| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek Wielkanocny
22 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Dam Chleb życia wiecznego - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 17 kwietnia 2018
16 kwietnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 6,30-35

W Kafarnaum lud powiedział do Jezusa: Jakiego dokonasz znaku, abyśmy go widzieli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: Dał im do jedzenia chleb z nieba. Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu. Rzekli więc do Niego: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba! Odpowiedział im Jezus: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie.

Pogoń za spektaklami?

Po cóż znaki jeśli nie chce się uwierzyć? To lepiej iść do cyrku na występ – tam przynajmniej wiadomo, że robi się sztuczki tylko, że my tego nie widzimy. Żądanie znaku jest tak naprawdę wyrazem niedowiarstwa. To także wyraz braku otwartości względem Boga. Chciałoby się zamknąć Go w klatce ludzkich schematów! Jakże śmiesznie wygląda człowiek w przyciasnych ubraniach na siłę wciskanych! Tak komicznie! Czy chcielibyśmy by tak właśnie objawiał się nasz Pan i Król?
Czy lud w Kafarnaum myślał, że jest w cyrku? Raczej nie. Problem w tym, że skupili się bardziej na znaku niż na tym, co tenże miałby oznaczać i od kogo pochodzić. Jeśli nie zrobisz znaku to nie uwierzymy. Jeśli nie zobaczymy manny na ziemi leżącej to nie uwierzymy. Jeśli nie będzie spełnionych naszych żądań-oczekiwań to odejdziemy. To jest prawdziwy szantaż, który stosujemy względem Boga!
Cóż zdziałasz? Wypełnię wolę Ojca – woła Syn Boży. Oto działanie! Pokorne i służebne. Nie pogoń za sukcesem, za władzą, za bogactwem, ale służba i miłość, które wyrażają się bezinteresownym darem z siebie. Stanę się prawdziwym chlebem na życie wieczne. Oto co zdziałałem dla ciebie, dla was.

Kult Mojżesza

Lud odnosi się do Mojżesza, jednak widać, że trochę to wygląda na kult Mojżesza z czym zapewne tenże by się nigdy nie zgodził. Pamiętamy jego gniew, gdy usłyszał i zobaczył, że lud się sprzeniewierzył i zrobił sobie cielca. W Kafarnaum przypominają o mannie, którą jedli ojcowie na pustyni w czasie wyjścia. Tyle z tym, że to nie Mojżesz dał im ten chleb! Mojżesz prosił Wszechmocnego, a Ten zesłał im pokarm, którego nie znali – mannę.
Takie utożsamienie narzędzia z dziełem tylko zaszkodzi. Mojżesz był tylko narzędziem, dobrym i posłusznym, ale nie był autorem owego wyjścia z Egiptu. Ciągle mamy problem z bezpośredniością do Boga. Pan chce z nami bezpośrednio, a my wolimy pośredników, bo... tak wygodniej, przyjemniej i zawsze można z nich zrezygnować. Jeśli bowiem Bóg powie bezpośrednio to trudniej jest się z tego wymigać.
Pan Jezus nie niszczy historii ludu wybranego. Pan pokazuje właściwe źródło: Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba. Manna była pokarmem tylko na drogę przez pustynię. Wiemy bowiem, że gdy tylko weszli na ziemię obiecaną natychmiast zniknęła. To był chleb pustyni, trudu, wędrówki. Taki, że w końcu był dla nich mdły i że już go nie chcieli. Tęsknili za chlebem prawdziwym.

Prawdziwy Chleb

Oto największy znak, jaki dał nam Syn Boży – Ojciec wydał Go nam, abyśmy mieli życie wieczne. To Jezus Chrystus jest chlebem Bożym. Tylko ten Chleb daje życie światu! Każdy poza Jezusem kto uzurpuje sobie taką moc jest kłamcą i oszustem, bo nikt poza Nim nie ma takowej władzy.
Oto prawdziwy Chleb życia – nie tylko pokarm na wędrówkę ziemską, ale pokarm na wędrówkę do nieba, do Ziemi Obiecanej, w której będzie szczęście, raj, to, co Biblia nazywa krajem w mleko i miód obfitującym. Bez tego Pokarmu nie dojdziemy! Bo kto nie spożywa Chleba ten nie wejdzie do królestwa Bożego.
Stąd prośmy nieustannie dla nas i dla całego świata: Panie, dawaj nam zawsze tego chleba! Prośmy z pokorą. Prośmy nawet jeśli wydaje się, że to nic nie daje. Przecież nie wiemy, co dzieje się z chlebem, który spożywamy każdego poranka, a zdajemy sobie sprawę, że dzięki niemu funkcjonujemy. Jeśli ktoś mi nie wierzy niech nie je, niech poczuje głód, niech odczuje zmęczenie, które przychodzi wtedy o wiele szybciej. Prośmy wytrwale i... spożywajmy wytrwale ten Chleb, którym jest Jezus Chrystus. Tylko wtedy gdy przychodzimy do Niego nie będziemy łaknąć ni pragnąć. Będziemy syci!

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI