niecne zamiary.

Nikt nie zna czasu, a więc gadanie, że już, że nadszedł czas jest zwodzeniem! Mamy iść za Panem Jezusem, kroczyć Jego śladami, roznosić woń Chrystusową na tym świecie, pośród niego. Słuchać nam trzeba z uwagą i nie dać się „wkręcać”. Mamy zdrową naukę, mowę Bożą – trzymajmy się jej z pokorą. Lęk będzie pukał (i czyni to nieustannie) do drzwi naszych serc i umysłów. Nie otwierajmy mu!


o. Robert Więcek SJ


Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl


Teksty do propagowania z zaznaczeniem Autora, ale nie w celach komercyjnych. Copyright © o. Robert Więcek SJ