| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek III tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa
26 stycznia 2021r.
 
poprzednie 5 minut:

Bóg to dobrze poukładał - medytacja biblijna na wspomnienie Tymoteusza i Tytusa – 26 stycznia 2021
25 stycznia, 2021
Strach ma wielkie oczy - medytacja biblijna na święto Nawrócenia św. Pawła – 25 stycznia 2021
24 stycznia, 2021
Niebo tak upragnione - medytacja biblijna na 3. niedzielę zwykłą – 24 stycznia 2021
23 stycznia, 2021
Dar zmysłów - Markowe pięciominutówki na sobotę 23 stycznia 2021
22 stycznia, 2021
Na górze - Markowe pięciominutówki na piątek 22 stycznia 2021
21 stycznia, 2021
Objawić dobro - Markowe pięciominutówki na czwartek 21 stycznia 2021
20 stycznia, 2021
Wolność – co wolno? - Markowe pięciominutówki na środę 20 stycznia 2021
19 stycznia, 2021
Prawodawca i prawo - Markowe pięciominutówki na wtorek 19 stycznia 2021
18 stycznia, 2021
Szkoła smakowania - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 18 stycznia 2021
17 stycznia, 2021
Migracja – pascha - medytacja biblijna na 2. niedzielę zwykłą – 17 stycznia 2021
16 stycznia, 2021
Prosto z Jezusem - Markowe pięciominutówki na sobotę 16 stycznia 2021
15 stycznia, 2021
Piękno i moc łaski - Markowe pięciominutówki na piątek 15 stycznia 2021
14 stycznia, 2021
Być kostką domina - Markowe pięciominutówki na czwartek 14 stycznia 2021
13 stycznia, 2021
Lekcje miłości - Markowe pięciominutówki na środę 13 stycznia 2021
12 stycznia, 2021
Nauka Pańska - Markowe pięciominutówki na wtorek 12 stycznia 2021
11 stycznia, 2021
Koniec i bez końca - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 11 stycznia 2021
10 stycznia, 2021
Chrzest i codzienność - medytacja biblijna na Niedzielę Chrztu Pańskiego – 10 stycznia 2021
09 stycznia, 2021
By nie zgasnąć – by nie spłonąć - medytacja biblijna na 9 stycznia 2021
08 stycznia, 2021
Zaopiekuj się (mną) - medytacja biblijna na 8 stycznia 2021
07 stycznia, 2021
Pod czujnym okiem - medytacja biblijna na 7 stycznia 2021
06 stycznia, 2021
Ku wiecznym przybytkom - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 7 listopada 2020
06 listopada, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

31 grudnia, 2020
Na ten nowy rok - 2021

Niech Serce Jezusa rozpali nasze serca!...


24 grudnia, 2020
Boże Narodzenie 2020

Przyszedł nie mimo, a w pandemii...
Przyszedł do naszych serc, rodzin, parafii... i do tych samotnych...

29 listopada, 2020
Roraty 2020 - wersja audio

Zapraszam na roraty A.D. 2020

https://modlitwawdrodze.pl/index.php?id=575...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 16,9-15

Jezus powiedział do swoich uczniów: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy /wszystko/ się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze? żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych.

Wieczne przybytki a mamona

Mamona nie trwa wiecznie. Tak więc trzeba ten fakt mieć na uwadze gdy chcemy się zająć nią. Pan Jezus rzekł, że jest niegodziwa. To obraz mamony, określenia, które jest negatywne. Odnosimy to do niewłaściwego użycia bogactw otrzymanych czy niewłaściwego ich nabywania i mnożenia. Coś staje się niegodziwe, gdy w niegodny sposób zostało użyte.
To ludzie (właściciele mamony lub ci, którzy jej pożądają) nadają wartość moralną bogactwom. Nigdy o tym nie zapominajmy. Przecież słyszymy dziś pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną. Tak więc można ją dobrze i mądrze wykorzystać. Nie jest przekleństwem! Nie należy odrzucać jej czy wyrzucać w błoto.
Trzeba mądrości w spojrzeniu i podjęciu tego, co do dyspozycji mamy. A nie jest to łatwe. Tak więc jakich reguł użyć? Wydaje się, że dla wierzącego jest taka jedna perspektywa, która uczy owej mądrości. Po zachęcie do pozyskiwania przyjaciół padają słowa tłumaczące dlaczego mamy to i tak robić: … aby gdy /wszystko/ się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków. Patrzeć z perspektywy nieba szczerze i uczciwie pozwala mądrze używać świata i dobrze przeżyć ziemski etap życia.

Wieczność w drobnej rzeczy

Gdy nadejdzie ten moment nie będzie czasu na poprawianie. Będę przyjęty lub odrzucony, a dokładnie moje życie, miłość lub jej brak będą miały wpływ na ów wybór, którego jestem uczestnikiem i świadkiem. Perspektywa nieba nie jawi się, gdy zbliża się koniec żywota, albowiem tenże może nastąpić w każdej chwili. Jeśli bowiem ktoś powtarza, że jeszcze mam czas, że na emeryturze o tym pomyśli to okazać się może, że nie zdąży.
Tak więc otrzymujemy prostą receptę na dobre i mądre korzystanie z dóbr. Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny. To nie jest kwestia korzystania z milionów, bo niewielu ich ma. To kwestia korzystania ze złotówek czy nawet groszy, które się posiada. Tak, w tym zawiera się nasza troska o niebo. Gdy uważnie się przyjrzymy to odkryjemy, że uczciwość zaczyna się i toczy poprzez sprawy małe. Tak samo wierność, bo łączy ją Pan Jezus z uczciwością.
Tutaj też mamy światło odnoszące się do niegodziwej mamony. Wszak tu, na ziemi, każdy z nas ma ją w zarządzie. Mamy wiernie to czynić. Mamy być wierni Bożym przykazaniom. To pomoże w podjęciu prawdziwego dobra. Czyżby brak zajmowania się niebem nie jest skutkiem niewłaściwego zajęcia się ziemią (tym, co ziemskie)?

Służba wieczności

Jawi się tudzież ważna myśl dotycząca właściwego używania niegodziwej mamony. Kluczem jest postawa służby. Bóg nas tego uczy. Uczy stwarzając. Uczy w Jezusie i przez Niego dokonując największego dzieła, dzieła zbawienia. Służba jest wyłączna tzn. żaden sługa nie może dwom panom służyć. Choć przysłowie Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek tak głosi to nie oznacza, że jest to dobre rozwiązanie. Zaiste, tam, gdzie nie ma służby tam będziemy jednych miłować, a innych nienawidzić, z jednymi trzymać, a drugimi pogardzać. Tymczasem Pan uczy nas, że mamy kochać wszystkich!
Miłość dedykuje się całkowicie temu, kogo się kocha. Nie można służyć Bogu i mamonie. Jednocześnie. Bogu należy służyć, co w języku biblijnym oznacza miłować. Kochamy poprzez służbę. Służąc zaś mamonie stajemy się jej niewolnikami. Kto jest chciwy na grosz ten będzie podrwiwał sobie z Boga i Jego nauki. Na dodatek, zgodnie z tym, co Pan nam dziś ogłasza będzie udawać sprawiedliwego wobec ludzi.
Bóg zna nasze serca! I warto o tym pamiętać. Przed ludźmi możemy ukryć wiele spraw. Nawet przed sobą to czynić, choć wydaje się to być jakże niemądre! Natomiast przed Bogiem nic nie ukryjemy. Zna serce człowiecze! I wie, co w nim jest. Gdy nie pozwalamy Bogu być Bogiem w naszym życiu to chwieje się całkowicie mądrość w patrzeniu na świat. I dochodzimy do tego, że coś, co jest obrzydliwością w oczach Bożych między nami uchodzi za wielkie. Tylko w Bogu nasze jest zbawienie! Pamiętajmy o tym!

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI