| strona główna | kontakt |
 
 
Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Cyryla Aleksandryjskiego
27 czerwca 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Nie zawiedziesz się - medytacja biblijna na 13 niedzielę zwykłą – 30 czerwca 2019
27 czerwca, 2019
Stale wysyłany komunikat - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 28 czerwca 2019
27 czerwca, 2019
Zakasuj rękawy i daj się poprowadzić - Mateuszowe pięciominutówki na czwartek 27 czerwca 2019
26 czerwca, 2019
Strzeżonego Pan Bóg strzeże - Mateuszowe pięciominutówki na środę 26 czerwca 2019
25 czerwca, 2019
Doświadczenie górskiej wędrówki - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 25 czerwca 2019
24 czerwca, 2019
Nie szokować, a zadziwiać - medytacja biblijna na uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca 2019
23 czerwca, 2019
Służyć - kochać - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 22 czerwca 2019
21 czerwca, 2019
Spotkanie i naśladowanie - medytacja biblijna na 12 niedzielę zwykłą – 23 czerwca 2019
20 czerwca, 2019
Prawdziwe skarby - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 21 czerwca 2019
20 czerwca, 2019
Zjeść i wyruszyć - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało – 20 czerwca 2019
19 czerwca, 2019
Dyskretny Bóg - Mateuszowe pięciominutówki na środę 19 czerwca 2019
18 czerwca, 2019
Bo Ojciec taki jest - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 18 czerwca 2019
17 czerwca, 2019
Ojcowskie oko za oko - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 17 czerwca 2019
16 czerwca, 2019
Przysięga - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 15 czerwca 2019
14 czerwca, 2019
Ty tylko mnie poprowadź - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszej Trójcy – 16 czerwca 2019
13 czerwca, 2019
Między przesadą a luzem - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 14 czerwca 2019
13 czerwca, 2019
Oto Kapłan! - medytacja biblijna na święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – 13 czerwca 2019
12 czerwca, 2019
Jak żyję tak nauczam - Mateuszowe pięciominutówki na środę 12 czerwca 2019
11 czerwca, 2019
Apostołowanie - medytacja biblijna na święto Barnaby Apostoła – 11 czerwca 2019
10 czerwca, 2019
W stągwi serca - medytacja biblijna na święto NMP Matki Kościoła – 10 czerwca 2019
09 czerwca, 2019
Relacje podstawowe - medytacja biblijna na 27. niedzielę zwykłą – 7 października 2018
04 pazdziernika, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...
24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....

 

 

 

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: atak na osobę Jezusa wynika z niechęci do słuchania tego, co mówi… naukę o dzieciach przyjmujemy, ale o zatwardziałości serca nie chcemy słuchać. A przecież te dwa wymiary mówią o świecie relacji, w których jestem. Poza nim nie istnieję.
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę dobrych, Bożych relacji.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 10,2-16

Faryzeusze przystąpili do Jezusa i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz? Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. Wówczas Jezus rzekł do nich: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela! W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo. Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego. I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

Świat relacji

Bez relacji umieramy! W nim dokonuje się większość... wszak idzie o relacje podstawowe: z Bogiem, z innymi ludźmi, z samym sobą. Możemy umrzeć jeśli więzi stają się węzłami (trochę jak sznur, który zaciska się na szyi).
Oczywiście istnieje niebezpieczeństwo manipulowania relacjami czego przykład mamy w dzisiejszej ewangelii. Spojrzawszy na nasz świat widzimy, jeśli chcemy zobaczyć, jakże niszczy się podstawowe relacje, które znamy: małżeństwo i rodzina. W imię fałszywie pojętej wolności twierdzi się, że nie ma żadnych świętości.
Relacje międzyludzkie zniekształcam, deformuje tak, jak mi się podoba i kiedy mi się podoba. Wchodzą kategorie użyteczności, przyjemności i wygody. To zabija normalne budowanie relacji. Wszak bez fundamentów – tych skalnych, trwałych stawiamy na piasku tymczasowości.

Tender wiary

Szukamy „obejść”, by nie dotarło przykazanie miłości Boga, bliźniego i siebie samego. Czy wolno mężowi oddalić żonę? Czy matka może zostawić dziecko by zająć się swoją karierą? Czy małżonkowie są w stanie kształtować więzi na odległość? Czy nie lepiej się rozwieść niż żyć jak kot z psem lub w obojętności pod jednym dachem? Jeśli nie dokłada się do pieca, to prędzej czy później gaśnie ogień i wyziębia się wszystko! Nie tylko piec, ale też i przestrzeń, którą miał ogrzewać.
Myślę, że problem relacyjny leży w złym pojmowaniu kolejności. Większość myśli w kategoriach dla. Żona spala się dla męża i dzieci. Mąż dla żony i potomstwa. Chrześcijanie spalają się w służbie dla innych. Jednak, żeby się spalać to musi być materiał – opał. Bez dbania o dostawy opału wypala się człek i przychodzi chwila frustracji i rezygnacji.
Lokomotywy parowe były połączone z tendrami, w których woziły węgiel czy drewno. Bez tendrów nie pojechałyby daleko. Co jest tendrem w naszych lokomotywach? Wiara! Wiara zasilana, podsycana słuchaniem, modlitwą, adoracją czyli więzią z Bogiem, relacją intymną i osobistą. Tak więc zanim będziemy dla trzeba nam być w Bogu i z Bogiem.

Kultywacja relacji

Zaczynając od tego i trwając przy tym co było od początku dotrze do nas, że Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!
Bo prawdziwe relacje, te które mają szansę na trwałość trzeba zakorzenić w Bogu i z Nim budować. Będą pytania, które podejmować będziemy na modlitwie. Każdą relację Bogu oddawać będziemy. Nie będzie lęku przed opuszczeniem „domu”, przed podjęciem odpowiedzialności wejścia w relację ścisłą i aż do końca mych dni. To także będzie relacja z dziećmi, które przychodzą na świat. Tylko ten, kto daleko od Boga będzie szorstko zabraniał dzieciom przychodzić do Niego.
Nie oburzajmy Jezusa! Pozwólmy dzieciom przychodzić do Niego. Nie przeszkadzajmy im! To do dzieci – spójrzmy na relacje Ojciec-dziecko należy królestwo Boże. Uczmy się od Pana Jezusa by brać tych, co stają na mej drodze w objęcia i błogosławić ich. Takie przyjęcie jest otwarciem i wejście do królestwa Bożego.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI