| strona główna | kontakt |
 
 
Piątek XVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Sykstusa II i towarzyszy, św. Kajetana, bł. Edmunda Bojanowskiego
7 sierpnia 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Wolność dzieci Bożych - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 7 sierpnia 2020
06 sierpnia, 2020
Dynamiczne wydarzenia - medytacja biblijna na święto Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia 2020
05 sierpnia, 2020
Cichy krzyk - Mateuszowe pięciominutówki na środę 5 sierpnia 2020
04 sierpnia, 2020
Kontakt wzrokowy - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 4 sierpnia 2020
03 sierpnia, 2020
U początku poszukiwania - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 3 sierpnia 2020
02 sierpnia, 2020
Puste i pełne - medytacja biblijna na 18. niedzielę zwykłą – 2 sierpnia 2020
01 sierpnia, 2020
Kłamstwo – igranie ze śmiercią - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 1 sierpnia 2020
31 lipca, 2020
Najtrudniej pośród swoich - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 31 lipca 2020
30 lipca, 2020
Lista miłosierdzia - Mateuszowe pięciominutówki na czwartek 30 sierpnia 2020
29 lipca, 2020
Ku harmonii - medytacja biblijna na święto Marty – 29 lipca 2020
28 lipca, 2020
By świecić świadectwem - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 28 lipca 2020
27 lipca, 2020
Od założenia świata - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 27 lipca 2020
26 lipca, 2020
O serce pełne rozsądku i rozróżniania dobra od zła - medytacja biblijna na 17. niedzielę zwykłą – 26 lipca 2020
25 lipca, 2020
Możemy się spełnić - medytacja biblijna na święto Jakuba Apostoła – 25 lipca 2020
24 lipca, 2020
Przypowieść o Kościele - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 24 lipca 2020
23 lipca, 2020
Trwałość tylko w krzewie - medytacja biblijna na święto Brygidy – 23 lipca 2020
22 lipca, 2020
Nowe stworzenie z miłości - medytacja biblijna na święto Marii Magdaleny – 22 lipca 2020
21 lipca, 2020
Wybór w twoich rękach - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 21 lipca 2020
20 lipca, 2020
Oznakowani(e) - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 20 lipca 2020
19 lipca, 2020
Prosta wyobraźnia - medytacja biblijna na 16. niedzielę zwykłą – 19 lipca 2020
18 lipca, 2020
O serce pełne rozsądku i rozróżniania dobra od zła - medytacja biblijna na 17. niedzielę zwykłą – 26 lipca 2020
25 lipca, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Skarb na wyciagniecie reki - kazanie na 17 nd zwykla 2020
plik: 2.27 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: szukam skarbu… wiem, że jest i wytrwale centymetr kwadratowy po centymetrze… znajduję – ogromną radość i pragnienie, by stał się moim udziałem i udziałem wszystkich naokoło…
Wprowadzenie 2: prosić o łaskę rozeznawania.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mt 13,44-52

Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Z radości poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko? Odpowiedzieli Mu: Tak jest. A On rzekł do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare.

Na bogato

Słuchając tej ewangelii moglibyśmy opisać jednym zwrotem: na bogato. Jest mowa o skarbie i o kolekcji drogocennych pereł ze szczególną jedną, jedyną, najcenniejszą. Pierwsza przypowieść jest króciutka. Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Gdzie? Z reguły na wyciągnięcie ręki. Tylko trzeba być na tym polu. I rozglądać się uważnie.
Skoro pewien człowiek skarb znalazł to oznacza, że szukał. W obu przypadkach bowiem jest stały element poszukiwań. Bogactwo, które przychodzi łatwo tak samo łatwo odchodzi. Narzekamy na brak tego czy owego. A rozglądnęliśmy się z uwagą wokół? Bóg troszczy się o nas i nasze potrzeby i zaradza im. Szukasz doświadczenia żywego Kościoła? Poszukaj dobrze. Czemuż to ukrył go ponownie? By podjąć skarb trzeba się do tego przygotować. Trzeba zrobić przestrzeń. Jak? Sprzedać wszystko, co się ma, by zakupić rolę, na której jest skarb.
Druga przypowieść z serii na bogato także jest krótka. Podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. I znów, dynamika jest ta sama! Poszukiwania i zakupy. W końcu znalezienie jednej drogocennej perły. Tak cennej, że poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją. Co jest taką perłą?

Nie wszystko, co się świeci jest złotem!

W naszych poszukiwaniach niekiedy błądzimy jakbyśmy poruszali się po omacku. Rozkładamy bezradnie ręce, bo nie wiemy dokąd. Jednak odpowiedniejszym zwrotem jest przysłowie: nie wszystko, co się świeci jest złotem. Nie każda „rzecz”, którą widzę musi być skarbem. Nie każda kulka białego koloru musi być drogocenną perłą. Jest tak wiele sztucznych pereł. Wszak te prawdziwe są drogie!
W prawdziwym bogactwie, by je mieć trzeba podjąć trud, a ten trwa… nie można spocząć na laurach. W innej przypowieści mamy gospodarza, któremu obrodziło pole, zebrał ogromne plony, pobudował nawet nowe spichlerze i… powiedział do siebie, że teraz jest zabezpieczony i tej samej nocy skończył się jego żywot. Nie mamy ustawać w drodze!
Zajmujemy się zbieractwem. Mamy to w genach. Ono jest skutkiem poszukiwań. Kluczem są słowa św. Augustyna, że człowiek szuka, bo jego serce jest niespokojne dopóki nie spocznie w Bogu. Tyle, że w zbieractwie chorym zbiera się wszystko i robimy śmietnik (nawet jeśli „uporządkowany”). Przypowieść o sieci oddaje całość sytuacji. Chrześcijanin co jakiś czas (najlepiej raz dziennie wieczorem) wyciąga sieć na brzeg i usiadłszy, dobre ryby zbiera w naczynia, a złe odrzuca. Wybiera dobro. Nie zajmuje się złem. Skarb i perła mają taką wartość, że nic poza nimi się nie liczy.

Uczyć się i uczyć

To misja każdego z nas. Odkrywać stare i nowe. Do skarbca serca wkładać i jedne i drugie. Każdy uczeń królestwa niebieskiego jest (ma być) jak ojciec rodziny. Ten, który dba o swoich. Troszczy się o każdego. Wie, co dla każdego jest odpowiednie. Tutaj potrzeba mądrości salomonowej, której Bóg nie skąpi. Racz więc dać Twemu słudze serce pełne rozsądku do sądzenia Twego ludu i rozróżniania dobra od zła.
Ojcowie i matki, proście o ten dar. Małżonkowie nie żałujcie czasu na tę modlitwę. Dzieci, wam także tego potrzeba. A pracodawcy i pracownicy? A lekarze, nauczyciele, robotnicy? Wszyscy potrzebujemy mądrości, bo świat kusi wieloma błyskotkami. Każdego dnia jesteśmy jak ogromny niewód, który zbiera wszystko, co leci. Trzeba to układać. Tylko uporządkowany pomoże porządkować innym. Dopiero uporządkowany jest mocen ze swego skarbca wydobywać rzeczy nowe i stare. Wie co i gdzie ma. Wie także do czego służą i jak ich używać. Oto mądrość, którą daje nam Pan.
Uwierz, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra. On nas wybrał, poznał i dał nam wieczność. Powołał do chwały czyli do bycia z Nim na wieki. I czyni wszystko, byśmy to osiągnęli. Bez wyruszenia w drogę nie osiągnie się szczytu! Nigdy!

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI