| strona główna | kontakt |
 
 
Sobota XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Św. Jana Kantego
20 października 2018r.
 
poprzednie 5 minut:

Poznanie – przyznanie się - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 20 października 2018
19 pazdziernika, 2018
Takiego mamy arcykapłana - medytacja biblijna na 29. niedzielę zwykłą – 21 października 2018
18 pazdziernika, 2018
Duży i mały druk - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 19 października 2018
18 pazdziernika, 2018
Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie - medytacja biblijna na święto Łukasza Ewangelisty – 18 października 2018
17 pazdziernika, 2018
Taki jest Bóg - Łukaszowe pięciominutówki na środę 17 października 2018
16 pazdziernika, 2018
Ludzie maryjni - medytacja biblijna na święto Jadwigi Śląskiej – 16 października 2018 - na Śląsku
15 pazdziernika, 2018
Poddać się słowu Bożemu - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 16 października 2018
15 pazdziernika, 2018
Sztuka miłości a nie sztuczki komiwojażera - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 15 października 2018
14 pazdziernika, 2018
Owszem błogosławieństwa - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 13 października 2018
12 pazdziernika, 2018
Matematyka chrześcijańska - medytacja biblijna na 28. niedzielę zwykłą – 14 października 2018
11 pazdziernika, 2018
W ramionach Ojca - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 12 października 2018
11 pazdziernika, 2018
Zachwiane zaufanie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 11 października 2018
10 pazdziernika, 2018
Duch syna i córki - Łukaszowe pięciominutówki na środę 10 października 2018
09 pazdziernika, 2018
Gdzie poświęcenie? - wyrzuty Marty i Marii - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 9 października 2018
08 pazdziernika, 2018
Bądź samarytaninem - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 8 października 2018
07 pazdziernika, 2018
Niebiańskie drogi - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 6 października 2018
05 pazdziernika, 2018
Relacje podstawowe - medytacja biblijna na 27. niedzielę zwykłą – 7 października 2018
04 pazdziernika, 2018
Cud-owne życie - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 5 października 2018
04 pazdziernika, 2018
Modlitwa i życie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 4 października 2018
03 pazdziernika, 2018
Utrata dla odzyskania- Łukaszowe pięciominutówki na środę 3 października 2018
02 pazdziernika, 2018
Matematyka chrześcijańska - medytacja biblijna na 28. niedzielę zwykłą – 14 października 2018
11 pazdziernika, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Dziesiec krokow - kazanie na 28 nd zwykla Gliwice 2018
plik: 3.47 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: próbuję przełożyć nitkę przez oko igły. Wcale to do łatwych rzeczy nie należy. Wiele prób i w końcu udana. Warto było.
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę chrześcijańskich zdolności do matematyki.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 10,17-30

Gdy Jezus wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu rzekł: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę. On Mu rzekł: Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości. Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną. Lecz on spochmurniał na te słowa i odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości. Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego. A oni tym bardziej się dziwili i mówili między sobą: Któż więc może się zbawić? Jezus spojrzał na nich i rzekł: U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe. Wtedy Piotr zaczął mówić do Niego: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Jezus odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym.

Naucz nas liczyć...

Liczyć dni nasze, a nie nasze zasoby. Liczenie bowiem nie jest do końca czynnością abstrakcyjną. Często dla dziecka jest nie do przejścia dwa plus dwa. Jednak pamiętamy jak uczyliśmy się dodawania i odejmowania na konkretnych „obiektach” np. jabłkach, a dzielenia na torcie? Przeliczać mówi o katalogowaniu rzeczy już posiadanych. Przeliczać ile mam, ale i wyliczać na ile mnie stać. To też mieści się w naszym naucz nas liczyć.
Kiedy mówimy o liczeniu to intuicyjnie wyczuwamy, że jest ono samo w sobie obojętne, natomiast wartość moralną nadajemy my sami poprzez nasze intencje. Bogaty człowiek z tej ewangelii przeliczał i wiedział ile ma, a ta wiedza stała się dla niego kulą u nogi.
Powracam jeszcze raz do konkretności, wszak wiemy, że matematyka jest konkretna. Cyfry, słupki, zera znaczą konkretne sprawy, określają konkretne rzeczy. Wołamy, by Pan nauczył nas liczyć dni nasze nie jakoś tam, ogólnie, ale w konkrecie codzienności, a perspektywie wieczności. To też wynika z sytuacji z pewnym człowiekiem z ewangelii, którą dziś medytujemy.

Liczę po swojemu

Kolejnym etapem naszej arytmetycznej refleksji są zwroty liczyć na siebie czy też na kogoś, a także przeliczyć się. Słyszy się dosyć często powiedzenie: jeśli chcesz liczyć na kogoś to licz na siebie. Jakże brzmi w tym zdaniu zaufanie zredukowane prawie do zera! Zaczynamy od wysokiego „c”. Jeśli myśląc o życiu wiecznym liczyć będziemy tylko na siebie to nigdy go nie osiągniemy. Nawet jeśli będziemy spełniać wszystko. Bez Jezusa będziemy uwiązani mniejszymi czy większymi rzeczami. Nie będziemy umieli zostawić, porzucić, oddać, podzielić się. Albowiem dobrze wiemy, że w kwestii osiągnięcia życia wiecznego albo jesteśmy w Bogu i z Bogiem, albo jest to oddalony i mglisty horyzont.
Tenże człek będąc na kolanach przed Panem Jezusem chce życia wiecznego. To nie jest kaprys czy mrzonka. To jest konkretne pragnienie. Chce się dowiedzieć, aby prawdopodobnie policzyć swoje szanse. Już zabrał się do roboty i to ostro. Daje piękne świadectwo, którego nie powstydziłby się każdy z nas zapewniając w dziedzinie przykazań Bożych, że wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości.
Wyczuwamy jednak, że w tym osiąganiu życia wiecznego ten człowiek był skupiony na sobie. Ja przestrzegam. Ja wypełniam. Ja zdobywam. Tymczasem w arytmetyce chrześcijaństwa nie ma tylko „ja”. Jest także „ty” i trzeba to umieć widzieć i liczyć. Niekiedy nie wyłapujemy takich niuansów (egoizm nas zaślepia) i dlatego pierwszym uzdrowieniem jest spojrzenie miłości Pana. Ono rzekłbym roztapia wszelki lód serca i umysłu. Spojrzenie, które wskazuje drogę: Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną.

Idź i przelicz inaczej

Krótko rzecz ujmując jesteśmy zapraszani w miłości i przez Miłość do tego, by inaczej przeliczać niż świat! Są bowiem wartości, których żadne posiadłości nie są w stanie przewyższyć. To jest ów skarb w niebie, o którym wspomina Pan Jezus. Jakiż konkret?! Konkret aż do bólu. To jest mądrość serca, o którą należy zadbać.
Bez tej zdolności spochmurniejemy na słowa Pańskie i odejdziemy zasmuceni. To są oznaki tego, że nie umiemy ni patrzeć ni liczyć. Bogactwo staje się przeszkodą na drodze, niestety często przeszkodą nie do pokonania. Stąd smutek, bo wiemy gdzieś w głębi, że nie robimy dobrze. Istotnie jakże trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego. Jednak to nie bogactwo przekreśla możliwość zbawienia! To status bogatego nadany samemu sobie i próba zachowania tegoż statutu.
Niech rozbrzmiewają słowa: U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe. Na ile będziemy liczyć na Pana Jezusa i uczyć się Jego matematyki miłości na tyle zbliżać się będziemy do życia wiecznego. Tylko On się liczy i na ile Go „posiadamy” na tyle mamy wszystko, owo stokroć więcej teraz i życie wieczne w czasie przyszłym.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI