| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek VII tygodnia okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Bedy Czcigodnego, św. Grzegorza VII, św. Maryi Magdaleny de Pazzi
25 maja 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Chodzący w chwale - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 26 maja 2020
25 maja, 2020
Już teraz zwyciężył - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 25 maja 2020
24 maja, 2020
Niebo i ziemia - medytacja biblijna na Wniebowstąpienie Pańskie – 24 maja 2020
23 maja, 2020
W Synu synami - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 23 maja 2020
22 maja, 2020
W cierpliwości ku radości - wielkanocne pięciominutówki na piątek 22 maja 2020
21 maja, 2020
Jeszcze chwila - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 21 maja 2020
20 maja, 2020
Dla każdego coś dobrego - wielkanocne pięciominutówki na środę 20 maja 2020
18 maja, 2020
Pożytek z rozstania - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 19 maja 2020
18 maja, 2020
Uprzedzeni - nieprzygotowani - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 18 maja 2020
17 maja, 2020
Kocham – nigdy dość - medytacja biblijna na VI Niedzielę Wielkanocną – 17 maja 2020
16 maja, 2020
Wybieram Chrystusa - medytacja biblijna na święto Andrzej Boboli – 16 maja 2020
15 maja, 2020
Wszystko wiem i mam - wielkanocne pięciominutówki na piątek 15 maja 2020
14 maja, 2020
Nie los, a wybranie - medytacja biblijna na święto Macieja Apostoła – 14 maja 2020
13 maja, 2020
Czystość i płodność - wielkanocne pięciominutówki na środę 13 maja 2020
12 maja, 2020
Niech świat się dowie - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 12 maja 2020
11 maja, 2020
Ikona objawia - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 11 maja 2020
10 maja, 2020
Serce wierzącego - medytacja biblijna na V Niedzielę Wielkanocną – 10 maja 2020
09 maja, 2020
Życie Słowem wiary - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 9 maja 2020
08 maja, 2020
O pasterzu i od pasterza - medytacja biblijna na święto Stanisława Biskupa – 8 maja 2020
07 maja, 2020
Nie do wiary - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 7 maja 2020
06 maja, 2020
Przez otwierającą się Bramę - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 13 maja 2019
12 maja, 2019

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 10,1-10

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych. Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości.

Skoncentrowani na bramie

Jakże ważna jest brama! Nie idzie o to, by była na oścież otwarta, bo wtedy każdy o każdej porze może wejść. Ktoś powie, że powinna być otwarta i dla wierzącego zawsze jest otwarta. Dzieje się coś przedziwnego, bo oto są tacy, którzy mając otwartą bramę wdzierają się inną drogą. Kto nie wchodzi do Kościoła przez Jezusa Chrystusa, w Jego imię, ze względu na Niego ten jest owym wdzierającym się inną drogą złodziejem i rozbójnikiem.
Odnosi się to do wszelkiego rodzaju reformatorów Kościoła, którzy wiedzą lepiej od papieża. Oczywiście każdy z nich z całą mocą zaprzeczy jeśli padnie pytanie: czemu to próbujesz zreformować Boga?, że nie to ma na myśli, że chodzi mu o dobro Kościoła (choć wielu pisze przez małe „k”).
Owczarnia – Kościół należą do Chrystusa. Wejście przez Bramę, którą jest Jezus oznacza zgodę na to, co przynosi, zgodę na Jego naukę, zgodę na Jego styl, a ten przechodzi przez Tabor i Golgotę zmierzając ku porankowi Zmartwychwstania. Kto chciałby „ominąć” jeden z tych etapów to prędzej czy później odkrywa, że nie ma nic w rękach, ni sercu ni umyśle.

Kościół jest otwarty!

Są odźwierni, którzy wykonują swój obowiązek, z którego też w odpowiednim czasie będą musieli zdać sprawę. Oj, biada pasterzom, którzy przez głupotę, poprawność polityczną, przez faryzejskie by ludziom się podobać sprawili, że wilki weszły do wnętrza owczarni. Wszak dobrze wiemy, że wilki ukryte pod owczymi skórami czynią największe szkody i to nie pojedynczym osobom, ale całym wspólnotom.
Odźwierni winni więcej przebywać na kolanach, modląc się – kapłani za swoje wspólnoty, przełożeni za swoje wspólnoty, rodzice za swoje rodziny, małżonkowie za swoje małżeństwa. Po co? By otworzyć bramę dla Tego, który jest pasterzem owiec, by rozpoznawać Jego głos (wszak odźwierni też należą do owiec).
Otwartość Kościoła nie polega na przyjmowaniu wszelkiego rodzaju „śmieci” – chorych i śmiercionośnych ideologii. Któż normalny pozwoli, by grzech zamieszkał w jego domostwie? Otwartość polega na przyjęciu grzesznika i odrzuceniu grzechu. Gdy zaproszę Jezusa do mego serca to Dobry Pasterz wchodzi tam i zaczyna porządkowanie. A dziś wielu by chciało być z Bogiem i jednocześnie służyć „mamonie” (czytaj diabłu).

Wejść i wyjść

Ruch Pasterza jest bardzo prosty. Wyprowadza owce, które zna po imieniu. Staje na ich czele i idą razem do nieba. Pasterz chroni owce od wyjścia do powrotu. Jest na czele pochodu i zamyka go. Pilnuje, by nie wdarły się wilki i nie atakowały stada, bo skutki mogą być opłakane. Owce zaś znając Jego głos idą wiernie i wytrwale. Owce od obcego głosu uciekają.
Nie ma innej Drogi, byśmy byli zbawieni! W Chrystusie i przez Kościół, który On ustanowił. Gdzie nie ma Chrystusa, gdzie się „wybiórczo” Go traktuje tam następuje odwracanie się i oddalanie od zbawienia. Powiedzenie Chrystus tak, Kościół nie jest absurdem i prowadzi do katastrofy. Widzimy to po tych, którzy ostentacyjnie odchodzili z Kościoła i po czasie odeszli też od Chrystusa, albo trzymają Go jako „maskotkę” czy talizman. Jakże smutny jest Bóg, gdy widzi jak człowiek wybiera przepaść, głód i nędzę zamiast pełni obfitości w Nim i z Nim.
Nieprzyjacielem jest szatan – oto największy kłamca i złodziej i rozbójnik. Sieje zniszczenie i śmierć! Jezus uwalnia nas od niego. Nie wolno nam igrać z ogniem, bo zaprószymy i będzie wielki pożar. Trzeba nam zwracać się ku Chrystusowi, a w tym tkwi istota nawrócenia, owego wejdzie i wyjdzie. Tylko w Nim znajdziemy paszę i otrzymamy życie w obfitości, bo po to przyszedł Syn Boży. Niech rozpala nasze serca tęsknota psalmisty (Ps 42): Jak łania pragnie wody ze strumieni, tak dusza moja pragnie Ciebie, Boże. Dusza moja Boga pragnie, Boga żywego, kiedyż więc przyjdę i ujrzę oblicze Boże?

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI