| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
24 września 2018r.
 
poprzednie 5 minut:

Być pełnym - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 25 września 2018
24 września, 2018
Wydawać się - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 24 września 2018
23 września, 2018
Przeżuwaj uważnie i codziennie - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 22 września 2018
21 września, 2018
Co/kto w mym sercu? - medytacja biblijna na 25. niedzielę zwykłą – 23 września 2018
20 września, 2018
Dar Boży czy ofiara losu - medytacja biblijna na święto Mateusza Apostoła i Ewangelisty – 21 września 2018
20 września, 2018
Miłosierdzie w praktyce - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 20 września 2018
19 września, 2018
Pokolenie mądrości czy głupoty? - Łukaszowe pięciominutówki na środę 19 września 2018
18 września, 2018
Przez Matkę do Syna - medytacja biblijna na święto Stanisława Kostki – 18 września 2018
17 września, 2018
Wszyscy są wybrani - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 17 września 2018
16 września, 2018
Owoc Golgoty w codzienności - medytacja biblijna na Matki Bożej Bolesnej – 15 września 2018
14 września, 2018
Tyle na marne? - medytacja biblijna na 24. niedzielę zwykłą – 16 września 2018
13 września, 2018
Droga dobrze oznakowana - medytacja biblijna na święto Podwyższenia Krzyża – 14 września 2018
13 września, 2018
Wdzięczności moc - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 13 września 2018
12 września, 2018
Spełniający się ów dzień - Łukaszowe pięciominutówki na środę 12 września 2018
11 września, 2018
Pan sam przez nas - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 11 września 2018
10 września, 2018
Uschłe i ożywiane miejsca - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 10 września 2018
09 września, 2018
Bez przypadku - medytacja biblijna na święto Narodzenia NMP – 8 września 2018
07 września, 2018
Rozwiązane języki - medytacja biblijna na 23. niedzielę zwykłą – 9 września 2018
06 września, 2018
Równowaga starego i nowego - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 7 września 2018
06 września, 2018
Uporządkowane szaleństwo-pasja - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 6 września 2018
05 września, 2018
Czcić wargami - medytacja biblijna na 22. niedzielę zwykłą – 2 września 2018
30 sierpnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Moc slowa - kazanie na 22 nd zwykla Gliwice 2018
plik: 2.65 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: wyobrażę sobie prostą kuchnię i naczynia i garnki w niej poukładane; czyste i gotowe do gotowania; co rodzi się we mnie gdybym widział je brudne? Odniosę to także do mowy, którą słyszę: czysta czy też nieczysta?
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę prawdziwej czci wobec Boga.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 7,1-8.14-15.21-23

Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I /gdy wrócą/ z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych /zwyczajów/, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.

Tematy rozmów

Co jest tematem naszych rozmów kiedy się spotykamy na imieninach, urodzinach czy we święta? (bo tych innych spotkań to jest bardzo mało i są one ograniczane przez nasz egoizm) Warto sobie w szczerości serca na to pytanie odpowiedzieć.
Faryzeusze i uczeni w Piśmie przychodzą, ale ze swoimi scenariuszami. Oni już wiedzą. Teraz tylko rozglądają się i... oczywiście, znajdują potwierdzenie ich założeń. Skoro Jezus nie jest dobry to widać to po Jego uczniach. Co zauważyli? Że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami.
Tak wyglądają niestety nasze rozmowy. Są one wytykaniem błędów. W większości przypadków obgadywaniem nieobecnych. Dlatego nazwane po imieniu tematy rozmów powiedzą nam czym naprawdę żyjemy. Mamy swoje tradycje i uważamy, że wszyscy muszą tak samo myśleć, mówić i robić. Kiedy rozmowy są oskarżaniem to bronimy swoich pozycji: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Przecież „zawsze” tak robiono. Przecież tak „wszyscy” robią.

Niech zabolą!

Jeśli dochodzimy do takich odkryć to niech zabolą nas, niech dotkną nas do żywego słowa proroka Izajasza cytowane przez Pana Jezusa: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Bo mogą nas otrzeźwić! Bo są w stanie poruszyć „murami”, które nie pozwalają łasce Bożej na dotarcie do serca. Będąc daleko od Boga czcimy Go na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi.
Biada tym, którzy uchylają przykazanie Boże, a trzymają się ludzkiej tradycji. To prawo Boże, a nie prawo ludzkie ma być fundamentem naszych decyzji i czynów. Na pierwszym miejscu to, co Bóg mówi, a nie co ludzie gadają. Starajmy się przypodobać Bogu, a nie ludziom.
O jakże trudno współczesnemu człowiekowi przyjąć Boże napomnienie?! Pycha tego żywota rozpanoszyła się w sercach ludzkich, w relacjach międzyosobowych. Trzeba ją wyplenić, aby nie zachwaściła całego ogrodu i nie doprowadziła go do ruiny. Zacznijmy od ogrodu języka, myśli, rozejrzyjmy się po ogrodzie mowy i czynów. Tylko w Bogu nasze jest zbawienie!

Śpiewające serce

Tematy naszych rozmów winny kręcić się wokół rzeczy najważniejszych! Bóg, miłość, szczęście wieczne, a nie obmywanie kubków czy rąk. Chodzi o sztab głównodowodzący, o serca, bo tam dokonują się ważkie decyzje. Słuchajcie i zrozumiejcie! Ważne słowa mówi Pan: Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Strzeż wrót twego serca! Strzeż bram twoich ust! Strzeż odrzwi twoich uszu! Strzeż się, aby zło nie wchodziło do serca.
Albowiem to z wnętrza, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym. Pilnuj twego życia wewnętrznego! Nie ukryjesz tego, co w środku. Z obfitości serca mówią usta... tak więc mówisz o tym, czym żyjesz naprawdę... nawet jeśli próbujesz to ukrywać pod różnego rodzaju maskami czy płaszczykami.
Niech Maryja, która wyśpiewuje ustami pieśń uwielbienia będzie nam wzorem i orędowniczką. Obyśmy i my wargami i sercem i z serca śpiewali Panu chwałę! Wszak po to zostaliśmy stworzeni!

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI