| strona główna | kontakt |
 
 
I Niedziela okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Anzelma
21 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Działanie bez nadaktywności - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 1 września 2018
31 sierpnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 25,14-30

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść: Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność! Odrzekł mu pan jego: Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Działanie i niedziałanie

Czy akcent postawiony jest na aktywność? Świat dziś naciska na klawisz aktywizmu z upodobaniem. Działaj, działaj i jeszcze raz działaj. Jak nic nie robisz to jesteś do niczego. Czemuż to wszelkie niedziałanie porównywane jest do lenistwa i braku troski o siebie/innych?
Zauważmy, że niedziela (i spoczynek niedzielny) pochodzi właśnie od nie działać, nie pracować. Stanowi ona ważną wskazówkę, wręcz nakaz dla człowieka rozumnego, iż ten nie został stworzony do harowania jak wół, że potrzebuje chwili odsapnięcia dla nabrania dystansu i ponownego odkrywania kim jest i skąd pochodzi.
Słuchając tej ewangelii nie odnosi się wrażenia, że puszczenie w obieg otrzymanych talentów odbywa się w jakimś chorym aktywizmie. Otrzymane dary przyjmuje się i korzysta się z nich w wolności i prawdzie (bo te dwie wartości zawsze muszą iść w parze). Wtedy też przynoszą konkretne owoce, bo zyskuje się tyle samo czyli pomnaża się.

Talenty i lenistwo

Każdy z nas otrzymuje od Pana talenty. Bóg znając nas bardzo dobrze daje wedle zdolności, czyli nie da tyle, że mogłoby to źle wpłynąć na rozwój człowieka. Nigdy nie włoży na barki człeka więcej niż ten mógłby unieść. Tak więc owe pięć, dwa i jeden to słuszna miara. Równość więc nie polega na po równo. Ten, co najmniej po ludzku otrzymał nie jest gorszy od pozostałych!
Otrzymany dar z radością rozpakowujemy. Myślimy o niespodziance i czujemy się w wielu wypadkach zaskoczeni. Gdy skoncentrujemy się na swoim widzimisię to istnieje niebezpieczeństwo, iż nie dostrzeżemy daru i jego przeznaczenia, a zaczniemy marudzić, porównywać się z innymi i w końcu oskarżać Dawcę o niesprawiedliwość.
Wszak o to oskarża pana trzeci sługa, który według swych zdolności otrzymał jeden talent (i było to bardzo dużo!). Jest on przykładem lenia. Lenistwo jest grzechem. Na początek zaniedbania, a potem już cała lawina przewin, bo leń lubuje się w usprawiedliwianiu swego postępowania. Nieprawdą jest twierdzenie, że leniuch nic nie robi. Tyle z tym, że na pierwszym miejscu nie robi tego, co do niego należy. Mówi mu o tym sumienie, które zostaje uciszone poprzez konstrukcje myślowe, które na pierwszy rzut oka są niezwykle trafne.

Puszczanie w obieg

Jeśli kto chce zachować swe życie ten je straci. Kurczowe trzymanie w sobie i dla siebie prowadzi do utraty! Ziarno nieposiane przestaje pełnić swą rolę. Woda, która mogłaby podlać ziemię bezużyteczną się staje. Chleb leżący na stole, do którego nie można podejść i ułamać kawałka przemieni się w twardy kamień. Zakopane w ziemię skarby są niewidoczne dla nikogo i nie cieszą ani posiadacza ani też innych.
Moglibyśmy mówić o darach dynamicznych, które rozwijają się w miarę puszczania ich w obieg. Co cechuje takie działanie? Dobroć i wierność. Bóg jest Najwyższym Dobrem. Pan jest wierny swym obietnicom. A wszystko to dokonuje się w prawdzie, bo sługa wie, że dobra nie należą do niego, że je otrzymał dla pomnażania. Nie do używania egoistycznego na zasadzie używki, a do dzielenia się wedle zasady radosnego dawcę miłuje Bóg. Wszak nie idzie o to, by sługa lękał się i drżał ze strachu. Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!
Owa radość z wypełnienia woli Bożej jest piękna, jest nośnikiem siły do tego, by bardziej, mocniej, głębiej wchodzić w rzeczywistość. Wtedy odkrywamy, że do dziesięciu dochodzi jedenasty, dwunasty i tak w nieskończoność. Nie na zasadzie zaharowania się, ale radości współudziału. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Obyśmy wiedzieli co mamy i (wy)korzystali z tego.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI