| strona główna | kontakt |
 
 
Czwartek XXX tygodnia okresu zwykłego
29 października 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Wszystko po(d)liczone - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 29 października 2020
28 pazdziernika, 2020
Dotknięcie przemieniające - medytacja biblijna na święto Judy Tadeusza i Szymona – 28 października 2020
27 pazdziernika, 2020
Bez tajemnic - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 27 października 2020
26 pazdziernika, 2020
Uwolniona od węzłów - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 26 października 2020
25 pazdziernika, 2020
Kochaj jak Bóg - medytacja biblijna na 30. niedzielę zwykłą – 25 października 2020
24 pazdziernika, 2020
Tragedie i nawrócenie - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 24 października 2020
23 pazdziernika, 2020
Znawcy tematu - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 23 października 2020
22 pazdziernika, 2020
Pragnienia Bożego Serca - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 22 października 2020
21 pazdziernika, 2020
Miłość jest wymagająca - Łukaszowe pięciominutówki na środę 21 października 2020
20 pazdziernika, 2020
Zawsze i wszędzie - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 20 października 2020
19 pazdziernika, 2020
Dzielić się … - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 19 października 2020
18 pazdziernika, 2020
Wiara, nadzieja, miłość – od Boga - medytacja biblijna na 29. niedzielę zwykłą – 18 października 2020
17 pazdziernika, 2020
Żywy świadek - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 17 października 2020
16 pazdziernika, 2020
W pamięci Boga - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 16 października 2020
15 pazdziernika, 2020
Odpowiedzialni za rozlanie krwi - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 15 października 2020
14 pazdziernika, 2020
Zachwianie równowagi - Łukaszowe pięciominutówki na środę 14 października 2020
13 pazdziernika, 2020
Czyste serce - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 13 października 2020
13 pazdziernika, 2020
Droga nawrócenia - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 12 października 2020
11 pazdziernika, 2020
Kształtowanie zmysłów - medytacja biblijna na 28. niedzielę zwykłą – 11 października 2020
10 pazdziernika, 2020
Fiat i pełnia zasłuchania - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 10 października 2020
09 pazdziernika, 2020
Bóg porządkuje - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 9 października 2020
08 pazdziernika, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 11,15-26

Gdy Jezus wyrzucał złego ducha, niektórzy z tłumu rzekli: Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy. Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba. On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, zabierze całą broń jego, na której polegał, i łupy jego rozda. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku. A gdy go nie znajduje, mówi: Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem. Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym. Wtedy idzie i bierze siedem innych duchów złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam. I stan późniejszy owego człowieka staje się gorszy niż poprzedni.

Świadkowie Bożego działania

Chrześcijanin skupia się na Bożym działaniu w swym życiu. To się najbardziej liczy. Gdy to Boże przychodzenie jest odczuwane jako dotykalne i widzialne to naprawdę nic innego się nie liczy – przestaje się liczyć. Pojawia się element liczenia – nie podliczania, rachunku przychodu i rozchodu. To liczenie wielkich dzieł Bożych, które to jest najwyższą matematyką, matematyką miłości.
Bo pierwszym założeniem tejże matematyki jest nieobliczalność. Co znaczy? Nigdy nie policzymy co otrzymaliśmy, bo fakt, że wszystko otrzymaliśmy mówi sam za siebie. Prosty przykład: czy wiesz w stu procentach co masz w domu? Przecież to kupiłeś, otrzymałeś, zastałeś. A o ilu już rzeczach zapomnieliśmy? Czy jesteś w stanie ogarnąć ile osób spotkałeś na swej drodze? O niektórych nie pamiętasz? Wiele tylko raz widziałeś. Oto nieobliczalne wymiary.
W tej nieobliczalności jest jeszcze jeden wymiar, a mianowicie spotykamy się z Kimś, kto ze swej natury jest nieobliczalny. Wiąże z tym nieprzewidywalność. Tak więc skupienie się na Bożym działaniu to poruszanie się po terenie nieprzewidywalnym i nieobliczalnym. A mogę zapewnić, że nie jest to pole minowe. Bardziej podobne jest do pięknej, górskiej łąki, po której chodzę i co rusz odkrywam nowe kwiaty czy owady. Na dodatek są one zachwycające!

(U)porządkowanie

Byłoby rajsko, gdyby tak się dało w stu procentach. Napotykamy trudności w takim patrzeniu i cieszeniu się tym, co zobaczyliśmy. Określeniem klarownym i podsumowującym wymiar trudności jest zły duch. On bowiem zakłóca porządek, niszczy harmonię, zagłusza głos Boży, oślepia i ogłusza nasze oczy, uszy i serca. Przyszedł Pan Jezus, by to uporządkować.
Jednym z elementów porządkowania jest wyrzucenie tego, co niepotrzebne, bo po co ma zaśmiecać czy zagracać przestrzeń?! To także odrzucenie tego, co szkodliwe, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie godzi się na obecność zła, albowiem ono nic dobrego nigdy nie przyniesie. Sami sobie nie radzimy. Stąd Ojciec posyła Syna, który przyszedł na świat, by nas uwolnić. Nie potępić, nie pogrozić palcem, ale zbawić! Kontemplując Jego obecność wiemy, że prowokuje ona działania złego. On nie znosi Jego obecności. Podejmuje walkę i jakże przewrotną. Oto jeden z przykładów: Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy. Bo zło nie chce być wyrzucone. A jednym z największych lęków sianych przez złego jest lęk przed zmianą – czyli przed uporządkowaniem Bożym.
Tutaj warto rozważyć i wyciągnąć wnioski z tego jednego zdania: Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Tylko w Bogu utrzymamy porządek lub też odkryjemy go na nowo. Tylko On ochroni nas przed nawrotem złego ducha, bo wystarczy moment lenistwa, zapomnienia (się), a ten już stoi u wrót i krąży, którędy wejść.

Przyszedł przez Maryję…

Jednak powracam do tego, co najważniejsze. Mamy skupić się na Bogu i Jego miłości. Jeśli On będzie we mnie i w moim życiu to nic mi nie grozi. Oczywiście, będą ataki, jednak nic mi nie uczynią. Zarysują. Zranią, ale zabić nie mogą. Gdy Pan jest we mnie to zły nie ma dostępu do mnie. Jest jak pies na łańcuchu, który skacze i warczy, ale nie może mnie dosięgnąć!
Widać to w osobie Tej, która jest Matką i Zwyciężczynią w każdej walce ze złem. Nie dlatego, iż jest tak silna, ale dlatego, że żyje Bogiem i w Bogu. Cała jest Nim przeniknięta. Stąd wygrywa każdą walkę! Stąd wygrywa piękną pieśń uwielbienia Boga, Stworzyciela tak bardzo dobrego, Tego, który uczynił w Niej wielkie rzeczy. To niebywałe!
Pan przyszedł przez Maryję! Ona podjęła tę misję i nigdy nie przestaje jej podejmować. Tak. Trwa Boże działanie. Boża miłość rozlewa się w Niej i przez Nią na cały świat. Bo całkowicie z Nim złączona. Bo w całej pełni Jemu oddana. Oto dla nas wzór do przyjęcia i naśladowania, a nie tylko zachwycania się. Jak przychodzi to przynosi orędzie miłosierdzia, także w przypadku porządkowania rzeczywistości.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI