| strona główna | kontakt |
 
 
Środa II tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy
23 stycznia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Miłosierdzie nad światem - Markowe pięciominutówki na czwartek 24 stycznia 2019
23 stycznia, 2019
Serce bijące życiem - Markowe pięciominutówki na środę 23 stycznia 2019
22 stycznia, 2019
Miłosierdzie to przepis na życie - Markowe pięciominutówki na wtorek 22 stycznia 2019
21 stycznia, 2019
Moc słowa Bożego - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 21 stycznia 2019
20 stycznia, 2019
Fascynacja i przerażenie wobec nieskończoności - Markowe pięciominutówki na sobotę 19 stycznia 2019
18 stycznia, 2019
Matka słucha i mówi - medytacja biblijna na 2. niedzielę zwykłą – 20 stycznia 2019
17 stycznia, 2019
Być w obecności Pana - Markowe pięciominutówki na piątek 18 stycznia 2019
17 stycznia, 2019
Czego naprawdę chcę/chcemy? - Markowe pięciominutówki na czwartek 17 stycznia 2019
16 stycznia, 2019
Gorączka egoizmu – zdolność służenia - Markowe pięciominutówki na środę 16 stycznia 2019
15 stycznia, 2019
Nauka Pańska z mocą - Markowe pięciominutówki na wtorek 15 stycznia 2019
14 stycznia, 2019
Niebo tak upragnione - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 14 stycznia 2019
13 stycznia, 2019
Świadectwo Jana Chrzciciela – w radości i wolności - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 12 stycznia 2019
11 stycznia, 2019
Moc w sercu - medytacja biblijna na niedzielę Chrztu Pańskiego – 13 stycznia 2019
10 stycznia, 2019
Chcę, bądź oczyszczony - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 11 stycznia 2019
10 stycznia, 2019
Nie przypadek, a plan miłości w „dziś” - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 10 stycznia 2019
09 stycznia, 2019
Zawierzyć w trudzie (próbie) - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 9 stycznia 2019
08 stycznia, 2019
Miłość, spojrzenie i sytość - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 8 stycznia 2019
07 stycznia, 2019
Radykalna zmiana i owoce - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 7 stycznia 2019
06 stycznia, 2019
Natanaela powołanie - bożonarodzeniowe pięciominutówki na 5 stycznia 2019
04 stycznia, 2019
Uczciwie i wytrwale - medytacja biblijna na uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia 2019
03 stycznia, 2019
Działanie bez nadaktywności - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 1 września 2018
31 sierpnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 25,14-30

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść: Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność! Odrzekł mu pan jego: Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Działanie i niedziałanie

Czy akcent postawiony jest na aktywność? Świat dziś naciska na klawisz aktywizmu z upodobaniem. Działaj, działaj i jeszcze raz działaj. Jak nic nie robisz to jesteś do niczego. Czemuż to wszelkie niedziałanie porównywane jest do lenistwa i braku troski o siebie/innych?
Zauważmy, że niedziela (i spoczynek niedzielny) pochodzi właśnie od nie działać, nie pracować. Stanowi ona ważną wskazówkę, wręcz nakaz dla człowieka rozumnego, iż ten nie został stworzony do harowania jak wół, że potrzebuje chwili odsapnięcia dla nabrania dystansu i ponownego odkrywania kim jest i skąd pochodzi.
Słuchając tej ewangelii nie odnosi się wrażenia, że puszczenie w obieg otrzymanych talentów odbywa się w jakimś chorym aktywizmie. Otrzymane dary przyjmuje się i korzysta się z nich w wolności i prawdzie (bo te dwie wartości zawsze muszą iść w parze). Wtedy też przynoszą konkretne owoce, bo zyskuje się tyle samo czyli pomnaża się.

Talenty i lenistwo

Każdy z nas otrzymuje od Pana talenty. Bóg znając nas bardzo dobrze daje wedle zdolności, czyli nie da tyle, że mogłoby to źle wpłynąć na rozwój człowieka. Nigdy nie włoży na barki człeka więcej niż ten mógłby unieść. Tak więc owe pięć, dwa i jeden to słuszna miara. Równość więc nie polega na po równo. Ten, co najmniej po ludzku otrzymał nie jest gorszy od pozostałych!
Otrzymany dar z radością rozpakowujemy. Myślimy o niespodziance i czujemy się w wielu wypadkach zaskoczeni. Gdy skoncentrujemy się na swoim widzimisię to istnieje niebezpieczeństwo, iż nie dostrzeżemy daru i jego przeznaczenia, a zaczniemy marudzić, porównywać się z innymi i w końcu oskarżać Dawcę o niesprawiedliwość.
Wszak o to oskarża pana trzeci sługa, który według swych zdolności otrzymał jeden talent (i było to bardzo dużo!). Jest on przykładem lenia. Lenistwo jest grzechem. Na początek zaniedbania, a potem już cała lawina przewin, bo leń lubuje się w usprawiedliwianiu swego postępowania. Nieprawdą jest twierdzenie, że leniuch nic nie robi. Tyle z tym, że na pierwszym miejscu nie robi tego, co do niego należy. Mówi mu o tym sumienie, które zostaje uciszone poprzez konstrukcje myślowe, które na pierwszy rzut oka są niezwykle trafne.

Puszczanie w obieg

Jeśli kto chce zachować swe życie ten je straci. Kurczowe trzymanie w sobie i dla siebie prowadzi do utraty! Ziarno nieposiane przestaje pełnić swą rolę. Woda, która mogłaby podlać ziemię bezużyteczną się staje. Chleb leżący na stole, do którego nie można podejść i ułamać kawałka przemieni się w twardy kamień. Zakopane w ziemię skarby są niewidoczne dla nikogo i nie cieszą ani posiadacza ani też innych.
Moglibyśmy mówić o darach dynamicznych, które rozwijają się w miarę puszczania ich w obieg. Co cechuje takie działanie? Dobroć i wierność. Bóg jest Najwyższym Dobrem. Pan jest wierny swym obietnicom. A wszystko to dokonuje się w prawdzie, bo sługa wie, że dobra nie należą do niego, że je otrzymał dla pomnażania. Nie do używania egoistycznego na zasadzie używki, a do dzielenia się wedle zasady radosnego dawcę miłuje Bóg. Wszak nie idzie o to, by sługa lękał się i drżał ze strachu. Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana!
Owa radość z wypełnienia woli Bożej jest piękna, jest nośnikiem siły do tego, by bardziej, mocniej, głębiej wchodzić w rzeczywistość. Wtedy odkrywamy, że do dziesięciu dochodzi jedenasty, dwunasty i tak w nieskończoność. Nie na zasadzie zaharowania się, ale radości współudziału. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Obyśmy wiedzieli co mamy i (wy)korzystali z tego.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI