| strona główna | kontakt |
 
 
Środa V tygodnia okresu wielkanocnego
22 maja 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Utkani z miłości - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 23 maja 2019
22 maja, 2019
Tożsamość w łączności, a nie poza nią - wielkanocne pięciominutówki na środę 22 maja 2019
21 maja, 2019
Świadkowie i narzędzia pokoju - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 21 maja 2019
20 maja, 2019
Jestem kochany i kocham - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 20 maja 2019
19 maja, 2019
Wiara to bardziej! - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 18 maja 2019
17 maja, 2019
Wzajemność miłości - medytacja biblijna na V niedzielę wielkanocną – 19 maja 2019
16 maja, 2019
Być przy Bogu - wielkanocne pięciominutówki na piątek 17 maja 2019
16 maja, 2019
Pomyśl, zanim się pomodlisz - medytacja biblijna na święto Andrzeja Boboli, Patrona Polski – 16 maja 2019
15 maja, 2019
Światło czy poświata? - wielkanocne pięciominutówki na środę 15 maja 2019
14 maja, 2019
Owoce wytrwałości - medytacja biblijna na święto Macieja Apostoła – 14 maja 2019
13 maja, 2019
Przez otwierającą się Bramę - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 13 maja 2019
12 maja, 2019
Wiernie słuchający - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 11 maja 2019
10 maja, 2019
Pozwólmy Pasterzowi być Pasterzem - medytacja biblijna na IV niedzielę wielkanocną – 12 maja 2019
09 maja, 2019
Kęs za kęsem - wielkanocne pięciominutówki na piątek 10 maja 2019
09 maja, 2019
Ruch Ojca - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 9 maja 2019
08 maja, 2019
Z Jezusem przez świat do nieba - medytacja biblijna na uroczystość św. Stanisława Biskupa, Patrona Polski – 8 maja 2019
07 maja, 2019
Wiara daje dowodów bez liku - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 7 maja 2019
06 maja, 2019
W imię Jezusa – drogi, prawdy i życia - medytacja biblijna na święto Apostołów Filipa i Jakuba – 6 maja 2019
05 maja, 2019
W zagubieniu pytaj o miłość - medytacja biblijna na III niedzielę wielkanocną – 5 maja 2019
03 maja, 2019
W pocieszeniu i strapieniu - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 4 maja 2019
03 maja, 2019
Matematyka chrześcijańska - medytacja biblijna na 28. niedzielę zwykłą – 14 października 2018
11 pazdziernika, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...
24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....

 

 

 

Dziesiec krokow - kazanie na 28 nd zwykla Gliwice 2018
plik: 3.47 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: próbuję przełożyć nitkę przez oko igły. Wcale to do łatwych rzeczy nie należy. Wiele prób i w końcu udana. Warto było.
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę chrześcijańskich zdolności do matematyki.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 10,17-30

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę. On Mu rzekł: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości. Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego. A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: Któż więc może się zbawić? Jezus spojrzał na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe. Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Jezus odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym.

Naucz nas liczyć...

Liczyć dni nasze, a nie nasze zasoby. Liczenie bowiem nie jest do końca czynnością abstrakcyjną. Często dla dziecka jest nie do przejścia dwa plus dwa. Jednak pamiętamy jak uczyliśmy się dodawania i odejmowania na konkretnych „obiektach” np. jabłkach, a dzielenia na torcie? Przeliczać mówi o katalogowaniu rzeczy już posiadanych. Przeliczać ile mam, ale i wyliczać na ile mnie stać. To też mieści się w naszym naucz nas liczyć.
Kiedy mówimy o liczeniu to intuicyjnie wyczuwamy, że jest ono samo w sobie obojętne, natomiast wartość moralną nadajemy my sami poprzez nasze intencje. Bogaty człowiek z tej ewangelii przeliczał i wiedział ile ma, a ta wiedza stała się dla niego kulą u nogi.
Powracam jeszcze raz do konkretności, wszak wiemy, że matematyka jest konkretna. Cyfry, słupki, zera znaczą konkretne sprawy, określają konkretne rzeczy. Wołamy, by Pan nauczył nas liczyć dni nasze nie jakoś tam, ogólnie, ale w konkrecie codzienności, a perspektywie wieczności. To też wynika z sytuacji z pewnym człowiekiem z ewangelii, którą dziś medytujemy.

Liczę po swojemu

Kolejnym etapem naszej arytmetycznej refleksji są zwroty liczyć na siebie czy też na kogoś, a także przeliczyć się. Słyszy się dosyć często powiedzenie: jeśli chcesz liczyć na kogoś to licz na siebie. Jakże brzmi w tym zdaniu zaufanie zredukowane prawie do zera! Zaczynamy od wysokiego „c”. Jeśli myśląc o życiu wiecznym liczyć będziemy tylko na siebie to nigdy go nie osiągniemy. Nawet jeśli będziemy spełniać wszystko. Bez Jezusa będziemy uwiązani mniejszymi czy większymi rzeczami. Nie będziemy umieli zostawić, porzucić, oddać, podzielić się. Albowiem dobrze wiemy, że w kwestii osiągnięcia życia wiecznego albo jesteśmy w Bogu i z Bogiem, albo jest to oddalony i mglisty horyzont.
Tenże człek będąc na kolanach przed Panem Jezusem chce życia wiecznego. To nie jest kaprys czy mrzonka. To jest konkretne pragnienie. Chce się dowiedzieć, aby prawdopodobnie policzyć swoje szanse. Już zabrał się do roboty i to ostro. Daje piękne świadectwo, którego nie powstydziłby się każdy z nas zapewniając w dziedzinie przykazań Bożych, że wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości.
Wyczuwamy jednak, że w tym osiąganiu życia wiecznego ten człowiek był skupiony na sobie. Ja przestrzegam. Ja wypełniam. Ja zdobywam. Tymczasem w arytmetyce chrześcijaństwa nie ma tylko „ja”. Jest także „ty” i trzeba to umieć widzieć i liczyć. Niekiedy nie wyłapujemy takich niuansów (egoizm nas zaślepia) i dlatego pierwszym uzdrowieniem jest spojrzenie miłości Pana. Ono rzekłbym roztapia wszelki lód serca i umysłu. Spojrzenie, które wskazuje drogę: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną.

Idź i przelicz inaczej

Krótko rzecz ujmując jesteśmy zapraszani w miłości i przez Miłość do tego, by inaczej przeliczać niż świat! Są bowiem wartości, których żadne posiadłości nie są w stanie przewyższyć. To jest ów skarb w niebie, o którym wspomina Pan Jezus. Jakiż konkret?! Konkret aż do bólu. To jest mądrość serca, o którą należy zadbać.
Bez tej zdolności spochmurniejemy na słowa Pańskie i odejdziemy zasmuceni. To są oznaki tego, że nie umiemy ni patrzeć ni liczyć. Bogactwo staje się przeszkodą na drodze, niestety często przeszkodą nie do pokonania. Stąd smutek, bo wiemy gdzieś w głębi, że nie robimy dobrze. Istotnie jakże trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. Jednak to nie bogactwo przekreśla możliwość zbawienia! To status bogatego nadany samemu sobie i próba zachowania tegoż statutu.
Niech rozbrzmiewają słowa: U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe. Na ile będziemy liczyć na Pana Jezusa i uczyć się Jego matematyki miłości na tyle zbliżać się będziemy do życia wiecznego. Tylko On się liczy i na ile Go „posiadamy” na tyle mamy wszystko, owo stokroć więcej teraz i życie wieczne w czasie przyszłym.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI