| strona główna | kontakt |
 
 
Czwartek VII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie obowiązkowe Najśw. Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych
24 maja 2018r.
 
poprzednie 5 minut:

Naznaczeni Trójcą - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszej Trójcy – 27 maja 2018
24 maja, 2018
Jedność w Bogu - markowe pięciominutówki na piątek 25 maja 2018
24 maja, 2018
Prostota i nieogarnioność - medytacja biblijna na święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – 24 maja 2018
23 maja, 2018
Zabronić czyli dać obronę - markowe pięciominutówki na środę 23 maja 2018
22 maja, 2018
Chcieć być największym - markowe pięciominutówki na wtorek 22 maja 2018
21 maja, 2018
W rozmowie z Matką - medytacja biblijna na święto Matki Kościoła – 21 maja 2018
20 maja, 2018
Pisarze Ducha - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 19 maja 2018
18 maja, 2018
Duch w Kościele i przez Kościół - medytacja biblijna na uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 20 maja 2018
17 maja, 2018
Kocham = pójdź za Mną - wielkanocne pięciominutówki na piątek 18 maja 2018
17 maja, 2018
Zespoleni w miłości - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 17 maja 2018
16 maja, 2018
Ku prawdziwej wiecznej jedności - medytacja biblijna na święto Andrzeja Boboli – 16 maja 2018
15 maja, 2018
W świetle życia wiecznego - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 15 maja 2018
14 maja, 2018
Wybrani – dokonujący wyborów - medytacja biblijna na święto Macieja Apostoła – 14 maja 2018
13 maja, 2018
Jak orzeł - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 12 maja 2018
11 maja, 2018
Ku niebu - medytacja biblijna na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 13 maja 2018
10 maja, 2018
W smutku i radości - wielkanocne pięciominutówki na piątek 11 maja 2018
10 maja, 2018
Boże przemiany - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 10 maja 2018
09 maja, 2018
Nieznajomy – Znajomy - wielkanocne pięciominutówki na środę 9 maja 2018
08 maja, 2018
Wierna miłość - medytacja biblijna na uroczystość św. Stanisława Biskupa – 8 maja 2018
07 maja, 2018
Znać – wejść w relację - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 7 maja 2018
06 maja, 2018
Boże przemiany - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 10 maja 2018
09 maja, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...


30 marca, 2018
Minutka na Wielką Sobotę

Nigdy cię – nikogo – nie zostawi. W grobie złożony z grobów wyprowadza tych, co wcześniej...
29 marca, 2018
Minutka na Wielki Piątek

Skrzyżowania. Rozpięte ramiona. Przygarniające. Przybite. Wyciągniesz? Rozłożysz szeroko? W tym geście...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 16,16-20

Jezus powiedział do swoich uczniów: Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie. Wówczas niektórzy z Jego uczniów mówili między sobą: Co to znaczy, co nam mówi: Chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie; oraz: Idę do Ojca? Powiedzieli więc: Co znaczy ta chwila, o której mówi? Nie rozumiemy tego, co mówi. Jezus poznał, że chcieli Go pytać, i rzekł do nich: Pytacie się jeden drugiego o to, że powiedziałem: Chwila, a nie będziecie Mnie oglądać, i znowu chwila, a ujrzycie Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Wy będziecie płakać i zawodzić, a świat się będzie weselił. Wy będziecie się smucić, ale smutek wasz zamieni się w radość.

A Ja wam powiadam

Nie jesteśmy z tego świata, tak więc nasze reakcje są inne niż świata! Nie mówię o reakcjach nieludzkich, aczkolwiek w tym kierunku mamy się kształtować, bo mają być Boże.
Poddani falom światowym będziemy nieustannie miotani jak łupinki na wzburzonym morzu bez możliwości widzenia latarni i co za tym idzie wpłynięcia do portu i przeczekania burzy. Tam, gdzie chrześcijanin płacze i zawodzi, świat urządza wesele. Ujmując rzecz dosadnie, tam, gdzie wyznawcy Chrystusa przeżywają żałobę (płacz i zawodzenie to jej wyobrażenie) świat robi sobie zabawę.
Mówimy o bagatelizowaniu lub też dramatyzowaniu, a to jest działanie złego ducha. Zło nazywa dobrem, kłamstwo prawdą, brzydotę pięknem, głupotę mądrością. Oddaje to przysłowie: odwracać kota ogonem. Wydaje się, że człowiek jak kot zawsze spada na cztery łapy, ale to tylko ułuda.

Podszept podszywającego się pod Boga

Gdy Apostołowie są pojmani na rozkaz Sanhedrynu i gdy grozi się im śmiercią odważnie powtarzają, że należy przede wszystkim słuchać tego, co Bóg mówi, a nie ludzie, w domyśle świat. To, co mówi większość czy też zakamuflowane grupy ludzi nie oznacza, że jest prawdziwe. Posłuch nie opiera się na większości tylko na zaufaniu Bogu, zawierzeniu Mu wszystkiego. Skoro czytamy w Starym Testamencie, że przemówił przez oślicę Baalama, to przemawia także przez nielubianego czy niepopularnego kapłana. Brak posłuszeństwa sprawia, że nie rozumiemy słów, które Pan do nas kieruje. Rozkładamy bezradnie ręce i prędzej czy później uderzamy głową w mur.
Czy nie słychać w pytaniach uczniów echa rajskiego podszeptu? Wtedy rzekł wąż do niewiasty: Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło (Rdz 3,4-5). Próbujemy być mądrzejsi od Pana Boga i poprawiać Go po swojemu. A w tej próbie już go nie słuchamy i… zaczynamy słuchać głosu świata, bo człowiek, by żyć musi słuchać.
Owce rozpoznają głos Pasterza i idą za Nim i nie pójdą za głosem obcego. Idą za głosem Pasterza nawet wtedy, gdy nie rozumieją. Najgorzej jak owca chce poprawiać Pasterza i mówić Mu, którędy ma prowadzić do zielonych pastwisk i źródeł i na dodatek, jak Pasterz jej nie słucha idzie sama, tam, gdzie jej się podoba. Z reguły jest to droga ku przepaści.

Radośni świadkowie

Zapytać się Pana Jezusa to najlepszy sposób. Zapytać i posłuchać odpowiedzi, która niekoniecznie musi być związana ze zrozumieniem. Ten, kto chce mieć kontrolę nad wszystkim gubi się już u samego początku. Jeśli chcesz zachować życie po swojemu, już je utraciłeś. Wsłuchanie się w Pana nosi znamiona zawierzenia i to takiego, które wie, że nawet jeśli smutek zapanuje, to Bóg zamieni go w radość. Pamiętajmy na Abrahama, który uwierzył wbrew nadziei i stał się ojcem wierzących. Nie zapominajmy o tych co idą z płaczem niosąc ziarno na zasiew, a powracają z radością z pełnymi snopami.
Owa radość jest znakiem Bożym, owocem Ducha Świętego. Znamy powiedzenie, że smutny święty to nie święty i jest w nim coś na rzeczy! Smutek wywołany działaniem świata, bo chrześcijanin się smuci widząc zło, które świat czyni nie może zdominować. Wszak wierzymy, że Bóg jest ponad wszystkim, że jest Bogiem rzeczy niemożliwych, że On jeden ze zła potrafi wyciągnąć dobro. Wierzymy, że Jezus Chrystus zwyciężył zło i szatana, że pokonał grzech i śmierć i to nie na niby czy na chwilę, ale raz na zawsze. Wierzymy w słowa Pana: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Bo jarzmo moje jest słodkie, a brzemię lekkie. Tutaj bije źródło prawdziwej radości!
Wierzący wie z czego się cieszyć i nad trudnościami przechodzi do porządku dziennego nie zaprzątając sobie nimi zbytnio głowy. Płaczcie z płaczącymi, radujcie się z tymi, którzy się weselą.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI