| strona główna | kontakt |
 
 
Piątek XXIX tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Antoniego Marii Clareta
24 października 2014r.
 
poprzednie 5 minut:

Ucieczka, nietykalność i owocowanie - łukaszowe pięciominutówki na sobotę 25 października 2014
24 pazdziernika, 2014
Niewydolność? - łukaszowe pięciominutówki na piątek 24 października 2014
23 pazdziernika, 2014
Rozłam rozłamowi nierówny - łukaszowe pięciominutówki na czwartek 23 października 2014
22 pazdziernika, 2014
Odpowiedzialność przed Bogiem - łukaszowe pięciominutówki na środę 22 października 2014
21 pazdziernika, 2014
Upragnione szczęście - łukaszowe pięciominutówki na wtorek 21 października 2014
20 pazdziernika, 2014
Być bogatym - łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 20 października 2014
19 pazdziernika, 2014
Dobra Nowina i przynależność do niej - medytacja biblijna na święto Łukasza Ewangelisty – 18 października 2014
17 pazdziernika, 2014
(Nie)winność świata myśli - łukaszowe pięciominutówki na piątek 17 października 2014
16 pazdziernika, 2014
Postawa świadka - łukaszowe pięciominutówki na czwartek 16 października 2014
15 pazdziernika, 2014
Uczyć się od życia - łukaszowe pięciominutówki na środę 15 października 2014
14 pazdziernika, 2014
Chodzi o czyste serce - łukaszowe pięciominutówki na wtorek 14 października 2014
13 pazdziernika, 2014
Budowanie świata więzi - łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 13 października 2014
12 pazdziernika, 2014
Otoczeni błogosławieństwem - łukaszowe pięciominutówki na sobotę 11 października 2014
10 pazdziernika, 2014
Odrzuć zło, przygarnij dobro - łukaszowe pięciominutówki na piątek 10 października 2014
09 pazdziernika, 2014
Chleb modlitwy - łukaszowe pięciominutówki na czwartek 9 października 2014
08 pazdziernika, 2014
Modlitwa na pierwszym miejscu - łukaszowe pięciominutówki na środę 8 października 2014
07 pazdziernika, 2014
Święci wg ewangelii - łukaszowe pięciominutówki na wtorek 7 października 2014
06 pazdziernika, 2014
Bliźni i życie wieczne - łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 6 października 2014
05 pazdziernika, 2014
Po Jezusowemu - łukaszowe pięciominutówki na sobotę 4 października 2014
03 pazdziernika, 2014
Pogarda względem słowa - łukaszowe pięciominutówki na piątek 3 października 2014
02 pazdziernika, 2014
Ucieczka, nietykalność i owocowanie - łukaszowe pięciominutówki na sobotę 25 października 2014
24 pazdziernika, 2014

 

z ostatniej chwili
---------------------

19 pazdziernika, 2014
Beatyfikacja pp Pawła VI - 19 października 2014 (kilka słów Błogosławionego o wierze)

Nikt na przykład nie może pragnąć nowości tam, gdzie byłaby ona zdradą wiary; wiary nie można wymyślić...


05 pazdziernika, 2014
III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. "Wyzwań duszpasterskich dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji" - o to się módlmy...

Także my podczas Synodu Biskupów jesteśmy wezwani do pracy w Winnicy Pańskiej. Zgromadzenia synodalne...
20 września, 2014
Cytat o ewangelizacji - papież Franciszek (19 września 2014)

Nie idźmy za głosem syren, które nawołują, by z duszpasterstwa uczynić konwulsyjną serię inicjatyw...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 13,1-9

W tym samym czasie przyszli niektórzy i donieśli Mu o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar. Jezus im odpowiedział: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie. I opowiedział im następującą przypowieść: Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia? Lecz on mu odpowiedział: Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć.

Ucieczka od siebie

Z jednej strony budzi się w nas współczucie i smutek gdy dowiadujemy się o katastrofach czy tragediach, a z drugiej gdzieś w głębi pojawia się także głęboki oddech z odcieniem: jak dobrze, że nas nie dotknęło. Bo nikt nie chce tragicznie zginąć czy też być pochłonięty przez jakiś żywioł.
Po chwili ochłonięcia przychodzą pytania o winnych wydarzeń, a z reguły pierwszych szukamy pośród ofiar i niestety odnosimy do Boga jako głównego winowajcy. Zauważmy, że to sprytne i zawiłe uciekanie od stanięcia przed lustrem i spojrzenia sobie w oczy czy czasami ja sam przez mój styl życia nie przyłożyłem ręki do tego czy owego.
Niestety, niewielu z nas stara się wyciągnąć Boże wnioski z dramatycznych sytuacji, których jesteśmy świadkami. Pochylimy się ze współczuciem, które więcej ma cech litości niż miłosierdzia (a to w naszym języku ma znaczenie) nad poszkodowanymi i tak szybko jak informacja dotarła tak samo zniknie z naszych pamięci.

Nie idzie o szukanie winnych

Opowieść o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar nie miała zapewne posmaku sensacji. Opowiadano ją ze smutkiem, bo oto Piłat zbezcześcił święte miejsce. Jednak miała posmak podburzania, nutkę zachęty do stawiania oporu i wywołania buntu przeciw Rzymianom. Znowu widać świadomą lub nie ucieczkę od przyłożenia tegoż wydarzenia do siebie.
Pan Jezus nie banalizuje tej śmierci. Zadaje pytanie, które nakierowuje serca ludzkie na właściwą ścieżkę: Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, że to ucierpieli? Bo w mentalności semickiej zakorzenione jest, że jeśli kogoś spotyka coś złego to z powodu jego grzechów. Im większe nieszczęście tym większy grzech (i co za tym idzie większy grzesznik).
Pan daje też odpowiedź: Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Oto kierunek: jeśli żyjemy w grzechu wszyscy podobnie zginiemy. Nawrócenie sprawia, że odwracamy się od źródła zła, od trucizny, od śmierci. Myślenie w kategoriach, że – na szczęście – padło na innych przynosi ułudne poczucie bezpieczeństwa, a wiadomo, że wtedy rozluźniamy się i padamy ofiarą ataków złego.

Nietykalność?

Czyż owo drzewo figowe z przypowieści nie żyło sobie w ułudzie nietykalności? Nie każdy, kto woła Panie, Panie, wejdzie do królestwa Bożego. Nie wystarczy być posadzonym w sadzie, aby mieć zapewnione istnienie. Wszak sad rodzi owoce i drzewo, które tego nie czyni wyjaławia czyli niszczy ziemię.
Jakbym słyszał myślenie tegoż figowca: Co się będę wysilał? I tak mnie nie wykopią. Zresztą jestem piękny, pełen liści i w cieniu mym mogą się schronić przychodzący… A że innych spotykają nieszczęścia? Cóż ja uczynić mogę? Jestem bezradny i dobrze mi tutaj.
Życie przynosi owoce zależne od wyborów. Bóg przychodzi i szuka na drzewie zasadzonym przez siebie owoców. Nie żeby sprawdzić, ale to normalne, że drzewo owocowe wydawać winno owoce. To drzewo figowe podobne jest do człowieka, który otrzymał talent i zakopał go w ziemi, bo nie chciało mu się nic zrobić. Znamy ciąg dalszy tamtej przypowieści.

Ogrodnik

A tutaj? Na szczęście jest Ogrodnik, który nie odpuści i stara się, rzekłbym do upadłego. Zauważmy, że Marii Magdalenie ukazał się jako ogrodnik w poranek zmartwychwstania.
Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć. Bóg troszczy się o każdego, do ostatniego tchnienia. Nie jesteśmy zaprogramowani na owocowanie. To wolny wybór, który każdy z nas dokonuje. Nie chcesz wydawać owoców? Nikt na siłę tego nie uczyni. Jednak spodziewaj się wycięcia, bo żaden mądry gospodarz nie zgodzi się na wyjaławianie ziemi.
Warto podać rękę Temu, który tak bardzo się stara wyciągając swoje ramiona szeroko, by objąć cały okrąg ziemi. Nie chodzi też o niewiadomo jakie zbiory. Na wspomnianym drzewie figowym nie znalazł żadnego owocu, nawet najmniejszego. W tym tkwi problem.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: rwiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI