| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek II tygodnia okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Marcina I
13 kwietnia 2021r.
 
poprzednie 5 minut:

Nie lękajmy się miłości - wielkanocne pięciominutówki na środę 14 kwietnia 2021
13 kwietnia, 2021
Słuchanie i wiara - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 13 kwietnia 2021
12 kwietnia, 2021
Drżenie narodzin - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 12 kwietnia 2021
11 kwietnia, 2021
Wiara – ręce i bok - medytacja biblijna na Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 11 kwietnia 2021
10 kwietnia, 2021
Dynamika wzrostowa wiary - medytacja biblijna na sobotę w oktawie wielkanocnej – 10 kwietnia 2021
09 kwietnia, 2021
Wiedza, że to jest Pan - medytacja biblijna na piątek oktawy wielkanocnej – 9 kwietnia 2021
08 kwietnia, 2021
Świadectwo wiary - medytacja biblijna na czwartek w oktawie wielkanocnej – 8 kwietnia 2021
07 kwietnia, 2021
Pałające Serce - medytacja biblijna na środę w oktawie wielkanocnej – 7 kwietnia 2021
06 kwietnia, 2021
O próbach zatrzymania - medytacja biblijna na wtorek w oktawie wielkanocnej – 6 kwietnia 2021
05 kwietnia, 2021
Dwa (od)ruchy - medytacja biblijna na poniedziałek w oktawie wielkanocnej – 5 kwietnia 2021
04 kwietnia, 2021
W poszukiwaniu radości - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Smak i dźwięk wigilii - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 3 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Jest TU - refleksja na Wielką Sobotę 2021
02 kwietnia, 2021
Wypełnił do końca - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021
01 kwietnia, 2021
Przemieniani – ku eucharystycznym - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021
31 marca, 2021
Dwa pytania - medytacja biblijna na Wielką Środę – 31 marca 2021
30 marca, 2021
Bóg się wzrusza - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 30 marca 2021
29 marca, 2021
Uczta miłości - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 29 marca 2021
28 marca, 2021
Czemu krzyczysz? - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 28 marca 2021
27 marca, 2021
Szukanie i słuchanie Jezusa - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 27 marca 2021
26 marca, 2021
Deklaracje i czyny - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 2 marca 2021
01 marca, 2021

 

z ostatniej chwili
---------------------

03 kwietnia, 2021
Prawdziwie zmartwychwstał!

Moi Drodzy,

Pan prawdziwie zmartwychwstał! Dajmy się zaskoczyć! Nie ma Go tam, gdzie byśmy się...


31 grudnia, 2020
Na ten nowy rok - 2021

Niech Serce Jezusa rozpali nasze serca!...
24 grudnia, 2020
Boże Narodzenie 2020

Przyszedł nie mimo, a w pandemii...
Przyszedł do naszych serc, rodzin, parafii... i do tych samotnych...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 23, 1-12

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: "Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony".

Pokazać się czy upodobnić się

Tekst naszpikowany czasownikami… mówić, czynić, wiązać, unieść, kłaść, ruszyć… po co cokolwiek robimy? Żeby się ludziom pokazać czy żeby się Bogu podobać? To ludziom pokazać to trochę na zasadzie ja im pokażę, udowodnię itd. To Boskie podobać to raczej nie przypodobać się, a bardzie upodobnić się, wszak sam Ojciec do każdego z nas powtarza tyś jest mój syn umiłowany, w tobie mam upodobanie. Tak więc podobanie się Bogu wynika z tego, że to ja na pierwszym miejscu Jemu się podobam…
Dynamika uczyniona przez ewangelistę nosi w sobie sprzeczności. Trochę na zasadzie chciałbym, lecz boję się… bo mówić jest łatwo, a wcielić „dane słowo” w życie już trudniej. Bo wiązać ciężary na barkach innych się da, jednak w pomocy nawet palcem nie ruszam – weźmy się i zróbcie to…
Denerwująca jest maksyma: Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Moglibyśmy powiedzieć o pewnej formie bezczynności ze strony faryzeuszów i uczonych w Piśmie. Dobrze gadają, a mało czynią z tego, co mówią. Natomiast Pan Jezus mówiąc o katedrze Mojżesza daje nam wskazówkę, że nie mamy odrzucać, a wedle możliwości czynić i zachowywać. Oczywiście z wyjątkiem namawiania do grzechu.

Harmonia Ducha

Idzie o to, by nie było dysharmonii, faryzejskiego jedno myślę, drugie mówię, a trzecie czynię. Kiedy tak się dzieje? Kiedy dla przykładu trzech dyrygentów prowadziłoby w tym samym czasie jedną orkiestrę symfoniczną. Wszak każdy dyrygent wykonuje inaczej dany utwór. Tak więc nie może być dziesięciu prowadzących, bo zrobi się wielki chaos!
W wierze prowadzącym jest Duch Święty, który kieruje Kościołem i w Kościele. Jeśli Jego natchnieniom się poddamy to jest duża szansa na pokój i uporządkowanie. Co nie wyklucza napięć, trudności w dialogu. Gdy Duch jest płaszczyzną porozumiewania się to dochodzi do porozumienia. W tym wymiarze pojawiają się słowa jedni drugich brzemiona noście i przedkładajcie sprawy bliźniego ponad swoje.
Tak więc nie ja i moje, a my, nasze, a jeszcze mocniej ty i twoje. Choć nie po to, by się ludziom pokazać, a dla ludzi! Nie bym ja i moje było na wierzchu (wypłynęło na wierzch), by mnie rozpoznawano i pozdrawiano, by uznawano za mistrza i nauczyciela. Uczmy się nieustannie, że braćmi i siostrami jesteśmy, że to Duch Święty sprawia, iż wołamy, pojedynczo i we wspólnocie: Abba, Ojcze, Tatusiu do naszego Boga. To jest najtrwalszy i jedyny solidny fundament mówienia-czynienia.

Życie w Trójcy i Trójcą

Jeden Nauczyciel i Mistrz – Jezus Chrystusa, Syn Boży. Jeden Ojciec. A wszystko w Duchu Świętym. Chrześcijanin żyje tajemnicą Trójcy Świętej na co dzień. Gdy tego nie ma to oddalamy się od siebie – gubimy, rozrywamy więzi… oddaleni nie widzimy oczu, nie możemy w nie spojrzeć. Już nie dostrzegam w bliźnim brata, a więc jest łatwiej uczynić z niego niewolnika. Pamiętajmy, że to działa we dwie strony.
Cóż Trójca Święta nam dziś objawia? Otóż, do Niej najbardziej odnosi się zdanie: Największy z was niech będzie waszym sługą. Czyż tak się nie stało? Tajemnica stworzenia i darowania się Stwórcy. Tajemnica Wcielenia i darowania się Syna. Tajemnica Zbawienia i otwarcia się Boga, który daje się całkowicie. Bóg służy człowiekowi! Mało jeszcze?! Cóż więcej byś oczekiwał?
Zaprasza nas do tego samego – mamy być Jego naśladowcami, doskonali jak On jest doskonały, miłosierny jak On jest miłosierny… dlatego potrzeba pokory, bo tylko pokorny jest w stanie to pojąć, przyjąć i przejąć do swego życia. Bo Bóg jest pokorny! Bo Bóg się nie wywyższa – najwyżej może być przez nas wywyższany! Bo Bóg jest poniżony w Jezusie Chrystusie i to jak poniżony. A wiemy, że przez to, co wycierpiał dał nam wywyższenie, niebo, gdzie po prawicy Wszechmocnego zasiądziemy.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI