| strona główna | kontakt |
 
 
Czwartek XXXII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Alberta Wielkiego
15 listopada 2018r.
 
poprzednie 5 minut:

Przerwa w dostawie "pięciominutówek"
08 listopada, 2018
Wierność w codzienności na wieczność - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 10 listopada 2018
08 listopada, 2018
Nierówna walka - medytacja biblijna na 32. niedzielę zwykłą – 11 listopada 2018
08 listopada, 2018
Gorliwość o Kościół - medytacja biblijna na rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – 9 listopada 2018
08 listopada, 2018
Nie zabijajcie nadziei w was - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 8 listopada 2018
07 listopada, 2018
Dłużnicy Miłości - Łukaszowe pięciominutówki na środę 7 listopada 2018
06 listopada, 2018
Aby dom był zapełniony - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 6 listopada 2018
05 listopada, 2018
Bezcenne i „dwudaniowe” - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 5 listopada 2018
04 listopada, 2018
Pierwsze-ostatnie miejsce - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 3 listopada 2018
02 listopada, 2018
Napojeni miłością - medytacja biblijna na 31. niedzielę zwykłą – 4 listopada 2018
01 listopada, 2018
Światło Zmartwychwstałego - medytacja biblijna na wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – 2 listopada 2018
01 listopada, 2018
W niebie - medytacja biblijna na uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada 2018
31 pazdziernika, 2018
Zbawienie = poznanie - Łukaszowe pięciominutówki na środę 31 października 2018
30 pazdziernika, 2018
Zakwaszone, a nie skwaszone - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 30 października 2018

29 pazdziernika, 2018
W wolności dzieci Bożych - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 29 października 2018
28 pazdziernika, 2018
Słowo do mnie mówi - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 27 października 2018
26 pazdziernika, 2018
Odkryta tożsamość - medytacja biblijna na 30. niedzielę zwykłą – 28 października 2018
25 pazdziernika, 2018
Wzrok prostaczków - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 26 października 2018
25 pazdziernika, 2018
Naprzeciw, a nie przeciw - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 25 października 2018
24 pazdziernika, 2018
Pewność przyjścia - Łukaszowe pięciominutówki na środę 24 października 2018
23 pazdziernika, 2018
Napojeni miłością - medytacja biblijna na 31. niedzielę zwykłą – 4 listopada 2018
01 listopada, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Wymodlona i wywalczona - kazanie na 31 nd zwykla Gliwice 2018
plik: 2.94 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: zasiadam do stołu z przyjaciółmi i rozważamy sytuację „suszy”, która nas dotyka. Analizujemy jej możliwe przyczyny i szukamy rozwiązań, aby nawodnić obszary objęte tym kataklizmem. Potem spoglądam na serce i widzę wysuszone połacie… oddaje je Jezusowi.
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę nasycenia (się) miłością Bożą.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 12,28b-34

Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań? Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych. Rzekł Mu uczony w Piśmie: Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary. Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: Niedaleko jesteś od królestwa Bożego. I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.


Dlaczego nie umiemy kochać? Być może pomylone pojęcie miłości nosimy w głowie i sercu. Miłość egoistyczna nigdy nie będzie umiała kochać. Miłość altruistyczna też nie jest pełnią, o której marzymy. Prawdziwa miłość zawsze jest wzajemna. Ja kocham ciebie, ty kochasz mnie i jesteśmy dla siebie i naprzeciw siebie i obok siebie. Ja mogę liczyć na ciebie, ty możesz liczyć na mnie i w zdrowiu i w chorobie. Ja wyciągam do ciebie rękę, ty wyciągasz do mnie rękę i żadna z nich nie zostanie odtrącona. Dziś ja ci pomagam, a jutro ty mi pomożesz. Czyż Pan Jezus nie powiedział wielokrotnie zostawiając nam najważniejsze przykazanie: miłujcie się wzajemnie jak Ja was umiłowałem.

Wzajemność

Miłosna wzajemność nie nosi w sobie handlowego coś za coś. To są inwestycje, które nie myślą o zwracaniu się. I choć jest w niej kredyt zaufania to nie spłaca się go całe życie i to w dwójnasób, a żyje się dzięki niemu i to ku i w wieczności, a plony są stokrotne. Bez wzajemności miłość zamieni się w altruizm. Człowiek przestanie myśleć o sobie, stanie się niewolnikiem, a przecież miłość prawdziwa daje wolność.
Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Ileż te słowa mówią o wzajemności! Przecież z pustego i Salomon nie naleje, choć należał do najmądrzejszych ludzi na globie ziemskim. Kochać bliźniego bez miłości siebie, to powolne (mniej czy bardziej) wypalanie się, które kończy się pustką, samotnością, zniknięciem. Czy miłość unicestwia? Żadną miarą. Czy miłość każe zapomnieć o sobie? Żadną miarą.
Wzajemność to równowaga. Trzeba (wy)dawać, choć nie wedle zasad bogini ekonomii, ale według tego, co Bóg Miłość uczynił, a mianowicie wydał Syna swego Jednorodzonego. Skoro mowa o dawaniu to nie wolno zapomnieć o braniu. Wzajemność sprawia, że branie-dawanie staje się pasją. Przykład sakramentu małżeństwa, którego udzielają sobie nawzajem małżonkowie. Dają się sobie i biorą siebie nawzajem. I to nie na niby, na jakiś czas, na próbę, ale do końca dni. Oto moc miłości wzajemnej! Egoistyczna liczy tylko na siebie. Altruistyczna prędzej czy później wygasa. Pozostaje ta, którą Bóg zakorzenił w nas. Dlatego w wymiarze wzajemności jest też będziesz miłował Pana Boga swego tak, jak zostałeś przez Niego umiłowany.

Umiłowany - przebaczony

Bóg mnie umiłował całym swoim sercem, całym sobą. Otrzymałem dar miłości prawdziwej, bezgranicznej, bezwarunkowej i wzajemnej. Dlaczego? Bo Ojciec kocha Syna, Syn kocha Ojca, a „owocem” tej miłości jest Duch Święty. Bo Bóg jest miłością i (wy)dając siebie nie może dać niczego innego jak miłość.
To, że miłość może być odrzucona i podeptana to nikogo nie muszę przekonywać, jednak fakt ten nie oznacza, że mam przestać kochać. Miłując całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą czerpię z niewyczerpalnego źródła. Mottem tejże heroicznej (bohaterskiej, wymagającej i możliwej) miłości jest zdanie: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Syn rzekł tak, bo widział u Ojca, że czyni to właśnie. Tak więc jednym z przejawów prawdziwej miłości jest przebaczenie, wzajemne przebaczenie: … i przebacz nam nasze winy jako i my przebaczamy naszym winowajcom. To jest konkretne oblicze miłości.

Jedno i dziesięć

To przykazanie nie przerasta naszych możliwości. Wypełnienie go w codzienności jest koniecznością. Miłość jest tlenem, którym oddychamy. Chlebem, który spożywamy. Wodą, którą pijemy. Bez miłości umieramy! Nie ma innego przykazania większego od tych.
Myślę, że razem z uczonym w Piśmie z całym przekonaniem powtarzać możemy: Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary. Miłość to daleko więcej niż całopalenia i ofiary, niż jarzmo i brzemię, niż ciężar (często ciężar belki krzyża).
Dochodzimy do tego, gdy odkrywamy i żyć zaczynamy prawdą pierwszego przykazania: Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Tak naprawdę dekalog, dziesięć przykazań to nic innego jak konkretny „wykład” tego jednego trójczłonowego przykazania miłości.

o. Robert Więcek SJ


Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI