| strona główna | kontakt |
 
 
Sobota II tygodnia adwentu
15 grudnia 2018r.
 
poprzednie 5 minut:

Udane próby - adwentowe pięciominutówki na sobotę 15 grudnia 2018
14 grudnia, 2018
Nawrócone serce - medytacja biblijna na 3. niedzielę Adwentu – 16 grudnia 2018
13 grudnia, 2018
Tak, ale... - adwentowe pięciominutówki na piątek 14 grudnia 2018
13 grudnia, 2018
Cechy człowieka adwentu - adwentowe pięciominutówki na czwartek 13 grudnia 2018
12 grudnia, 2018
Obecność dodająca - adwentowe pięciominutówki na środę 12 grudnia 2018
11 grudnia, 2018
Zdaje się, czy pewni jesteśmy? - adwentowe pięciominutówki na wtorek 11 grudnia 2018
10 grudnia, 2018
Plan miłości: ogłosić królestwo - adwentowe pięciominutówki na poniedziałek 10 grudnia 2018
09 grudnia, 2018
Zawsze miłosierny - medytacja biblijna na uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – 8 grudnia 2018
07 grudnia, 2018
Przychodzi tu i teraz - medytacja biblijna na 2. niedzielę Adwentu – 9 grudnia 2018
06 grudnia, 2018
Wiara jak ziarnko gorczycy - adwentowe pięciominutówki na piątek 7 grudnia 2018
06 grudnia, 2018
Od starania do realizacji - adwentowe pięciominutówki na czwartek 6 grudnia 2018
05 grudnia, 2018
Podzielone miłosierdzie - adwentowe pięciominutówki na środę 5 grudnia 2018
04 grudnia, 2018
Człowiek pokoju i radości - adwentowe pięciominutówki na wtorek 4 grudnia 2018
03 grudnia, 2018
Niespodziewane przyjście - adwentowe pięciominutówki na poniedziałek 3 grudnia 2018
02 grudnia, 2018
Zdrowe i lekkie serce - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 1 grudnia 2018
30 listopada, 2018
Doskonałość chrześcijańska - medytacja biblijna na 1. niedzielę Adwentu – 2 grudnia 2018
29 listopada, 2018
Jestem „za” powołaniem - medytacja biblijna na święto Andrzeja Apostoła – 30 listopada 2018
29 listopada, 2018
Pewność spełnionego oczekiwania - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 29 listopada 2018
28 listopada, 2018
Żyjący w rękach Bożych - Łukaszowe pięciominutówki na środę 28 listopada 2018
27 listopada, 2018
Rodzaje burzenia - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 27 listopada 2018
26 listopada, 2018
Drugi królem - medytacja biblijna na uroczystość Chrystusa Króla – 26 listopada 2017
23 listopada, 2017

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Ja sam Bog - kazanie na Chrystusa Krola Gliwice 2017
plik: 3.73 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: oto „koniec świata” - widzę co się dzieje przed Synem Człowieczym… co usłyszałem dziś? Jak odpowiem na zadane pytania? Po której stronie mnie postawi? Kto jest moim (K)królem?
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę pójścia za Nim i wytrwania przy Nim.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 25,31-46

Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Opieka z perspektywy czasu

Kiedy Pan jest moim Pasterzem to niczego mi nie brakuje. Zmienia się pojęcie braku... bo tak naprawdę w życiu nie chodzi o zaspokojenie tego, co wydaje mi się być „brakiem”. Jeśli ktoś troszczy się o wszystko to czegóż może mi zabraknąć? Choć dobrze wiemy, że ta troska nie oznacza, aby wszystkie zachcianki i kaprysy zostały zrealizowane.
Pasterz jest mądry, bo zna swoje owce, zna je po imieniu i wie, co każda potrzebuje. I znów nie chodzi o to, że jedne mają większe potrzeby, a inne mniejsze, czyli że jedne są bardziej obrotne, a inne mniej. Przecież Pasterz nie da się przejść owcom dla ich dobra. Gdybyśmy uczciwie spojrzeli na niektóre wydarzenia z naszego życia to byśmy odkryli (ufam, że ze zdumieniem!), iż doświadczone braki były w rzeczywistości błogosławieństwem, że uratowały nas przed zagubieniem się czy też śmiercią.
Opiekę widać dopiero z perspektywy czasu. Rodzice nie widzą, że ich dzieci rosną. Dzieci nie od razu pojmują działania wychowawcze rodziców. Potrzeba czasu i cierpliwości, by właściwie odczytać dane zdarzenie i okoliczności, w których miało ono miejsce. Tej perspektywy uczyć się możemy w czasie obchodzonych jubileuszów – takie kamienie milowe wędrówki, okazja do zatrzymania się i zobaczenia „gdzie” i „jacy” jesteśmy.

Pielgrzymi

Motyw wędrówki jest podstawowy. Nasze życie na ziemi jest wędrówką! Mamy i znamy Drogę! Jest nią Jezus Chrystus Syn Boży, nasz Król, który jest z nami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata i... przyjdzie do nas w swej chwale. Celem pielgrzymki jest dom Ojca.
Rozważanie dzisiejszej uroczystości ma sens tylko i wyłącznie gdy spojrzymy na nią oczyma pielgrzyma – zmierzamy do królestwa Bożego, do jego pełni. Dzień za dniem, krok za krokiem. Jedni przebywają tę drogę we wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej, inni we wspólnocie zakonnej czy formacyjnej. Są i tacy, którzy trochę samotnie tam zmierzają.
Idziemy razem i każdy swoją ścieżką. Wszyscy jesteśmy pielgrzymami. Ramię w ramię. Podając sobie ramię. Biorąc siebie na ramiona. Bo nam zależy, by wszyscy doszli do domu, byśmy zaczęli królować, królować razem z Jezusem Chrystusem, byśmy usłyszeli: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!

Królowanie Pana

Na czym polega królowanie naszego Króla i Pana? Głód i pragnienie, wędrówka, nagość, choroby, więzienie. Jakże dyskomfortowe sytuacje! A właśnie w nich objawia się Król. Oto królowanie. Król jest głodny... spragniony... nagi... jest przybyszem... chory... w więzieniu. I pragnie byśmy dali Mu jeść, pić... byśmy Go przyjęli, przyodziali, odwiedzili... byśmy do Niego przyszli.
W drugim człowieku... Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Mimowolnie? Przez przypadek? Żadną miarą. Królujemy – uczymy się królowania po drodze, w drodze, w międzyczasie. Temu, kto w tym, konkretnym momencie idzie obok mnie. Nawet nie wiemy kiedy i jak... i będzie wielkie zdziwienie: Panie kiedy...?
Bóg traktuje mnie po królewsku. Ojciec tak nas umiłował, że wydał nam swego Syna. Umiłowany miłuje. Obdarowany obdarowuje. Drugiego mam traktować po królewsku. Jak traktuję bliźniego, tak w rzeczywistości traktuję Boga, Króla i Pana. To czy Bóg jest moim Królem widać w moim podejściu do bliźnich. Nie miłujmy tylko słowem i językiem, ale czynem i prawdą (1J 3,18).

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI