| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek III tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
26 stycznia 2021r.
 
poprzednie 5 minut:

Bóg to dobrze poukładał - medytacja biblijna na wspomnienie Tymoteusza i Tytusa – 26 stycznia 2021
25 stycznia, 2021
Strach ma wielkie oczy - medytacja biblijna na święto Nawrócenia św. Pawła – 25 stycznia 2021
24 stycznia, 2021
Niebo tak upragnione - medytacja biblijna na 3. niedzielę zwykłą – 24 stycznia 2021
23 stycznia, 2021
Dar zmysłów - Markowe pięciominutówki na sobotę 23 stycznia 2021
22 stycznia, 2021
Na górze - Markowe pięciominutówki na piątek 22 stycznia 2021
21 stycznia, 2021
Objawić dobro - Markowe pięciominutówki na czwartek 21 stycznia 2021
20 stycznia, 2021
Wolność – co wolno? - Markowe pięciominutówki na środę 20 stycznia 2021
19 stycznia, 2021
Prawodawca i prawo - Markowe pięciominutówki na wtorek 19 stycznia 2021
18 stycznia, 2021
Szkoła smakowania - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 18 stycznia 2021
17 stycznia, 2021
Migracja – pascha - medytacja biblijna na 2. niedzielę zwykłą – 17 stycznia 2021
16 stycznia, 2021
Prosto z Jezusem - Markowe pięciominutówki na sobotę 16 stycznia 2021
15 stycznia, 2021
Piękno i moc łaski - Markowe pięciominutówki na piątek 15 stycznia 2021
14 stycznia, 2021
Być kostką domina - Markowe pięciominutówki na czwartek 14 stycznia 2021
13 stycznia, 2021
Lekcje miłości - Markowe pięciominutówki na środę 13 stycznia 2021
12 stycznia, 2021
Nauka Pańska - Markowe pięciominutówki na wtorek 12 stycznia 2021
11 stycznia, 2021
Koniec i bez końca - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 11 stycznia 2021
10 stycznia, 2021
Chrzest i codzienność - medytacja biblijna na Niedzielę Chrztu Pańskiego – 10 stycznia 2021
09 stycznia, 2021
By nie zgasnąć – by nie spłonąć - medytacja biblijna na 9 stycznia 2021
08 stycznia, 2021
Zaopiekuj się (mną) - medytacja biblijna na 8 stycznia 2021
07 stycznia, 2021
Pod czujnym okiem - medytacja biblijna na 7 stycznia 2021
06 stycznia, 2021
By mina nam nie zrzedła - Łukaszowe pięciominutówki na środę 18 listopada 2020
17 listopada, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

31 grudnia, 2020
Na ten nowy rok - 2021

Niech Serce Jezusa rozpali nasze serca!...


24 grudnia, 2020
Boże Narodzenie 2020

Przyszedł nie mimo, a w pandemii...
Przyszedł do naszych serc, rodzin, parafii... i do tych samotnych...

29 listopada, 2020
Roraty 2020 - wersja audio

Zapraszam na roraty A.D. 2020

https://modlitwawdrodze.pl/index.php?id=575...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 19,11-28

Jezus opowiedział przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: Zarabiajcie nimi, aż wrócę. Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: Nie chcemy, żeby ten królował nad nami. Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dał pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min. Odpowiedział mu: Dobrze, sługo dobry; ponieważ w dobrej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami. Także drugi przyszedł i rzekł: Panie, twoja mina przyniosła pięć min. Temu też powiedział: I ty miej władzę nad pięciu miastami. Następny przyszedł i rzekł: Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał. Odpowiedział mu: Według słów twoich sądzę cię, zły sługo. Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał. Do obecnych zaś rzekł: Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min. Odpowiedzieli mu: Panie, ma już dziesięć min. Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach. Po tych słowach ruszył na przedzie, zdążając do Jerozolimy.

Bezkrólewie

Kontekst tej przypowieści jest pokazany. Opowiada ją Pan Jezus ponieważ był blisko Jerozolimy, a uczniowie i ci, którzy Mu towarzyszyli myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Opowieść mówi o człowieku szlachetnego rodu, który udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską. Takie były zwyczaje, a podróże trwały długo i mozolne były.
Wiemy, że byli współobywatele (z innych szlachetnych rodów), którzy go nienawidzili i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: Nie chcemy, żeby ten królował nad nami. Tak więc dający godność miał nie lada problem. To jednak nie stanowi istoty przypowieści. Ona bowiem nie mówi o królowaniu, ale o czasie bezkrólewia, w którym też trzeba żyć.

Konkret obdarowania i konkret misji

Znając ówczesny system społeczny to wiemy, że oprócz obywateli byli też słudzy czy wręcz niewolnicy. Ów człowiek szlachetnego rodu zanim wyruszył w podróż przywołał dziesięciu sług swoich. I uczynił coś, czego z reguły baliby się ludzie, a mianowicie rozdał im majętność swoją. Oddał im w dzierżawę. Każdy otrzymał jedną minę, a zadanie to zarabiajcie nią.
Bóg nas stworzył i dał nam świat cały, byśmy się nim zajęli. Gdy potrzebowaliśmy więcej to dał nam swojego Syna Jednorodzonego, a w Nim dar zbawienia czyli wiecznego królowania. I jak to niektórzy twierdzą dał i zniknął, schował się i nie interesuje się losem stworzenia. To moglibyśmy nazwać bezkrólewiem. Jest też przysłowie polskie kota nie ma w domu to myszy szaleją. Tak by się wydawało, jednak pada jedno zdanie, nad którym każdy musi się zastanowić: Zarabiajcie nimi, aż wrócę. Aż wrócę czyli powróci, by odebrać swoją własność, by dowiedzieć się, co każdy zyskał.
Pan, kiedy przyjdzie nie będzie pytał mnie o ogródki innych ludzi, ale o mój ogród. Zobaczy w jakim stanie się znajduje. Czy zyskuje tzn. czy rozwija się? Każdy otrzymał dary i nie może się wymówić ni ubóstwem ni beztalenciem. A przecież dobrze wiemy jak błogosławionym stanem było ubóstwo dla wielu i pomogło im w dużym stopniu do osiągnięcia zbawienia.

Zainwestuj

Zaiste, gdy stawił się więc pierwszy i przyniósł dziesięć min zarobionych tenże zaświadczył, że można się rozwijać i to w wielu wymiarach. Z dumą opowiada: Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min. Nie przysporzyła mu kłopotów, a wiele radości. Oczywiście nie przyszło to bez trudu. Bo trzeba zapracować. Bez potu nie ma min. Bez potu miny na twarzach w swoim czasie pokażą przerażenie. Drugi przyniósł pięć min. Także popracował. Nie idzie więc o ilość, ale o stopień zaangażowania. Ten co otrzymał władzę nad dziesięciu miastami umiał to robić, tak samo ten z pięcioma. Nie na odwrót.
Przychodzi trzeci, który nie wziął sobie do serca możliwości powrotu – być może należy do tych, co nie chcą go za króla i liczył na śmierć pana w drodze lub też na to, że nie otrzyma tej władzy. Pokrętnie tłumaczy swoje lenistwo. Dokładniej źródłem jest lęk, który w nim jest i który karmi. Lękałem się ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał. Wydaje wyrok na siebie samego. Bo cóż by miał, gdyby nie otrzymał? Wykazał duży stopień pychy, która myśli, że jest samo wystarczalna. Nie przejmuje się innymi i trzyma minę zawiniętą w chustce. Skoro nie umiesz to pogadaj z innymi i poproś o pomoc.
Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min. Nic nie będą mieli. Jeśli nie pamiętam, żem stworzeniem zależnym od Stwórcy to mina mi zrzednie, gdy spotkam się z Nim. Nie, On nie jest straszny. On obdarowuje w całej pełni. A nienawiść wobec Króla kończy się śmiercią. Bo bez Boga umieramy na wieki. Nie ma bezkrólewia. Żyjmy tak, by wypełnić prawdę, iż w Nim żyjemy, poruszamy się i żyjemy.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI