| strona główna | kontakt |
 
 
I Niedziela okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Anzelma
21 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Codzienne porządki - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 28 sierpnia 2018
27 sierpnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 23,23-26

Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta.

Obmyj się!

Albowiem jeśli się nie umyję to pozostaję ciągle brudny. Tyle z tym, że mam uświadomić sobie fakt pobrudzenia. Czasami jako dzieci chowaliśmy ręce za plecami i na pytanie mamy o dokonaną czynność mycia rąk kiwaliśmy głowami, że tak... trzeba o rzeczach oczywistych przypominać i to z dosyć dużą regularnością, bo umyka między wierszami codzienności to, co ważne.
Nie przypominając sobie (nie pamiętając) ryzykujemy wiele. Przykład konsekwencji tego rodzaju postaw mamy w ewangelii, gdzie uczeni w Piśmie i faryzeusze (…) dają dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijają to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. Tak więc idzie o to, co ważniejsze i to trzeba znać i wcielać w życie. Nad tym trzeba się pochylać.
Jeśli chcemy włożyć do pojemnika wiele rzeczy to trzeba zacząć od tych, które są jak duże kamienie symbolizujące sprawy najważniejsze, a dopiero potem te mniejsze, żwir, piasek, by na końcu wlać wodę. Wtedy dużo się tam zmieści, bo solidny i zdrowy fundament jest postawiony, a na takim pomimo wiatrów i nawałnic dom się ostoi.

Od obłudy do zrównoważenia

Co więcej, kto nie pamięta o rzeczach najważniejszych jest obłudnikiem, albo też ślepym przewodnikiem. Na myśl o obłudzie wzdrygamy się, bo wiemy, że takowa dwulicowość jest w stanie zdeformować oblicze człowieka. A cóż rodzi się gdy pomyślimy o ślepym przewodniku na tak trudnej wspinaczce jaką jest życie ziemskie? Zaiste, trudna i niebezpieczna sprawa gdy wyrusza się na trudny szlak ze ślepym przewodnikiem. Daleko się nie zajdzie. Jakże ślepy może prowadzić ślepca? Obaj wpadną do dołu czy też do przepaści.
Dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Jedną ręką budujecie, a drugą burzycie to, co zbudowaliście. Na zewnątrz cacy a w środku nijacy czy też byle jacy. Groby pobielane girlandami kwiatów okryte, a jednak wydające nieprzyjemny zapach.
Chrześcijanin uważa na życie bez miłości (por. 1 Kor 13), bo takie jest na nic. Rzekłbym, iż jedna z myśli przewodnich jego żywota brzmieć może: To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Chrześcijanin to człowiek zrównoważony. Zachowuje równowagę, której uczy się o poranku i wieczorem przy modlitwie rachunku sumienia. Wszak można się potknąć, ale szatańską rzeczą jest trwanie w upadku, a przykład takowego jest upór i zaciętość faryzeuszy wszelkiej maści.

Zacznij od siebie

Chrześcijaninie ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta. Oto stałe zaproszenie do uwagi. Zanim zabierzesz się za „zewnętrzną” stronę, za tych, co żyją wokół ciebie począwszy od najbliższych oczyść swe wnętrze. Albowiem to w sercu człowieka rodzi się zdzierstwo i niepowściągliwość. Zauważmy, że obie niosą w sobie brak granic, nie stawianie wymagań, zagarnianie dla siebie.
Do dzieła! Zabieramy się za porządkowanie wnętrza kubka, a wtedy szybko i sprawnie zajmiemy się też zewnętrzną stroną, a przyjdzie to dosyć sprawnie. Czy łatwo? Nie wiem. Ale mając przed oczyma cel ostateczny nie będzie już trudno odrzucić od siebie to, co nie pomaga w osiągnięciu celu ostatecznego. Skoro niektórzy dla osiągnięcia „rekordu” są gotowi na wiele wyrzeczeń to jeśli przed oczyma mam perspektywę ostateczną i wieczną – życie wieczne – to czyż nie będę miał siły do tego, by podjąć porządki?
Tylko pot na czole? Przypomnijmy sobie Małego Księcia, jego planetę i codzienne czyszczenie z pędów baobabów, bo... w przeciwnym wypadku groziło to zniszczeniem jego „ziemi”. Niech Maryja, Matka Dobrej Drogi poprowadzi do Jezusa! Napełni nadzieją i wiarą, wyprosi gorącą miłość dla naszych serc. Czyste bowiem serce inaczej spogląda na świat i ludzi i na człowieka.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI