| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek XXX tygodnia okresu zwykłego
25 października 2016r.
 
poprzednie 5 minut:

Chrześcijanin i klaustrofobia - łukaszowe pięciominutówki na środę 26 października 2016
25 pazdziernika, 2016
Paradoksalność wiary - łukaszowe pięciominutówki na wtorek 25 października 2016
24 pazdziernika, 2016
W ramionach Ducha - łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 24 października 2016
23 pazdziernika, 2016
Życie dla życia - łukaszowe pięciominutówki na sobotę 22 października 2016
21 pazdziernika, 2016
Stanięcie w (P)prawdzie - medytacja biblijna na 30. niedzielę zwykłą – 23 października 2016
20 pazdziernika, 2016
Zgoda buduje, niezgoda rujnuje - łukaszowe pięciominutówki na piątek 21 października 2016
20 pazdziernika, 2016
Woda i ogień miłości - łukaszowe pięciominutówki na czwartek 20 października 2016
19 pazdziernika, 2016
Domysły-wymysły, a rzeczywistość - łukaszowe pięciominutówki na środę 19 października 2016
18 pazdziernika, 2016
Świadkowie, a nie bajkopisarze - medytacja biblijna na święto Łukasza ewangelisty – 18 października 2016
17 pazdziernika, 2016
Oślepienie i leczenie - łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 17 października 2016
16 pazdziernika, 2016
Wstydliwa sprawa - łukaszowe pięciominutówki na sobotę 15 października 2016
14 pazdziernika, 2016
W nurcie misji - medytacja biblijna na 29. niedzielę zwykłą – 16 października 2016
13 pazdziernika, 2016
(Nie)winność świata myśli - łukaszowe pięciominutówki na piątek 14 października 2016
13 pazdziernika, 2016
Kamienie, które krzyczą - łukaszowe pięciominutówki na czwartek 13 października 2016
12 pazdziernika, 2016
Uczyć się od życia - łukaszowe pięciominutówki na środę 12 października 2016
11 pazdziernika, 2016
Wyrażać zdziwienie i czystość serca - łukaszowe pięciominutówki na wtorek 11 października 2016
10 pazdziernika, 2016
Ziarno wiary w oceanie codzienności - łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 10 października 2016
09 pazdziernika, 2016
Pokora, słuchanie i owoce - łukaszowe pięciominutówki na sobotę 8 października 2016
06 pazdziernika, 2016
Życie, życie wieczne i trąd - medytacja biblijna na 28. niedzielę zwykłą – 9 października 2016
06 pazdziernika, 2016
Rzeczywistość walki duchowej - łukaszowe pięciominutówki na piątek 7 października 2016
06 pazdziernika, 2016
Chrześcijanin i klaustrofobia - łukaszowe pięciominutówki na środę 26 października 2016
25 pazdziernika, 2016

 

z ostatniej chwili
---------------------

04 września, 2016
Kanonizacja świętej kobiety

św. Teresa z Kalkuty ...
...


02 czerwca, 2016
Kontemplujmy Serce Boże

Serce Boże

serce otwarte
podane na dłoni
pulsujące życiem
źródlanym biciem
troskliwym...

25 maja, 2016
Na Dzień Matki dla każdej Mamy - 26 maja 2016

Mama

łagodność oczna
mars twarzowy
mrugnięcie oka
mruknięcie skrzekliwe
jedno...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 13,22-30

Jezus nauczając, szedł przez miasta i wsie i odbywał swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni? On rzekł do nich: Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie będą mogli. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: Panie, otwórz nam! lecz On wam odpowie: Nie wiem, skąd jesteście. Wtedy zaczniecie mówić: Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś. Lecz On rzecze: Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi.

Zbawienie darem

Zbawienie jest darem darmo danym przez Boga. To łaska nieskończonego miłosierdzia, którą Pan pragnie rozlać na całą ludzkość. Jak to podkreśla św. Paweł, otrzymaliśmy ten dar gdyśmy byli jeszcze grzesznikami. Stąd niezmierzona darmowość i niezasłużoność daru zbawienia.
Dar jest dany bez ograniczeń, bo każdy człowiek może w nim uczestniczyć. Dar może być przyjęty. I to już jest po stronie obdarowanego. Ile darów od Boga otrzymaliśmy, a nie rozpakowaliśmy? Ile darów leży na półkach, strychach czy piwnicach? Uważamy siebie za ubogich krewnych, a jesteśmy bogaczami.
Chrześcijaninie, czy jesteś świadom faktu bycia obdarowanym? Dociera do głowy i serca, że Ojciec dał Syna, który umarł, abyśmy byli zbawieni, a nie potępieni? Przecież wszyscy umrzemy, życie na ziemi kończy się o wiele szybciej niż nam się wydaje i co dalej? Nie zastanawianie się nad tym wymiarem nie odsunie go od nas. Stąd to dzisiejsze pytanie: Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni? Co mamy czynić, bracia, pytają ci co słuchają Dobrej nowiny? Nawróćcie się i uwierzcie w Jezusa Chrystusa.

Nie czy wierzę, ale jak wierzę?

Wielu się obruszy powtarzając: ja wierzę w Jezusa Chrystusa! Jestem ochrzczony, chodzę do kościoła, przystępuję do sakramentów. I bardzo dobrze! A jaki to ma wpływ na moją codzienność? Na poranne wstawanie? Na bycie z najbliższymi? Na dopełnianie obowiązków w pracy? Jakie znaczenie ma ta wiara w podejmowaniu życiowych i codziennych decyzji? W doborze znajomych, lektury, filmów?
Wiara w Jezusa Chrystusa „ogranicza”, prowadzi na krzyż pośród prześladowań wszelkiego rodzaju. Tutaj pojawia się element nieustannego nawracania się czyli zwracania się ku Bogu. Trud ziemskiego życia porównany jest przez Pana do usiłowania wchodzenia przez ciasne drzwi. Trzeba się przeciskać. Warto wyobrazić sobie jakby to wyglądało w rzeczywistości. Zły wmawia nam, że wszyscy jesteśmy klaustrofobiczni i przedstawia (kusi) drogą i bramą szeroką.
Tu nie chodzi o zwężającą się przestrzeń, która może przestraszyć. Idzie w wierze o przylgnięcie, o zjednoczenie się w Jezusem Chrystusem tak ścisłe, że teraz to już nie ja żyję, ale żyje we mnie Chrystus. Takimi będziemy rozpoznawani przez Pana. Takimi naznaczy nas świat jako niebezpiecznymi.

Otwarci na nieskończoność

Wiara ukazuje nam horyzont nieskończony i nieskończoności. Niemożność wejścia, o której mówi Pan Jezus związana jest z zawężeniem serca. Wiemy dobrze czym grozi zwężenie aorty. Jeśli w wierze horyzont staje się coraz mniejszy to następuje ograniczenie, które jest podobne do zaciskania sobie sznura na szyi. Nie podnosząc głowy do góry, nie patrząc przed siebie „dusimy się”. A w paroksyzmach bólu będzie już za późno na to, by wejść.
Bez tego horyzontu możemy sobie kołatać do drzwi i wołać: Panie, otwórz nam! Chrześcijanin nie musi pukać. Wie, skąd jest i tak naprawdę przebywa cały czas w swoim domu. I jest tam mile widziany. I jest tam znany. Nie wiem, skąd jesteście. Ignorancja zawiniona?! Żadną miarą. Sami przeciw sobie dajemy świadectwo, bo słyszymy: Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś. Tutaj nasuwa się jedno stwierdzenie. I co z tego, że jadłem i piłem z Jezusem? Że na ulicach mego miasta nauczał? Czy przyjąłem Go do mego serca, pod mój dach? Czy stawałem się coraz bliższy Temu, którego nazywam mym Bogiem?
Jaki powód bycia nierozpoznanym? Odstąpcie ode Mnie wszyscy dopuszczający się niesprawiedliwości! Bóg nie zgodzi się nigdy z niesprawiedliwością. Ona oddala od Niego, rzekłbym, odcina dopływ tlenu do organizmu, zatrzymuje pracę serca. To ona prowadzi do krainy, gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów, niepojęte doświadczenie bezsilności i wściekłości. Abraham, Izaak, Jakub, wszyscy prorocy i ci, którzy przyjdą ze wszystkich stron świata to sprawiedliwi (nie mówimy o bezgrzeszności), bo tacy zasiadają za stołem w królestwie Bożym. Za takich zostali uznani.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI