| strona główna | kontakt |
 
 
Środa XXV tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Kosmy i Damiana, świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
26 września 2018r.
 
poprzednie 5 minut:

Niepokój – od Boga czy od złego? - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 27 września 2018
26 września, 2018
Tylko się rusz! - Łukaszowe pięciominutówki na środę 26 września 2018
25 września, 2018
Być pełnym - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 25 września 2018
24 września, 2018
Wydawać się - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 24 września 2018
23 września, 2018
Przeżuwaj uważnie i codziennie - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 22 września 2018
21 września, 2018
Co/kto w mym sercu? - medytacja biblijna na 25. niedzielę zwykłą – 23 września 2018
20 września, 2018
Dar Boży czy ofiara losu - medytacja biblijna na święto Mateusza Apostoła i Ewangelisty – 21 września 2018
20 września, 2018
Miłosierdzie w praktyce - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 20 września 2018
19 września, 2018
Pokolenie mądrości czy głupoty? - Łukaszowe pięciominutówki na środę 19 września 2018
18 września, 2018
Przez Matkę do Syna - medytacja biblijna na święto Stanisława Kostki – 18 września 2018
17 września, 2018
Wszyscy są wybrani - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 17 września 2018
16 września, 2018
Owoc Golgoty w codzienności - medytacja biblijna na Matki Bożej Bolesnej – 15 września 2018
14 września, 2018
Tyle na marne? - medytacja biblijna na 24. niedzielę zwykłą – 16 września 2018
13 września, 2018
Droga dobrze oznakowana - medytacja biblijna na święto Podwyższenia Krzyża – 14 września 2018
13 września, 2018
Wdzięczności moc - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 13 września 2018
12 września, 2018
Spełniający się ów dzień - Łukaszowe pięciominutówki na środę 12 września 2018
11 września, 2018
Pan sam przez nas - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 11 września 2018
10 września, 2018
Uschłe i ożywiane miejsca - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 10 września 2018
09 września, 2018
Bez przypadku - medytacja biblijna na święto Narodzenia NMP – 8 września 2018
07 września, 2018
Rozwiązane języki - medytacja biblijna na 23. niedzielę zwykłą – 9 września 2018
06 września, 2018
Poznawanie Zwycięzcy - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 28 listopada 2017
27 listopada, 2017

 

z ostatniej chwili
---------------------

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...


24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....
30 marca, 2018
Minutka na Wigilię Paschalną

Tyle słowa. Tyle obrazów. Tyle wrażeń. Od codzienności do święta. Od ciemności do światła. O śmierci...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 21,5-11

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, powiedział: Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony. Zapytali Go: Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie? Jezus odpowiedział: Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem oraz: Nadszedł czas. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec. Wtedy mówił do nich: Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.

Wieniec życia

To nie jest wieniec pogrzebowy, piękny, przyozdobiony, kładziony na świeżej mogile. Piszemy na nim pożegnania dla tych, co odeszli i wyrażamy własny smutek i żal z powodu odejścia. Odczuwamy w bolesny sposób stratę, a ból potrafi na jakiś czas zaćmić. Trochę podobne to jest to owych niektórych mówiących o świątyni, że jest przyozdobiona kamieniami i darami. Chcielibyśmy by trwała wiecznie. Chcielibyśmy, by ci, których kochamy na wieki z nami byli.
To mówi o czymś, co jest tak realne i jednocześnie tak nieuchwytne, bo nie da się tego zważyć, zmierzyć czy objąć. Wieczność! Iskra wieczności. Pragnienie wieczności jest wpisane w nas i jest to Boża iskra. Skoro zaś wieczność to przed oczyma chrześcijanina położony jest wieniec życia, a nie śmierci, wieniec zwycięstwa, a nie klęski.
Coraz częściej spotyka się zwyczaj, że zamiast kwiatów zamawia się Mszę św. za zmarłego. To jest pewna jakże zdrowa, Boża, chrześcijańska intuicja. Kwiaty, nawet najpiękniejsze zwiędną i zostaną usunięte. Pozostanie nagi grób. Natomiast ofiara Pana naszego Jezusa Chrystusa to źródło życia. Ona daje życie, życie wieczne, za którym wzdychamy.

Nic na ziemi nie trwa wiecznie

Ów wieniec życia założony będzie na głowę. Trochę jak korona, wszak jesteśmy synami i córkami Ojca, braćmi i siostrami Syna, sługami Króla nad królami. Jesteśmy królewskim kapłaństwem. To wspomniany wyżej wieniec zwycięstwa, a wiadomo, że nie ma zwycięstwa bez walki i zmagania. Trud należy podjąć, a nie polega on na zachowaniu za wszelką cenę status quo, na trzymaniu się rękami i nogami tego, co było, bo... powtarzamy zawsze tak było. Słowo zawsze odnosi się do wieczności, a więc w tym kontekście jest nadużywane.
Kiedy patrzymy z własnej perspektywy to mamy kilkadziesiąt lat – tymczasem wieczność nie ma liczby. Patrzymy na kultury starożytne, podziwiamy ruiny i wyobrażamy sobie ich majestat, splendor i piękno opisywane w literaturze. I co z tego pozostało? Ruiny! Usłyszmy w stosunku do naszych „budowli” słowa Pana Jezusa: Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony.
Wcale nie idzie o to, że źle budowaliśmy. Przecież nie żyjemy w jaskiniach tylko domach, a co by się stało gdyby to ludzie nie chcieli wyprowadzić się z jaskiń, używać ognia czy koła? To nie postęp ma rządzić światem, choć niestety tak to wygląda dziś. To mądrość człowieka złączona z Bożą iskrą mogą przemieniać świat.

Wierność i zwodzenie

Dwa słowa, które obrazują walkę duchową każdego dnia. Wieniec życia otrzyma ten, kto jest wierny do końca, aż do śmierci. Nie pomimo tego, co się wydarza, ale w tychże wydarzeniach. Jezus Chrystus nie umarł przypadkowo. Wypełnił odwieczny plan Ojca, plan miłości. Po ludzku źle zbudował, bo przegrał. Wydawało się śmierci, że zwyciężyła. Tymczasem ostatnie słowo należy do Boga, nie do człowieka!
Pytają Jezusa: Nauczycielu, kiedy to nastąpi? Kiedy nie zobaczymy kamienia na kamieniu z naszych budowli? Mistrz nie każe nam się skupiać na „znakach”. Mówi, że szatan będzie nas zwodził czyli na manowce wiódł, deformował Boże kształty, mącił Bożą myśl. Trzeba nam strzec siebie – swych zmysłów: oczu, uszu, dotyku, smaku, także strzec rozumu i woli. Jakie będzie główne zwodzenie? Najbardziej ohydne, bo zły będzie się podszywał pod Pana Jezusa. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem oraz: Nadszedł czas.
Co robić? Poznawać Jezusa Chrystusa, by Go rozpoznawać w codzienności, w której kładziemy kamień do kamienia, cegłę do cegły w naszym budowaniu. Niech to się dzieje zgodnie ze słowami św. Pawła: Wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Pana naszego Jezusa Chrystusa. Idzie o przylgnięcie tak mocne i głębokie, że strach nie zwycięża, że wojny i przewroty nie porywają nas, że powstanie narodu przeciw narodowi nie wzbudzi w nas przerażenia. Nie straszne nam silne trzęsienia ziemi, miejscami głód i zaraza czy straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Albowiem przylgnięcie to staje się upodobnieniem czyli odkrywaniem owej iskry Bożej w nas, a to oznacza osiągnięcie mety: wieczności.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI