| strona główna | kontakt |
 
 
I Niedziela okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Anzelma
21 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Równowaga starego i nowego - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 7 września 2018
06 września, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 5,33-39

Wówczas oni rzekli do Niego: Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją. Jezus rzekł do nich: Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas kiedy zabiorą im pana młodego, i wtedy, w owe dni, będą pościli. Opowiedział im też przypowieść: Nikt nie przyszywa do starego ubrania jako łaty tego, co oderwie od nowego; w przeciwnym razie i nowe podrze, i łata z nowego nie nada się do starego. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków; w przeciwnym razie młode wino rozerwie bukłaki i samo wycieknie, i bukłaki się zepsują. Lecz młode wino należy wlewać do nowych bukłaków. Kto się napił starego wina, nie chce potem młodego - mówi bowiem: Stare jest lepsze.

Do jednego worka

Jakże zabójcze dla serca ludzkiego jest wrzucanie do jednego worka! Są ogólne reguły (zasady) dotyczące ludzkiego życia. Są one niepodważalne i obojętnie czy dotyczy to instytucji szeroko pojętych czy też osób fizycznych (pojedyncze). Bolączką świata naszego jest to, że próbuje się żonglować tymi regułami wedle widzimisię, a dokładnie wedle własnych korzyści. Nikt mądry nie majstruje przy fundamencie domu, bo wie, że kiedy go naruszy to dom runie i to z wielkim trzaskiem. Nie przez przypadek pada słowo fundament.
Przechodząc do konkretnej osoby trzeba zawsze z miłością, pokorą i odwagą pochylić się nad jej konkretną sytuacją. Jest prawo i aplikuje się je do danej sytuacji. Ignacy Loyoli, święty mąż Boży, mówi o przystosowaniu do wieku, stanu i zdrowia. Tak więc stosujemy reguły indywidualnie przyglądając się kontekstowi wydarzeń.
W dzisiejszej ewangelii mamy próbę wrzucenia wszystkich do jednego worka. Uczniowie Jana dużo poszczą i modły odprawiają, tak samo uczniowie faryzeuszów; Twoi zaś jedzą i piją. Nauczyli się, że tak było i dziwują się, że pośród uczniów Jezusa tak nie ma. Myślę, że byli gotowi rzec, iż tak było od zawsze, bo w tych kategoriach rozumowali. Trzeba nam strzec się uniformizmu tzn. takich samych odruchów. Jedynym wspólnym odruchem wierzących jest odruch miłosierdzia objawiony w Jezusie Chrystusie.

Rozpoznać czas nawiedzenia

Znany jest fragment z Księgi Koheleta, w którym autor natchniony napisał, że pod słońcem wszystko ma swój czas. Prawda! Sztuką jest rozpoznać ów czas i wypełnić tak, jak należy. Przykładem jest czas siania i żniw. Niech nikt nie próbuje planować żniw bez obsiania pola! Czytamy w ewangelii o czasie radości (wesele) i o czasie smutku (brak pana młodego). Przecież nikt się temu nie dziwi.
Życie ludzkie bowiem jest sinusoidą. Rzekłbym raz na górze raz na dole, raz na wozie, a innym razem obok wozu. Są chwile radości, ale i smutek jest częścią naszej egzystencji. Tak więc gdyby w dniu wesela ktoś nakłaniał do postu mógłby być postrzegany za kogoś kto nie pojął czasu nawiedzenia.
I wcale nie idzie o to, by nie przejmować się niczym i nikim. Tutaj potrzeba roztropności i mądrości. Obserwacji i wyciągania wniosków. Przyglądania się, podejmowania decyzji i wcielania ich w życie. To wszystko otrzymujemy w darze Ducha Świętego, który został nam dany w dniu chrztu świętego, a cała pełnia w sakramencie bierzmowania.

Szukać i znajdować

Warto na nasze czasy rozważać z pokorą i wsłuchiwać się w przypowieść o łatach czy winie i bukłakach. Z jaką łatwością odrzuca się dziś to, co stare powtarzając stek bzdur, że to staroświeckie, zacofane czy średniowieczne. Kiedyż człek i społeczności zrozumieją, że takie podchodzenie jest wylewaniem dziecka z kąpielą?!
Mądrość Boża uczy nas rozpoznawania czasu nawiedzenia, bo Bóg przychodzi we wszystkim i przez wszystko. Należy Go szukać, a ci, którzy to czynią zawsze Go znajdują. Wszak chrześcijanin dochodzi do punktu, w którym – jak daje świadectwo wspomniany Ojciec Ignacy Loyola – kiedy chce odnajduje Boga i raduje się Jego obecnością. A napełniony Bogiem wie co robić ze starym ubraniem i nowym materiałem. Potrafi także zatroszczyć się o stare i nowe wino i odpowiednio korzystać ze starych i nowych bukłaków.
Pod jednym warunkiem, że słucha i jest posłuszny słowu Bożemu. Ono jest lampą dla jego stóp. Ono jest światłem w jego myślach, decyzjach, słowach i czynach. Pod taką opieką nie grozi mu ani oderwanie, ani podarcie, ani rozerwanie. Syćmy się winem miłości Bożej, które jest dobre, stare i ciągle odkrywane na nowo.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI