| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek II tygodnia okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Marcina I
13 kwietnia 2021r.
 
poprzednie 5 minut:

Nie lękajmy się miłości - wielkanocne pięciominutówki na środę 14 kwietnia 2021
13 kwietnia, 2021
Słuchanie i wiara - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 13 kwietnia 2021
12 kwietnia, 2021
Drżenie narodzin - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 12 kwietnia 2021
11 kwietnia, 2021
Wiara – ręce i bok - medytacja biblijna na Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 11 kwietnia 2021
10 kwietnia, 2021
Dynamika wzrostowa wiary - medytacja biblijna na sobotę w oktawie wielkanocnej – 10 kwietnia 2021
09 kwietnia, 2021
Wiedza, że to jest Pan - medytacja biblijna na piątek oktawy wielkanocnej – 9 kwietnia 2021
08 kwietnia, 2021
Świadectwo wiary - medytacja biblijna na czwartek w oktawie wielkanocnej – 8 kwietnia 2021
07 kwietnia, 2021
Pałające Serce - medytacja biblijna na środę w oktawie wielkanocnej – 7 kwietnia 2021
06 kwietnia, 2021
O próbach zatrzymania - medytacja biblijna na wtorek w oktawie wielkanocnej – 6 kwietnia 2021
05 kwietnia, 2021
Dwa (od)ruchy - medytacja biblijna na poniedziałek w oktawie wielkanocnej – 5 kwietnia 2021
04 kwietnia, 2021
W poszukiwaniu radości - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Smak i dźwięk wigilii - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 3 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Jest TU - refleksja na Wielką Sobotę 2021
02 kwietnia, 2021
Wypełnił do końca - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021
01 kwietnia, 2021
Przemieniani – ku eucharystycznym - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021
31 marca, 2021
Dwa pytania - medytacja biblijna na Wielką Środę – 31 marca 2021
30 marca, 2021
Bóg się wzrusza - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 30 marca 2021
29 marca, 2021
Uczta miłości - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 29 marca 2021
28 marca, 2021
Czemu krzyczysz? - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 28 marca 2021
27 marca, 2021
Szukanie i słuchanie Jezusa - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 27 marca 2021
26 marca, 2021
Bóg się wzrusza - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 30 marca 2021
29 marca, 2021

 

z ostatniej chwili
---------------------

03 kwietnia, 2021
Prawdziwie zmartwychwstał!

Moi Drodzy,

Pan prawdziwie zmartwychwstał! Dajmy się zaskoczyć! Nie ma Go tam, gdzie byśmy się...


31 grudnia, 2020
Na ten nowy rok - 2021

Niech Serce Jezusa rozpali nasze serca!...
24 grudnia, 2020
Boże Narodzenie 2020

Przyszedł nie mimo, a w pandemii...
Przyszedł do naszych serc, rodzin, parafii... i do tych samotnych...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 13, 21-33. 36-38

W czasie wieczerzy z uczniami Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda". Spoglądali uczniowie jeden na drugiego, niepewni, o kim mówi. Jeden z Jego uczniów – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: "Kto to jest? O kim mówi?" Ten, oparłszy się zaraz na piersi Jezusa, rzekł do Niego: "Panie, któż to jest?" Jezus odparł: "To ten, dla którego umoczę kawałek chleba i podam mu". Umoczywszy więc kawałek chleba, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka chleba wstąpił w niego Szatan. Jezus zaś rzekł do niego: "Co masz uczynić, czyń prędzej!" Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: "Zakup, czego nam potrzeba na święto", albo żeby dał coś ubogim. On więc po spożyciu kawałka chleba zaraz wyszedł. A była noc. Po jego wyjściu rzekł Jezus: "Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie". Rzekł do Niego Szymon Piotr: "Panie, dokąd idziesz?" Odpowiedział Mu Jezus: "Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz". Powiedział Mu Piotr: "Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie". Odpowiedział Jezus: "Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz".

Niepewni…

O jakże błogosławiony ten stan niepewności, a nie zgrywania bohatera! Błogosławiony o tyle, o ile zwracamy się w nim i z nim do Pana Jezusa. Bo rozglądamy się wokoło, spoglądamy jeden na drugiego i… nie ruszamy się. Jakoś nie ma poruszenia, którego jednym z „objawów” jest wzruszenie.
Czy w naszym świecie nie ma zbyt wielkiej pewności siebie? Każdy wie lepiej. Nikt nie chce posłuchać. Podważa się wszystko. Jednak to tylko na zewnątrz. Pozory pewności siebie. Albowiem w środku człowieka jest obecna kolosalna wręcz niepewność. Tyle lęku o dziś i o jutro. Tyle strachu przed nadchodzącym dniem. Robi mądrą minę do gry, która przytłacza i w której wydaje się nam, że jesteśmy skazani na porażkę.
Chrześcijanin nie ma być jak siedzący człowiek, który jest obrazem zastania, skostnienia, wrośnięcia. Ma żyć! Ma się ruszać! Ma się zakorzenić w Źródło i z Niego czerpać siły do codzienności. To nie oznacza, iż nie będzie niepewności. Wszak wolnymi jesteśmy, a wolność zakłada możliwość wyboru. Tak więc kwestia tego czy podejmę czy też nie poruszenie zależy ode mnie.

Boże wzruszenie

W czasie Ostatniej Wieczerzy nadchodzi chwila niespodziewana. Albowiem wzruszenie to coś normalnego, gdy wspomina się coś ważnego, a pascha dla Żyda jest doświadczeniem podstawowym, konstytutywnym. Ile wzruszenia w nas, gdy przypominamy sobie ważne wydarzenia? A nie pojawiają się łzy w oczach i nie czujemy poruszenia w brzuchu, gdy coś ważnego się dzieje? Poruszenie to odpowiedź na to, co słyszę, co widzę, co staje się moim udziałem (a ja udziałowcem i uczestnikiem).
Przedziwne, a w całej pełni uzasadnione i umotywowane jest wzruszenie się do głębi Pana Boga! Tak, nasz Pan wzrusza się do głębi, do samej głębi spoglądając na mnie, na każdego człowieka. To poruszenie nie polega tylko i wyłącznie na cacy, cacy. Otóż dziś słyszymy uroczyste oświadczenie: Jeden z was Mnie wyda. Nie ma tu żalu, wyrzutu czy potępienia. Nie ma w Jezusie strachu. Raczej jest ból. Ile to bowiem razy cierpimy z powodu tych, co najbliżej? Z tej strony największe rany zadane.
Któż to pojmie? Któż pojmie wzruszenie się do głębi Syna Bożego? Tylko ten, kto spoczywa na Jego piersi, a więc wsłuchuje się w bicie Bożego Serca. Właśnie w tym tętnie usłyszeć możemy owo wzruszenie do głębi. Oby nas poruszyło do głębi. Wszak w tymże Sercu jest rana największa, rana, z której wypłynęła krew i woda do ostatniej kropli. To w tymże Sercu widzimy, iż to Bóg wydał się całkowicie.

Na Bogu skupieni

Widać wyraźnie, że nie mamy się koncentrować na innych ludziach, a na Bogu tylko! Zadajemy pytania i nie słuchamy odpowiedzi. Albowiem na pytanie Jana i Piotra Pan Jezus odpowiada wskazując na Judasza i… nie ma reakcji, nie ma poruszenia. Czyż byśmy nie dowierzali Jego słowu? Raczej – zgodnie ze słowami ewangelisty – nie rozumiemy dlaczego to nam czy komu innemu mówi. Tak więc to kwestia niezrozumienia, które jest czasami bezbrzeżne.
I takowym pozostaje tak długo jak długo trzymamy się swoich wizji i wersji. Nie rozumiemy, bo trzymamy się kurczowo swojej własnej interpretacji i dlatego nie ma w nas otwartości na poruszenie. Stąd ukrywana mniej czy bardziej niepewność która obrazuje, że nie wiemy ani o kim ani o czym mówi. To prowadzi do zdrady i zaparcia się. Choć to nie wyklucza deklaracji oddania życia dla Boga.
Bóg daje się całkowicie człowiekowi. To jest odwrotność naszego myślenia, gdyż nam się wydaje, że to ja, człowiek mam poświęcić się całkowicie Bogu. Bóg jest wierny do końca! Darmowo! Bezwarunkowo! I dlatego w Synu, w Jezusie Ojciec został otoczony chwałą! Trudne i bolesne doświadczenia są nam pomocą. Mogą nią być. Pan nie wypiera się tego, kto się Go zapiera. Tylko doświadczenie miłości wyzwoli nas z nas samych.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI