| strona główna | kontakt |
 
 
Piątek XIII tygodnia okresu zwykłego, Święto Św. Tomasza Apostoła
3 lipca 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Nowe i stare - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 4 lipca 2020
03 lipca, 2020
Chrześcijański wzrok - medytacja biblijna na święto Tomasza Apostoła – 3 lipca 2020
02 lipca, 2020
Moc w Bogu - Mateuszowe pięciominutówki na czwartek 2 lipca 2020
01 lipca, 2020
Ku Dobru nakierowani - Mateuszowe pięciominutówki na środę 1 lipca 2020
30 czerwca, 2020
W łodzi wiary - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 30 czerwca 2020
29 czerwca, 2020
Skalny fundament - medytacja biblijna na święto Apostołów Piotra i Pawła – 29 czerwca 2020
28 czerwca, 2020
Miłość przyjmująca - medytacja biblijna na 13. niedzielę zwykłą – 28 czerwca 2020
27 czerwca, 2020
Jako kto przychodzę? - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 27 czerwca 2020
26 czerwca, 2020
Bliskość uzdrawia - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 26 czerwca 2020
25 czerwca, 2020
Nie o petryfikację chodzi - Mateuszowe pięciominutówki na czwartek 25 czerwca 2020
24 czerwca, 2020
Ważność imienia - medytacja biblijna na uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca 2020
23 czerwca, 2020
Czy, a potem jak - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 23 czerwca 2020
22 czerwca, 2020
Przyzwolenie - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 22 czerwca 2020
21 czerwca, 2020
Cena strachu - medytacja biblijna na 12. niedzielę zwykłą – 21 czerwca 2020
20 czerwca, 2020
Higiena serca - medytacja biblijna na święto Niepokalanego Serca NMP – 20 czerwca 2020
19 czerwca, 2020
Otwarte na oścież - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – 19 czerwca 2020
18 czerwca, 2020
Modlitwa – doświadczenie miłości - Mateuszowe pięciominutówki na czwartek 18 czerwca 2020
17 czerwca, 2020
Raz, dwa, trzy - Mateuszowe pięciominutówki na środę 17 czerwca 2020
16 czerwca, 2020
Miłość źródłem życia - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 16 czerwca 2020
15 czerwca, 2020
Ziarno czy kąkol siejemy - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 15 czerwca 2020
14 czerwca, 2020
Czyste naczynie - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 12 czerwca 2020
11 czerwca, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 5,27-32

Jezus powiedział do swoich uczniów: Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła. Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.

Naczynia gliniane

Przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych (2Kor 4,7a). Paweł Apostoł tak właśnie zwraca się do nas opisując w pełni obfitującą łaskę Bożą nam daną. Otóż wiemy, że glina jest kruchym materiałem. Jednakże wielu widziało na własne oczy i podziwiało naczynia gliniane sprzed setek lat. Wiadomo, że są narażone na zniszczenie w okamgnieniu. Co wtedy się dzieje? Znikają same naczynia i rozlewa się cała ich zawartość. Te starożytne są puste i ozdabiają gabloty muzealne.
Pisząc do nas w ten sposób Apostoł Narodów zwraca uwagę na ciągłość owej kruchości, która trwa do końca życia. Mottem może być inne zdanie Pawła, a mianowicie przemija postać tego świata. Bo na tym świecie wszystko przemija. To nie ma nic wspólnego z sianiem defetyzmu czy podcinaniem skrzydeł. To rzeczywistość, która jest naszym udziałem i od której nie uciekniemy.
Należy więc się z nią spotkać. Są sytuacje, w których trzeba zwierzę oswoić, a wtedy i człowiek i zwierze są bezpieczne. Walka nie zawsze przynosi wymierne efekty. Trzeba nam bardziej pokoju we wnętrzu, bo ten chroni gliniane ścianki przed stłuczeniem. Albowiem stłuczone na niewiele się nie przydadzą.

Oko i ręka

Skoro człowiek jest naczyniem glinianym to w kontekście dzisiejszej ewangelii czystość jest zawartością tegoż naczynia. Stąd trzeba uwagi, by nie zniszczyć, a łatwość zniszczenia jest wielka i to rosnąca w stosunku do kruchości. Pan Jezus podaje dwa wymiary: oko i ręka. Jakże łatwo zranić się w oko czy rękę! A nie mówię tylko o ranach fizycznych.
Oko przyjmuje to, co mu się podaje. Nie czyni to w sposób bezwolny, choć są sytuacje, w których nie ma ono wpływu na to, na co patrzy. To my kierujemy okiem. Każdy, z daru stworzenia Bożego ma zdolność dostrzegania piękna, rzekłbym wyłuskiwania Bożego dotyku wokół siebie. Idzie więc o sposób patrzenia, bo narzędzie jest dostępne. Przyglądając się czystości zostało nam wskazane, iż człek może patrzeć na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy to patrzeć tak jak Bóg patrzy. Drugi to patrzeć pożądliwie.
Ufam, że każdy z nas dobrze wie o czym mowa. Nie każde spojrzenie na kobietę (w przypadku mężczyzn i na odwrót) musi być spojrzeniem pożądliwym. Pożądliwość bowiem związana jest z nieuporządkowaniem. Jak się mocno wmyślimy to odkryjemy, że pożądliwe spojrzenie w każdej swej odsłonie świadczy o zawężonej perspektywie patrzenia, która prowadzi do ślepoty.
Ręka mówi o przejściu od myśli do czynów, o wprowadzeniu w praktykę spojrzenia. Albowiem patrzenie jest proste lub skomplikowane, z podtekstem albo otwarcie, dobre lub grzeszne. Ze spojrzenia rodzi się czyn! Stąd trzeba być ostrożnym – by nie rozbić naczynia glinianego. Jeśli to naczynie jest przeznaczone do przechowywania wody to warto by miało przykrywkę, aby żadne śmieci nie dostały się do środka. I w tych określeniach rozważmy owo wyłupanie oka i odrzucenia go od siebie. Nie dopuszczaj do siebie pożądliwości, a więc pożądliwego spojrzenia, bo od niego przychodzą czyny realizujące pożądliwość. Tak więc nie odkryję nic nowego stwierdzając, że oko i ręka są mechanizmem sprzężonym i to bardzo.

Czystość darem

Czystość jest nam dana jako dar, a nie jako umartwienie czy nakaz. Czystość spojrzenia sprawia, że oko spogląda na świat z miłością i delikatnością. Widzi to, co dobre i dostrzega to, co złe. Przekazuje te informacje do serca, gdzie zakodowany jest główny „mechanizm”: idź za dobrem, odrzucaj zło. Kiedy majstrujemy przy tym mechanizmie to grozi nam wielkie niebezpieczeństwo i nieszczęście. To wspomniana wyżej ślepota, ta zaś ogranicza do minimum nasze ruchy i jesteśmy poza życiem, na jego marginesie, nawet jeśli wydaje się nam lub też inni nas usilnie przekonują, że stoimy w jego głównym nurcie.
Wysuwamy wniosek, że nieuwaga w ochronie czystości prowadzi do cudzołóstwa. Obraz tegoż używa Stary Testament na opisanie wystąpienia przeciw Bogu, sprzeniewierzenie się Jemu, zdradę. Te określenia mówią o nieczystości. Czysta intencja, czyste serce, czyste spojrzenie, czysty dotyk to nie są pojęcia abstrakcyjne. Przymiotnik wskazuje na sposób podchodzenia.
Powróćmy jeszcze raz do słów św. Pawła: Przechowujemy ten skarb w naczyniach glinianych. Po cóż to czynimy? Czy to kara? Nie. Słyszymy, że wszystko to jest po to, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. Czystość jest przymiotem Boga i to od Niego trzeba nam uczyć. I to Jego prosić o łaskę czystości w naszym życiu.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI