| strona główna | kontakt |
 
 
Środa II tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy
23 stycznia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Serce bijące życiem - Markowe pięciominutówki na środę 23 stycznia 2019
22 stycznia, 2019
Miłosierdzie to przepis na życie - Markowe pięciominutówki na wtorek 22 stycznia 2019
21 stycznia, 2019
Moc słowa Bożego - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 21 stycznia 2019
20 stycznia, 2019
Fascynacja i przerażenie wobec nieskończoności - Markowe pięciominutówki na sobotę 19 stycznia 2019
18 stycznia, 2019
Matka słucha i mówi - medytacja biblijna na 2. niedzielę zwykłą – 20 stycznia 2019
17 stycznia, 2019
Być w obecności Pana - Markowe pięciominutówki na piątek 18 stycznia 2019
17 stycznia, 2019
Czego naprawdę chcę/chcemy? - Markowe pięciominutówki na czwartek 17 stycznia 2019
16 stycznia, 2019
Gorączka egoizmu – zdolność służenia - Markowe pięciominutówki na środę 16 stycznia 2019
15 stycznia, 2019
Nauka Pańska z mocą - Markowe pięciominutówki na wtorek 15 stycznia 2019
14 stycznia, 2019
Niebo tak upragnione - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 14 stycznia 2019
13 stycznia, 2019
Świadectwo Jana Chrzciciela – w radości i wolności - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 12 stycznia 2019
11 stycznia, 2019
Moc w sercu - medytacja biblijna na niedzielę Chrztu Pańskiego – 13 stycznia 2019
10 stycznia, 2019
Chcę, bądź oczyszczony - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 11 stycznia 2019
10 stycznia, 2019
Nie przypadek, a plan miłości w „dziś” - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 10 stycznia 2019
09 stycznia, 2019
Zawierzyć w trudzie (próbie) - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 9 stycznia 2019
08 stycznia, 2019
Miłość, spojrzenie i sytość - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 8 stycznia 2019
07 stycznia, 2019
Radykalna zmiana i owoce - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 7 stycznia 2019
06 stycznia, 2019
Natanaela powołanie - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 5 stycznia 2019
04 stycznia, 2019
Uczciwie i wytrwale - medytacja biblijna na uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia 2019
03 stycznia, 2019
Za Jezusem do domu - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 4 stycznia 2019
03 stycznia, 2019
Boże przemiany - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 10 maja 2018
09 maja, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 16,16-20

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie. Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: Co to znaczy, co nam mówi: Chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie; oraz: Idę do Ojca? Powiedzieli więc: Co znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co mówi. Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: Chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość.

A Ja wam powiadam

Nie jesteśmy z tego świata, tak więc nasze reakcje są inne niż świata! Nie mówię o reakcjach nieludzkich, aczkolwiek w tym kierunku mamy się kształtować, bo mają być Boże.
Poddani falom światowym będziemy nieustannie miotani jak łupinki na wzburzonym morzu bez możliwości widzenia latarni i co za tym idzie wpłynięcia do portu i przeczekania burzy. Tam, gdzie chrześcijanin płacze i zawodzi, świat urządza wesele. Ujmując rzecz dosadnie, tam, gdzie wyznawcy Chrystusa przeżywają żałobę (płacz i zawodzenie to jej wyobrażenie) świat robi sobie zabawę.
Mówimy o bagatelizowaniu lub też dramatyzowaniu, a to jest działanie złego ducha. Zło nazywa dobrem, kłamstwo prawdą, brzydotę pięknem, głupotę mądrością. Oddaje to przysłowie: odwracać kota ogonem. Wydaje się, że człowiek jak kot zawsze spada na cztery łapy, ale to tylko ułuda.

Podszept podszywającego się pod Boga

Gdy Apostołowie są pojmani na rozkaz Sanhedrynu i gdy grozi się im śmiercią odważnie powtarzają, że należy przede wszystkim słuchać tego, co Bóg mówi, a nie ludzie, w domyśle świat. To, co mówi większość czy też zakamuflowane grupy ludzi nie oznacza, że jest prawdziwe. Posłuch nie opiera się na większości tylko na zaufaniu Bogu, zawierzeniu Mu wszystkiego. Skoro czytamy w Starym Testamencie, że przemówił przez oślicę Baalama, to przemawia także przez nielubianego czy niepopularnego kapłana. Brak posłuszeństwa sprawia, że nie rozumiemy słów, które Pan do nas kieruje. Rozkładamy bezradnie ręce i prędzej czy później uderzamy głową w mur.
Czy nie słychać w pytaniach uczniów echa rajskiego podszeptu? Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło (Rdz 3,4-5). Próbujemy być mądrzejsi od Pana Boga i poprawiać Go po swojemu. A w tej próbie już go nie słuchamy i… zaczynamy słuchać głosu świata, bo człowiek, by żyć musi słuchać.
Owce rozpoznają głos Pasterza i idą za Nim i nie pójdą za głosem obcego. Idą za głosem Pasterza nawet wtedy, gdy nie rozumieją. Najgorzej jak owca chce poprawiać Pasterza i mówić Mu, którędy ma prowadzić do zielonych pastwisk i źródeł i na dodatek, jak Pasterz jej nie słucha idzie sama, tam, gdzie jej się podoba. Z reguły jest to droga ku przepaści.

Radośni świadkowie

Zapytać się Pana Jezusa to najlepszy sposób. Zapytać i posłuchać odpowiedzi, która niekoniecznie musi być związana ze zrozumieniem. Ten, kto chce mieć kontrolę nad wszystkim gubi się już u samego początku. Jeśli chcesz zachować życie po swojemu, już je utraciłeś. Wsłuchanie się w Pana nosi znamiona zawierzenia i to takiego, które wie, że nawet jeśli smutek zapanuje, to Bóg zamieni go w radość. Pamiętajmy na Abrahama, który uwierzył wbrew nadziei i stał się ojcem wierzących. Nie zapominajmy o tych co idą z płaczem niosąc ziarno na zasiew, a powracają z radością z pełnymi snopami.
Owa radość jest znakiem Bożym, owocem Ducha Świętego. Znamy powiedzenie, że smutny święty to nie święty i jest w nim coś na rzeczy! Smutek wywołany działaniem świata, bo chrześcijanin się smuci widząc zło, które świat czyni nie może zdominować. Wszak wierzymy, że Bóg jest ponad wszystkim, że jest Bogiem rzeczy niemożliwych, że On jeden ze zła potrafi wyciągnąć dobro. Wierzymy, że Jezus Chrystus zwyciężył zło i szatana, że pokonał grzech i śmierć i to nie na niby czy na chwilę, ale raz na zawsze. Wierzymy w słowa Pana: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Bo jarzmo moje jest słodkie, a brzemię lekkie. Tutaj bije źródło prawdziwej radości!
Wierzący wie z czego się cieszyć i nad trudnościami przechodzi do porządku dziennego nie zaprzątając sobie nimi zbytnio głowy. Płaczcie z płaczącymi, radujcie się z tymi, którzy się weselą.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI