| strona główna | kontakt |
 
 
Czwartek XXXII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Alberta Wielkiego
15 listopada 2018r.
 
poprzednie 5 minut:

Przerwa w dostawie "pięciominutówek"
08 listopada, 2018
Wierność w codzienności na wieczność - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 10 listopada 2018
08 listopada, 2018
Nierówna walka - medytacja biblijna na 32. niedzielę zwykłą – 11 listopada 2018
08 listopada, 2018
Gorliwość o Kościół - medytacja biblijna na rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej – 9 listopada 2018
08 listopada, 2018
Nie zabijajcie nadziei w was - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 8 listopada 2018
07 listopada, 2018
Dłużnicy Miłości - Łukaszowe pięciominutówki na środę 7 listopada 2018
06 listopada, 2018
Aby dom był zapełniony - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 6 listopada 2018
05 listopada, 2018
Bezcenne i „dwudaniowe” - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 5 listopada 2018
04 listopada, 2018
Pierwsze-ostatnie miejsce - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 3 listopada 2018
02 listopada, 2018
Napojeni miłością - medytacja biblijna na 31. niedzielę zwykłą – 4 listopada 2018
01 listopada, 2018
Światło Zmartwychwstałego - medytacja biblijna na wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych – 2 listopada 2018
01 listopada, 2018
W niebie - medytacja biblijna na uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada 2018
31 pazdziernika, 2018
Zbawienie = poznanie - Łukaszowe pięciominutówki na środę 31 października 2018
30 pazdziernika, 2018
Zakwaszone, a nie skwaszone - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 30 października 2018

29 pazdziernika, 2018
W wolności dzieci Bożych - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 29 października 2018
28 pazdziernika, 2018
Słowo do mnie mówi - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 27 października 2018
26 pazdziernika, 2018
Odkryta tożsamość - medytacja biblijna na 30. niedzielę zwykłą – 28 października 2018
25 pazdziernika, 2018
Wzrok prostaczków - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 26 października 2018
25 pazdziernika, 2018
Naprzeciw, a nie przeciw - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 25 października 2018
24 pazdziernika, 2018
Pewność przyjścia - Łukaszowe pięciominutówki na środę 24 października 2018
23 pazdziernika, 2018
Odkryta tożsamość - medytacja biblijna na 30. niedzielę zwykłą – 28 października 2018
25 pazdziernika, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: przyjrzę się sytuacji, w której odkryłem coś o sobie czego dotychczas nie widziałem… albo że pomogłem drugiemu odkryć to samo… jakież zdumienie, a także radość jeśli to dotyczy dobra, ale i smutek, gdy trzeba przyznać się do błędu… jednocześnie wiele nadziei.
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę odkrycia własnej tożsamości w Bogu.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 10,46-52

Gdy Jezus wraz z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, niewidomy żebrak, Bartymeusz, syn Tymeusza, siedział przy drodze. Ten słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną! Wielu nastawało na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: Synu Dawida, ulituj się nade mną! Jezus przystanął i rzekł: Zawołajcie go! I przywołali niewidomego, mówiąc mu: Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię. On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się i przyszedł do Jezusa. A Jezus przemówił do niego: Co chcesz, abym ci uczynił? Powiedział Mu niewidomy: Rabbuni, żebym przejrzał. Jezus mu rzekł: Idź, twoja wiara cię uzdrowiła. Natychmiast przejrzał i szedł za Nim drogą.

Skradziona tożsamość

Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś kradnie mą tożsamość i udaje mu się to. Nikt mi nie wierzy. Niedowierzają wszyscy w moje zapewnienia o tym, kim jestem. Tak trochę jakbym sam nie wiedział kim jestem. To są sytuacje graniczne. Dziś w ewangelii mamy niewidomego żebraka. Ktoś powie, że wiadomo kim on jest, bo podano jego imię. Chciałbym zwrócić uwagę, że Bartymeusz znaczy nie mniej nie więcej tylko syn Tymeusza.
Wszyscy jesteśmy synami kogoś. Każdy z nas ma ojca ziemskiego, z którego się zrodziliśmy. Jednak zdajemy sobie sprawę, że syn Tymeusza nie oznacza zbyt wiele. Określa tylko ojca. Należy pamiętać, iż przynależność do narodu wybranego nie określa pochodzenia od ojca, ale od matki.
Tenże ślepiec jest więc trochę bez tożsamości. I tutaj moglibyśmy wywnioskować, że brak/utrata tożsamości prowadzi do ślepoty, a potem tenże stan sprawia, że siedzimy przy drodze. Oznacza to, że takowy N.N. (nikomu nieznany) nie uczestniczy w życiu. Jest z boku. Nie ma go nurcie drogi. Korzysta z nurtu o tyle, o ile coś otrzyma, ale tenże nigdy go nie porwie.

Niezgoda na N.N.

Zdajemy sobie sprawę, że na dłuższą metę nie da się wytrzymać owego stanu N.N. Człowiek poszukuje ze wszystkich sił swej tożsamości. Wie, a dokładnie przeczuwa, że jest kimś. Ile historii dzieci poszukujących latami swoich biologicznych rodziców. Człek chce poznać swoje korzenie, bo tak naprawdę mówią one tak wiele o nim samym.
Tak więc niewidomy żebrak, Bartymeusz, syn Tymeusza także poszukuje. Wbrew pozorom nie zgadza się na siedzenie przy drodze. Nie chce tego! Chce poznać siebie, swe imię. Gdy nadarza się okazja to odkrywa karty... słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną! Wyczuł, że ten Człowiek da mu łaskę odkrycia. Zapewne wiele słyszał o Jezusie, bo któż zważa na żebraków i do tego ślepych stojących przy drodze. Ci natomiast słuchają uważnie, a słuch mają wyostrzony.
Odezwało się największe skrywane w głębi pragnienie. Nikt z ludzi się tego nie spodziewał. Nikt nie pomyślał, że stamtąd rozlegnie się taki krzyk, a więc wielu nastawało na niego, żeby umilkł. O nie! Tego pragnienia poznanie siebie samego w całej prawdzie nie da się zagłuszyć. Gdy ktoś chce uciszyć, to serce jeszcze głośniej woła, a dokładnie wydziera się wniebogłosy.

Syn/córka Ojca

Tutaj przychodzi sedno. W tym wołaniu wychodzi intuicja nad intuicje, która mówi/krzyczy o naszej tożsamości. Synu Dawida, ulituj się nade mną! Synu Boży, Mesjaszu, którzy przychodzisz, aby przywrócić porządek, aby człowiek odkrył skąd pochodzi i dokąd zmierza, aby człowiek przypomniał sobie, gdzie jest jego początek.
Tak, mamy jednego Ojca i dlatego z całą mocą nazywamy siebie dziećmi Bożymi. Jesteśmy synami i córkami Ojca niebieskiego! I w tym mieści się pełnia tożsamości. Albowiem w Ojcu każdy jest inny, umiłowany przed założeniem świata. Tenże zna każdego z nas i wydobywa z nas piękno nieogarnione. Dlatego trzeba zrzucić z siebie płaszcz (to, co jest bogactwem, w którym złożyliśmy nadzieję i widzimy w nim poczucie bezpieczeństwa). Dalej należy zerwać się i przyjść do Jezusa. Tak, jako ślepiec, po omacku, chwiejąc się, przewracając o przeszkody stojące na drodze. Posłuchaj, bądź dobrej myśli, bo Jezus, Syn Boży woła do ciebie: wstań! Nie zważaj na to, że to może pokracznie wyglądać. Tym się nie przejmuj.
A gdy już dojdziesz do Jezusa to Go posłuchaj. Co chcesz, abym ci uczynił? I odpowiedz z serca. Rabbuni, żebym przejrzał, żebym zobaczył kim naprawdę jestem, żebym odkrył prawdę o mnie. Żebym wreszcie wiedział, bo to doda mi sił, umocni, da poczucie bezpieczeństwa, bym mógł iść za Tobą. Uwierz, że jesteś dzieckiem Boga!

o. Robert Więcek SJ


Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI