| strona główna | kontakt |
 
 
Sobota XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues'a oraz Towarzyszy, św. Pawła od Krzyża
19 października 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

On-off - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 19 października 2019
18 pazdziernika, 2019
Podniesione ręce - medytacja biblijna na 29 niedzielę zwykłą – 20 października 2019
17 pazdziernika, 2019
Specjalność domu - medytacja biblijna na święto Łukasza Ewangelisty – 18 października 2019
17 pazdziernika, 2019
Prorocy i apostołowie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 17 października 2019
16 pazdziernika, 2019
Odkrywanie wolności - Łukaszowe pięciominutówki na środę 16 października 2019
15 pazdziernika, 2019
Zaproszeni do stołu - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 15 października 2019
14 pazdziernika, 2019
Ostro czyli wyraźnie -Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 14 października 2019
13 pazdziernika, 2019
Zachować się w słowie Bożym - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 12 października 2019
11 pazdziernika, 2019
Zanurzeni w nurtach miłosierdzia - medytacja biblijna na 28 niedzielę zwykłą – 13 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Rzeczywistość walki duchowej - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 11 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Środowisko naturalne modlitwy - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 10 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Jakieś, każde miejsce - Łukaszowe pięciominutówki na środę 9 października 2019
08 pazdziernika, 2019
Od przyjęcia do przyjęcia - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 8 października 2019
07 pazdziernika, 2019
Pytania i odpowiedzi o miłosierdzie - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 7 października 2019
06 pazdziernika, 2019
Najważniejsze niebo - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 5 października 2019
04 pazdziernika, 2019
Kubek wody i życie wieczne - medytacja biblijna na 27 niedzielę zwykłą – 6 października 2019
03 pazdziernika, 2019
Szukać i znajdować Boga - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 4 października 2019
03 pazdziernika, 2019
Ciężej na tym świecie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 3 października 2019
02 pazdziernika, 2019
Wpatrzeni w oblicze Ojca - medytacja biblijna na Świętych Aniołów Stróżów – 2 października 2019
01 pazdziernika, 2019
O przyjęciu Jezusa - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 1 października 2019
30 września, 2019
Mądrość w szkole Jezusa - medytacja biblijna na 23 niedzielę zwykłą – 8 września 2019
05 września, 2019

 

z ostatniej chwili
---------------------

18 września, 2019
Pielgrzym w drodze do nieba - kazanie na św. Stanisława Kostkę - Gliwice 2019

Na święto Stanisława Kostki refleksja poszła w kierunku "drogi"... pojęcia "w-drodze"... nie chodzi o...


01 sierpnia, 2019
Skarb i perła św. Ignacego Loyoli - kazanie na uroczystość tak zacnego Świętego! (31.07.2019)

Do posłuchania....
21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...

 

 

 

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: jestem w szkole i siedzę w ławce słuchając pilnie nauczyciela; jeśli nie rozumiem to ponoszę rękę i proszę o wyjaśnienie; nie wszystko zaś muszę od razu pojąć i do końca rozumieć. Widzę Nauczyciela, któremu nigdy nie brakuje cierpliwości.
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę bycia i uczenia się mądrości od Pana Jezusa.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Łk 14,25-33

Wielkie tłumy szły z Jezusem. On zwrócił się i rzekł do nich: Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć. Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem.

Mądrość: niebo z ziemią połączone

Księga Mądrości (rozdz. 9) otwiera przed nami jakże aktualne treści. Każdego dnia odkrywamy, że nieśmiałe są myśli nasze, a przewidywania zawodne. Pomimo lotności umysłu (wszak rozum jest uczestnictwem w darze mądrości Bożej) czujemy się ociężali i trochę jak muchy w smole się poruszamy. Mądrość Boża uczy nas rozwagi i równowagi.
Bez mozolnego odkrywania rzeczy tej ziemi, bez trudu znajdowania tego, co mamy pod ręką niczego się nie nauczymy. Myślę, że Bóg wzywa nas szczególnie do odkrywania Go w codzienności, w tym, co mamy pod ręką. Jeśli bowiem tego nie zobaczymy i nie będziemy się ćwiczyć w szukaniu i znajdowaniu Go we wszystkim nie będzie nam dane wyśledzić to, co jest na niebie.
Mądrość łączy ziemię z niebem. Jesteśmy w stanie rozeznać zamysł Boży i pojąć wolę Pana! Jesteśmy ochrzczeni, co oznacza, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego, nie opuszczoną, a zamieszkałą. Większość z nas otrzymała pełnię tegoż Ducha w sakramencie bierzmowania. Czemuż nie dowierzamy, że otrzymaliśmy mądrość Bożą? Zacznijmy od dziś, od teraz żyć tą mądrością. Niech ścieżki mieszkańców ziemi staną się proste, a ludzie niech poznają, co Bogu przyjemne. Niech wybawi nas Mądrość.

Jestem uczniem

Podstawową sprawą jest przyjęcie i uznanie, że jestem uczniem. Uczeń idzie do szkoły, by się uczyć. To nie ubliża jego godności. To nie niszczy jego tożsamości. Trzeba wiedzieć do jakiej szkoły pójść i jakiego Mistrza i Nauczyciela słuchać. Jeśli ktoś chce osiągnąć sukces sportowy (w sposób legalny) to szuka najlepszego trenera i podejmuje reżim, o którym większość z nas nawet nie byłaby w stanie śnić.
Dobra i mądra szkoła stawia wymagania. Przez ich realizację kształtuje osobowość. Człowiek odkrywa siebie i staje się sobą coraz bardziej i głębiej. Pan Jezus nie bawi się w jakąś szkółkę, gdzie stawiają warunki uczniowie i rządzą gronem pedagogicznym. Padają mocne słowa skierowane do tych, co chcą być Jego uczniami: Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
Uczeń Pański zaufał Nauczycielowi! A zaufanie nie jest włożeniem rąk do kieszeni. Ufam, a więc zakasuję rękawy i w zasłuchaniu podejmuję i czynię to, co Pan Jezus mi mówi. Chcę zbudować wieżę i Pan mówi: siadaj i oblicz wydatki! Czy jesteś w stanie podjąć to, co ty chcesz dla Mnie uczynić? A może być posłuchał co Ja mam ci do powiedzenia? Co jest najważniejsze?
Tak więc załóż fundament, a innego nie może położyć uczeń Pański niż na Jezusie Chrystusie i buduje wedle Jego planu miłości. Jeśli tego nie uczynię to wystawiam się na drwinę, bo zacznę budować i nie zdołam wykończyć, albowiem budowla na piasku stawiana runie przed jej zakończeniem.

Troska o mądrość

Potrzebujemy mądrości Bożej. Prośmy o nią i troszczmy się o nią. Dobrze obliczajmy. Nie przeliczajmy zysków i strat. Obliczajmy z tego, co mamy pod ręką. Przypomnijmy sobie dla przykładu pięć chlebów i dwie ryby i pięć tysięcy nakarmionych. Takich obliczeń nauczyć się możemy tylko i wyłącznie w szkole Jezusa – na modlitwie, na adoracji, w Eucharystii, w Kościele.
Wojna trwa! Trzeba więc znać przeciwnika i uczyć się jak z nim walczyć. Rozważyć jakie są działania wroga i jak mogę im wyjść naprzeciw czy też robić coś innego. Pan Jezus nie wystawia nas na odstrzał. Uczy nas rozwiązywania sporów, podejmowania rozmów, sztuki dialogu. Bylebyśmy chcieli się uczyć.
I powraca jedna, jakże trudna do przyjęcia w naszym świecie mądrość: … nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem. Nie to, co mam, ale to kim jestem mówi o mnie i daje świadectwo o tym, komu zaufałem, komu służę, kogo wybrałem na mego Króla, Pana i Nauczyciela. Wyszliśmy od tego, co pod ręką mamy i doszliśmy do tego samego, albowiem tu i teraz to świadectwo się realizuje.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI