| strona główna | kontakt |
 
 
I Niedziela okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Anzelma
21 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Czcić wargami - medytacja biblijna na 22. niedzielę zwykłą – 2 września 2018
30 sierpnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Moc slowa - kazanie na 22 nd zwykla Gliwice 2018
plik: 2.65 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: wyobrażę sobie prostą kuchnię i naczynia i garnki w niej poukładane; czyste i gotowe do gotowania; co rodzi się we mnie gdybym widział je brudne? Odniosę to także do mowy, którą słyszę: czysta czy też nieczysta?
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę prawdziwej czci wobec Boga.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 7,1-8.14-15.21-23

Zebrali się u Niego faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I /gdy wrócą/ z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych /zwyczajów/, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. Potem przywołał znowu tłum do siebie i rzekł do niego: Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym.

Tematy rozmów

Co jest tematem naszych rozmów kiedy się spotykamy na imieninach, urodzinach czy we święta? (bo tych innych spotkań to jest bardzo mało i są one ograniczane przez nasz egoizm) Warto sobie w szczerości serca na to pytanie odpowiedzieć.
Faryzeusze i uczeni w Piśmie przychodzą, ale ze swoimi scenariuszami. Oni już wiedzą. Teraz tylko rozglądają się i... oczywiście, znajdują potwierdzenie ich założeń. Skoro Jezus nie jest dobry to widać to po Jego uczniach. Co zauważyli? Że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nie obmytymi rękami.
Tak wyglądają niestety nasze rozmowy. Są one wytykaniem błędów. W większości przypadków obgadywaniem nieobecnych. Dlatego nazwane po imieniu tematy rozmów powiedzą nam czym naprawdę żyjemy. Mamy swoje tradycje i uważamy, że wszyscy muszą tak samo myśleć, mówić i robić. Kiedy rozmowy są oskarżaniem to bronimy swoich pozycji: Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami? Przecież „zawsze” tak robiono. Przecież tak „wszyscy” robią.

Niech zabolą!

Jeśli dochodzimy do takich odkryć to niech zabolą nas, niech dotkną nas do żywego słowa proroka Izajasza cytowane przez Pana Jezusa: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Bo mogą nas otrzeźwić! Bo są w stanie poruszyć „murami”, które nie pozwalają łasce Bożej na dotarcie do serca. Będąc daleko od Boga czcimy Go na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi.
Biada tym, którzy uchylają przykazanie Boże, a trzymają się ludzkiej tradycji. To prawo Boże, a nie prawo ludzkie ma być fundamentem naszych decyzji i czynów. Na pierwszym miejscu to, co Bóg mówi, a nie co ludzie gadają. Starajmy się przypodobać Bogu, a nie ludziom.
O jakże trudno współczesnemu człowiekowi przyjąć Boże napomnienie?! Pycha tego żywota rozpanoszyła się w sercach ludzkich, w relacjach międzyosobowych. Trzeba ją wyplenić, aby nie zachwaściła całego ogrodu i nie doprowadziła go do ruiny. Zacznijmy od ogrodu języka, myśli, rozejrzyjmy się po ogrodzie mowy i czynów. Tylko w Bogu nasze jest zbawienie!

Śpiewające serce

Tematy naszych rozmów winny kręcić się wokół rzeczy najważniejszych! Bóg, miłość, szczęście wieczne, a nie obmywanie kubków czy rąk. Chodzi o sztab głównodowodzący, o serca, bo tam dokonują się ważkie decyzje. Słuchajcie i zrozumiejcie! Ważne słowa mówi Pan: Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Strzeż wrót twego serca! Strzeż bram twoich ust! Strzeż odrzwi twoich uszu! Strzeż się, aby zło nie wchodziło do serca.
Albowiem to z wnętrza, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym. Pilnuj twego życia wewnętrznego! Nie ukryjesz tego, co w środku. Z obfitości serca mówią usta... tak więc mówisz o tym, czym żyjesz naprawdę... nawet jeśli próbujesz to ukrywać pod różnego rodzaju maskami czy płaszczykami.
Niech Maryja, która wyśpiewuje ustami pieśń uwielbienia będzie nam wzorem i orędowniczką. Obyśmy i my wargami i sercem i z serca śpiewali Panu chwałę! Wszak po to zostaliśmy stworzeni!

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI