| strona główna | kontakt |
 
 
Sobota XXV tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Kosmy i Damiana, świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
26 września 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Wierni na koniec - medytacja biblijna na 26. niedzielę zwykłą – 27 września 2020
26 września, 2020
Prawdziwy podziw i ozłocenie - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 26 września 2020
25 września, 2020
Biada to nie biadolenie - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 25 września 2020
24 września, 2020
Widzieć i być z Panem - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 24 września 2020
23 września, 2020
Czasoprzestrzeń obdarowania i dawania - Łukaszowe pięciominutówki na środę 23 września 2020
22 września, 2020
Zasłuchani z konkretną twarzą - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 22 września 2020
21 września, 2020
Status quo bez chełpienia się - medytacja biblijna na święto Mateusza ewangelisty – 21 września 2020
20 września, 2020
(Z)nosić - medytacja biblijna na 25. niedzielę zwykłą – 20 września 2020
19 września, 2020
Znaleźć siebie i podjąć kroki - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 19 września 2020
18 września, 2020
Własną drogą kroczyć - medytacja biblijna na święto Stanisława Kostki – 18 września 2020
17 września, 2020
Miłosierdzie w praktyce - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 17 września 2020
16 września, 2020
Zabójcy prawdy i pogody ducha - Łukaszowe pięciominutówki na środę 16 września 2020
15 września, 2020
Mówiące spojrzenie - medytacja biblijna na Matki Bożej Bolesnej – 15 września 2020
14 września, 2020
Z wysoka jesteśmy - medytacja biblijna na święto Podwyższenia Krzyża – 14 września 2020
13 września, 2020
(Przy)należność do odkrycia - medytacja biblijna na 24. niedzielę zwykłą – 13 września 2020
12 września, 2020
Czynić dobro - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 12 września 2020
11 września, 2020
Żywot nauczyciela i ucznia - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 11 września 2020
10 września, 2020
Himalaje chrześcijaństwa - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 10 września 2020
09 września, 2020
W spojrzeniu miłości - Łukaszowe pięciominutówki na środę 9 września 2020
08 września, 2020
Nie bój się wziąć do siebie… - medytacja biblijna na święto Narodzenia NMP – 8 września 2020
07 września, 2020
Czynić dobro - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 12 września 2020
11 września, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 6,43-49

Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta. Czemu to wzywacie Mnie: Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany. Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy] potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki.

Wydawanie owoców

Gdy przyglądamy się stworzeniu to dostrzegamy harmonię. Wartość moralna jest owocem naszych decyzji. Jednak wiemy, że cierniste krzaki nie są zbyt użyteczne. Owocowe przynoszą swoje owoce. Niektóre mają tylko liście. Inne igły. Rozpoznajemy je. Wiedza podpowiada nam, że wyrastają z małego ziarna. Jakie ziarno taka sadzonka i dalej drzewo. Nie zmienisz jabłoni w gruszę. Jak rośnie topola to rośnie topola i słyszymy jej szum. Dąb szumi inaczej.
Zauważmy, że akcent pada na wydawanie owoców. Powraca ewangeliczne po owocach ich poznacie. To owoce świadczą o tym, czy drzewo jest dobre czy też złe. Choć zdajemy sobie sprawę, że te kategorie odnoszą się bardziej do ludzi i naszych postaw. Ten obraz jakże może być nam pomocą w pracy nad sobą. Zaiste, pytani będziemy o miłość, o owoce miłości, bo prawdziwa jest płodna, a więc owocuje.
Prostota stwierdzeń Pana Jezusa jest ogromna. To oczywistość, przed którą tak często zamykamy oczy. Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Powraca owoc, po którym poznaje się każde drzewo. Widzimy śliwki leżące pod drzewem i bez wahania pokazujemy na śliwę. Tak samo jabłka wskazują jabłoń. Stąd Pańskie nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron.

Pojedynek między dobrem a złem

Przenosząc to na relacje międzyludzkie stwierdzamy, że są dobrzy i źli ludzie. Nie osądzamy. Jednak spoglądając na zachowania ludzkie orzekamy z całą pewnością, iż tak właśnie jest. Wiemy także, że w jednym człowieku odkrywamy i dobro i zło. To tajemnica wolności człowieka. Jedno jest wspólne, a mianowicie człowieczeństwo i pochodzenie od Boga. Wedle słów Pana Jezusa innym określeniem tego, co wspólne to skarbiec serca. Tak naprawdę to ja czynię ten skarbiec dobrym lub złym. Zależy co tam umieszczam. I tutaj inna zasada ewangeliczna obowiązuje: nie można dwom panom służyć… nie można służyć Bogu i mamonie jednocześnie.
To, co wydobywa się z mojego serca – owoce - wypływa, bo tam to umieściłem. Zaiste przez nasze decyzje, słowa i czyny wydobywa się na światło dzienne to, co jest we mnie, moja historia życia, moje ziemskie i nieziemskie pochodzenie. Czytamy, że dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Dobro i zło walczą ze sobą w odwiecznym pojedynku. Dobro nie chce współistnieć ze złem. Zło nienawidzi dobra i chce je unicestwić.
Ta walka dokonuje się w sercu człowieka. Tam jest obfitość, którą znać winniśmy i odpowiednio nią sterować. Albowiem to z obfitości serca mówią jego usta. To, co w sercu to w oczach, uszach, na języku i w czynach. Czy chcemy czy nie tak to wygląda. Serce bowiem w biblijnym pojęciu jest centrum zarządzającym. Nie oszukasz serca! Serce nie oszuka. Jeśli tam jest zło to i zło wychodzić będzie. Jeśli zaś dobro to dobre owoce staną się udziałem człowieka i jego otoczenia.

Owocować wedle stworzenia

Chrześcijanie są dobrymi drzewami i mają przynosić dobre owoce. Nie chodzi o wydajność. Bóg daje wszystko. Wszystko przygotował jak mówi przez proroka Izajasza w proroctwie o winnicy czy w ewangeliach o pracy w winnicy. Czy dobre drzewo może stać się złym? Tak, jak owe drzewo figowe, które nie przynosi owoców. Do tego „drzewa” skierowane są słowa Pana Jezusa: Czemu to wzywacie Mnie: Panie, Panie, a nie czynicie tego, co mówię?
Syn Boży nie obraża się! Jemu zależy na tobie i na mnie. Chce, byśmy owoc przynieśli, dobry i obfity owoc. Bo wie, że ten, kto przychodzi do Niego, słucha Jego słów i wciela je w życie jest mądrym, dobrym człowiekiem, który wybudował dom na solidnym fundamencie. Postawił dom na skale, a kiedy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.
Pan nie chce katastrof budowlanych! Nie chce ruin i ofiar. Są pewne reguły i zasady, które obowiązują przy budowaniu domu. Frywolne ich traktowanie prowadzi do nieszczęścia, a Bóg chciałby go nam oszczędzić. Naprawdę Bogu zależy na nas. Chce nas pięknymi i prostymi, Bożymi stworzeniami, które zakorzenione w Krzewie Winnym, w Chrystusie cieszą się wzrostem i owocowaniem. Nie chce sytuacji człowieka budującego na piasku, czego konsekwencją jest wielki upadek.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI