| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek Wielkanocny
22 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Pewność przyjścia - Łukaszowe pięciominutówki na środę 24 października 2018
23 pazdziernika, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 12,39-48

Jezus powiedział do swoich uczniów: To rozumiejcie, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie złodziej ma przyjść, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Wy też bądźcie gotowi, gdyż o godzinie, której się domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie. Wtedy Piotr zapytał: Panie, czy do nas mówisz tę przypowieść, czy też do wszystkich? Pan odpowiedział: Któż jest owym rządcą wiernym i roztropnym, którego pan ustanowi nad swoją służbą, żeby na czas wydzielił jej żywność? Szczęśliwy ten sługa, którego pan powróciwszy zastanie przy tej czynności. Prawdziwie powiadam wam: Postawi go nad całym swoim mieniem. Lecz jeśli sługa ów powie sobie w duszy: Mój pan ociąga się z powrotem, i zacznie bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się, to nadejdzie pan tego sługi w dniu, kiedy się nie spodziewa, i o godzinie, której nie zna; każe go ćwiartować i z niewiernymi wyznaczy mu miejsce. Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę. Ten zaś, który nie zna jego woli i uczynił coś godnego kary, otrzyma małą chłostę. Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą.

Wiedza biblijna

Cały czas poruszamy się w wymiarze wiedzy. Jakże jest ona nam potrzebna! Jednak nie mówimy tylko i wyłącznie o wiedzy książkowej, której nie deprecjonujemy, bo też ma ważne miejsce i zdanie w rozwoju człowieka. Myślę, że warto przypominać sobie co jakiś czas o biblijnym pojęciu wiedzy, które oznacza spotkanie, wejście w relację. Jakże inaczej uczeń chłonie naukę kiedy jest w dobrych relacjach z nauczycielem. Albo też kiedy dziecko jest kochane przez rodziców to jakże inaczej uczy się codzienności życia od swych rodzicieli.
Słyszymy w ewangelii o gospodarzu i jego wiedzy i niewiedzy. Ta druga sprawia, że złodziej przychodzi i kradnie, bo nie ma żadnego zabezpieczenia ze strony właściciela. Oczywistą rzeczą jest fakt, że gdyby gospodarz wiedział, o której godzinie złodziej ma przyjść, nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Gospodarzowi zależy na „domu” (nie myślę tutaj tylko i wyłącznie o dobrach materialnych). On czuje się odpowiedzialny, a więc strzeże domostwa i domowników.
„Wiedza” podpowiada mu, że złodziej chce się zakraść, po to by kraść! Pilnuje z uwagą, bo ta sama wiedza mówi, że moment nieuwagi spowodować może dramat, wszak okazja czyni złodzieja. Ile mądrości życiowej wypływa z uporządkowanej historii życia?! Z tego, że człowiek reflektuje nad codziennością i wyciąga wnioski i stara się je wcielić w życie?

Dwa przyjścia: złodzieja i Pana

Człowiek wierzący wie także, że Syn Człowieczy przyjdzie. Nie jak złodziej, bo nie chce kraść, nie chce niczego nam zabrać. Przyjdzie o godzinie, której się nie domyślamy. Tu też trzeba uwagi i gotowości, do której zachęca nas Pan Jezus. Mamy zadbać o dom i domowników (w tym także o siebie samych), by być gotowym na Jego przyjście. Wszak nie oczekujemy Go jako złodzieja, ale bardziej jako Gospodarza, który czyni niespodziankę. Ci bowiem, którzy są gotowi zostaną przyjęci z radości i z taką samą radością wejdą na przygotowaną ucztę.
Tak więc te dwa przyjścia i czuwania są ze sobą powiązane. Pilnujemy, by złodziej nie dostał się do naszego domu z jednej strony, a z drugiej oczekujemy z drżeniem przyjścia naszego Pana, którego wpuszczamy do domu, bo z jego strony nie ma żadnego zagrożenia. Tak wiele uczymy się w codzienności i od codzienności. To skarbiec serca. To skarbiec ludzkości. To skarbiec Kościoła.
Ta przypowieść jest do wszystkich, wszak przyjdzie chwila końca świata. Co robić? Możemy załamywać ręce, chwytać się za głowę i z przerażeniem rozglądać dookoła. Możemy włożyć ręce do kieszeni i wołać przyjdź Panie nic nie robiąc. To nie jest właściwa postawa.

Co robić?

Powtarzam pytanie: co robić? Pan daje jasną odpowiedź. Każdy z nas otrzymał miejsce i czas. Są one wypełnione tym, co nazywamy misją. Tak więc każdy z nas jest rządcą. Mamy starać się być rządcami wiernymi i roztropnymi. To Pan ustanowił nas – rzekłbym wskazał najlepsze miejsce. Idzie o to, byśmy wydzielali żywność tym, których nam dał. Tak jak Syn, który stał się Pokarmem. I byśmy to czynili na czas. Nie potem, ale tu i teraz, by potem nie okazało się za późno.
Co robić? Właśnie to, bo szczęśliwy ten sługa, którego pan powróciwszy zastanie przy tej czynności. Nie idzie bowiem o to ile robimy, ale o to kim jesteśmy. Pan Jezus postawi nas nad całym swoim mieniem. Jesteśmy ważniejsi niż całe bogactwo świata. To człowiek jest bogactwem Boga. To serce człowiecze jest przestrzenią Bożej miłości.
Zapomnienie o tym, kto jest Panem i o tym, co mi zostawił do wypełnienia prowadzi do zaniedbania i grzechu, a te odcinają nas od Boga. Człek traci rozum! Słyszymy, że sługa myśląc po swojemu zaczyna bić sługi i służące, a przy tym jeść, pić i upijać się. Żyje tak jakby Boga nie było! O jakże srodze się myli i srodze się przekona o tym, że Pan powróci. Wypełnijmy z radością i pokorą wolę naszego Pana. Pamiętajmy także o tym, że komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI