| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek II tygodnia okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Marcina I
13 kwietnia 2021r.
 
poprzednie 5 minut:

Nie lękajmy się miłości - wielkanocne pięciominutówki na środę 14 kwietnia 2021
13 kwietnia, 2021
Słuchanie i wiara - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 13 kwietnia 2021
12 kwietnia, 2021
Drżenie narodzin - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 12 kwietnia 2021
11 kwietnia, 2021
Wiara – ręce i bok - medytacja biblijna na Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 11 kwietnia 2021
10 kwietnia, 2021
Dynamika wzrostowa wiary - medytacja biblijna na sobotę w oktawie wielkanocnej – 10 kwietnia 2021
09 kwietnia, 2021
Wiedza, że to jest Pan - medytacja biblijna na piątek oktawy wielkanocnej – 9 kwietnia 2021
08 kwietnia, 2021
Świadectwo wiary - medytacja biblijna na czwartek w oktawie wielkanocnej – 8 kwietnia 2021
07 kwietnia, 2021
Pałające Serce - medytacja biblijna na środę w oktawie wielkanocnej – 7 kwietnia 2021
06 kwietnia, 2021
O próbach zatrzymania - medytacja biblijna na wtorek w oktawie wielkanocnej – 6 kwietnia 2021
05 kwietnia, 2021
Dwa (od)ruchy - medytacja biblijna na poniedziałek w oktawie wielkanocnej – 5 kwietnia 2021
04 kwietnia, 2021
W poszukiwaniu radości - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Smak i dźwięk wigilii - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 3 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Jest TU - refleksja na Wielką Sobotę 2021
02 kwietnia, 2021
Wypełnił do końca - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021
01 kwietnia, 2021
Przemieniani – ku eucharystycznym - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021
31 marca, 2021
Dwa pytania - medytacja biblijna na Wielką Środę – 31 marca 2021
30 marca, 2021
Bóg się wzrusza - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 30 marca 2021
29 marca, 2021
Uczta miłości - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 29 marca 2021
28 marca, 2021
Czemu krzyczysz? - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 28 marca 2021
27 marca, 2021
Szukanie i słuchanie Jezusa - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 27 marca 2021
26 marca, 2021
Operacja na otwartym sercu - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 27 lutego 2021
26 lutego, 2021

 

z ostatniej chwili
---------------------

03 kwietnia, 2021
Prawdziwie zmartwychwstał!

Moi Drodzy,

Pan prawdziwie zmartwychwstał! Dajmy się zaskoczyć! Nie ma Go tam, gdzie byśmy się...


31 grudnia, 2020
Na ten nowy rok - 2021

Niech Serce Jezusa rozpali nasze serca!...
24 grudnia, 2020
Boże Narodzenie 2020

Przyszedł nie mimo, a w pandemii...
Przyszedł do naszych serc, rodzin, parafii... i do tych samotnych...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 5, 43-48

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski".

Kardiologia bliźniego

Nie ma Bożej zgody na rozróżnienie między bliźnim i nieprzyjacielem. Każdy jest bliźnim. Słowo to oznacza kogoś, kto jest bliski, pokrewny, z tego samego rodu czy rodziny. Dawniej mówiono także bliźniaczy, jednakowy. Jesteśmy bliźniakami. Jesteśmy jednakowi zachowując swą własną tożsamość.
Także z pokorą, ale i świadomością rzec możemy o czasowniku bliźnić się. Z jednej strony relacja z drugim może także wywołać rany, i dlatego znaczenia goić się, zrastać się. Dawniej wprost mówiło się za pomocą tego czasownika o brataniu się, o przyjaźni. Zadajemy sobie rany, ale i zabliźniamy je.
Drży serce człowieka słysząc o zmianie, o której mówi Pan Jezus. Takie przesunięcie akcentu, na które wzdryga się cały człowiek. Ciśnie się na usta: To niemożliwe! To niemożliwe do wypełnienia! Wręcz mamy palpitację czyli kołatanie serca. Jest to, jak wiemy, nieprzyjemne odczucie szybkiego, nierównego bicia serca (mówi się o uczuciu podchodzenia serca do gardła). Przyczyn palpitacji serca może być wiele, nie zawsze są one związane z samym sercem (np. nadużywanie alkoholu czy kawy lub też silne wzruszenie czy nawet wysiłek fizyczny). Należy jednak zawsze przeprowadzić diagnostykę kardiologiczną, ponieważ może to oznaczać groźne zaburzenia rytmu serca. Ciekawe jakie zaburzenie jest gdy chodzi o bliźniego. Taka duchowa arytmia.

Miłosne DNA

W perspektywie bliźniego choć serce nie przestaje drżeć to drżenie owo już jest innego rodzaju. Być może drugi stał się nieprzyjacielem, prześladowcą, nawet złym i niesprawiedliwym, jednak nigdy nie przestaje być bliźnim. Skoro jesteśmy synami Ojca naszego, który jest w niebie to… w każdym z nas jest to samo DNA, a kodu genetycznego nie da się oszukać czy zmienić. Nie zmienia go nasze postępowanie. U podstaw miłości bliźniego leży właśnie pochodzenie od Ojca.
Jak reagować? Uczyć się miłości. Ma ona tysiące odsłon. Rzekłbym z całą mocą, dla każdego coś innego… za prześladowców mamy się modlić! Powraca największe i najważniejsze zaangażowanie, a mianowicie modlitwa, modlitwa i jeszcze raz modlitwa. Wielu wzdryga ramionami, że to nic. Nieprawda! To fundament i może dlatego, że jest go mało niezbyt łatwo przychodzi nam miłowanie bliźniego, nieprzyjaciela? Wszak na modlitwie odzywa się nasze DNA. Czyż nie zwracamy się do Ojca? Nie bezpośrednio do brata, ale do Ojca. Są przypadki, że pozostaje tylko modlitwa.
Ojciec uczy nas tej miłości. Kocha każdego z nas, swoje dziecko, swojego syna. Nie oddziela, nie klasyfikuje, nie etykietuje. On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Każdy otrzymuje to, co konieczne do bycia-bliźnim. Jesteśmy bliźniakami.

Miłość i pochodzenie

Miłość wybiórcza nie jest doskonała, choć w tak naturalny sposób przychodzi. Jakże łatwo miłować tych, który nas miłują! Czynią tak wszyscy ludzie. Wierzący i niewierzący. Celnicy i faryzeusze. I tutaj możemy mówić o byciu bliźnim-bliźniaku. Jednak czy nie jest to ograniczenie miłości do tego, co miłe, łatwe i przyjemne?!
Miłość widzi wszystko i wszystkich. Pozdrawia każdego. I idąc dalej słowami hymnu o miłości św. Pawła (1 Kor 13) cierpliwa jest, nie zazdrości, przyjmuje każdego… nigdy nie ustaje. Kocha nieprzyjaciela, wroga, prześladowcę. Miłuje złego i niesprawiedliwego nie ze względu na zło i niesprawiedliwość, ale ze względu na pochodzenie.
Chrześcijanin – uczeń Chrystusa, dziecko Boże – ma kochać szczególnie. Ma się wyróżniać! By nagroda (wyróżnienie) stało się jego udziałem. A nagrodą (zawsze niezasłużoną) jest niebo, miejsce w domu Ojca, przygotowane przez Niego przed założeniem świata. Oto kierunek naszego doskonalenia się i to nie tylko i nie przede wszystkim zawodowego, a na pierwszym miejscu ludzkiego, w wymiarze ciała, duszy i ducha. Bo Ojciec niebieski takim jest i takimi nas stworzył na swój obraz i podobieństwo.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI