| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek II tygodnia okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Marcina I
13 kwietnia 2021r.
 
poprzednie 5 minut:

Nie lękajmy się miłości - wielkanocne pięciominutówki na środę 14 kwietnia 2021
13 kwietnia, 2021
Słuchanie i wiara - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 13 kwietnia 2021
12 kwietnia, 2021
Drżenie narodzin - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 12 kwietnia 2021
11 kwietnia, 2021
Wiara – ręce i bok - medytacja biblijna na Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 11 kwietnia 2021
10 kwietnia, 2021
Dynamika wzrostowa wiary - medytacja biblijna na sobotę w oktawie wielkanocnej – 10 kwietnia 2021
09 kwietnia, 2021
Wiedza, że to jest Pan - medytacja biblijna na piątek oktawy wielkanocnej – 9 kwietnia 2021
08 kwietnia, 2021
Świadectwo wiary - medytacja biblijna na czwartek w oktawie wielkanocnej – 8 kwietnia 2021
07 kwietnia, 2021
Pałające Serce - medytacja biblijna na środę w oktawie wielkanocnej – 7 kwietnia 2021
06 kwietnia, 2021
O próbach zatrzymania - medytacja biblijna na wtorek w oktawie wielkanocnej – 6 kwietnia 2021
05 kwietnia, 2021
Dwa (od)ruchy - medytacja biblijna na poniedziałek w oktawie wielkanocnej – 5 kwietnia 2021
04 kwietnia, 2021
W poszukiwaniu radości - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Smak i dźwięk wigilii - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 3 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Jest TU - refleksja na Wielką Sobotę 2021
02 kwietnia, 2021
Wypełnił do końca - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021
01 kwietnia, 2021
Przemieniani – ku eucharystycznym - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021
31 marca, 2021
Dwa pytania - medytacja biblijna na Wielką Środę – 31 marca 2021
30 marca, 2021
Bóg się wzrusza - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 30 marca 2021
29 marca, 2021
Uczta miłości - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 29 marca 2021
28 marca, 2021
Czemu krzyczysz? - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 28 marca 2021
27 marca, 2021
Szukanie i słuchanie Jezusa - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 27 marca 2021
26 marca, 2021
Ojcowskie przebaczenie - wielkopostne pięciominutówki na piątek 26 lutego 2021
25 lutego, 2021

 

z ostatniej chwili
---------------------

03 kwietnia, 2021
Prawdziwie zmartwychwstał!

Moi Drodzy,

Pan prawdziwie zmartwychwstał! Dajmy się zaskoczyć! Nie ma Go tam, gdzie byśmy się...


31 grudnia, 2020
Na ten nowy rok - 2021

Niech Serce Jezusa rozpali nasze serca!...
24 grudnia, 2020
Boże Narodzenie 2020

Przyszedł nie mimo, a w pandemii...
Przyszedł do naszych serc, rodzin, parafii... i do tych samotnych...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 5, 20-26

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj!”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza".

W „centrum” brat

Lepszym sformułowaniem byłoby ważność roli brata w mym nawróceniu. Zależy mi na sobie? Dbam o swoje zbawienie? A zależy mi na bracie i na jego zbawieniu? To nie do końca kwestia sprawiedliwości. To w dużej mierze zagadnienie ojcostwa i braterstwa. Pan Jezus w tej ewangelii nie mówi bliźni, a my nie dodajemy jakiś bliżej nieokreślony bliźni. Mówi o bracie i to w dwóch wymiarach. Brat, na którego się gniewam i którego wyzywam (mam coś przeciw niemu). Brat, który ma coś przeciw mnie. Na dodatek, który w głębi może nas irytować używa zaimka dzierżawczego twój brat, swego brata.
Czy nie wypływa to z ojcostwa, a mianowicie z naszego źródłowego pochodzenia? Wszak od Ojca jesteśmy! Mamy tego samego Ojca, Tego, który jest w niebie, a więc braćmi i siostrami jesteśmy. Braterstwo to znak rozpoznawczy tych, co pochodzą od tego samego Ojca. Tak w teorii wiadomo. Jednak nie omija nas oskarżenie podane u proroka Ezechiela (18,21-28): Sposób postępowania Pana nie jest słuszny. Czemuż to? Bo kocha każdego? Bo walczy o każdego? Bo troszczy się o mnie i mego brata? Bo nie zamyka drzwi przed nikim? Bo wyczekuje wytrwale i cierpliwie na mój powrót i powrót mego rodzeństwa? Czyżby dlatego Jego sposób postępowania nie był słuszny? Czyżbym obrażał się na to, że jest dobry?!
Takie oskarżenie świadczy o tym, że jestem skoncentrowany na sobie! Tak, moje „ego” (ja) nie pozwala mi na spojrzenie na „ty” (także „Ty” Boga). Widzę swoje „sprawiedliwe” postępowanie i uważam, że mam rację, że mi się należy, że zasługuję. Jednocześnie dostrzegam występne zachowania innych (jakoś trudno przechodzi mi przez gardło owo fundamentalne mój brat) i osądzam od czci i chwały. Jeśli usłyszę od Boga, że On inaczej na to patrzy to się denerwuję.

Zastanów się

Ojciec jest nad wszech miar cierpliwy i łaskawy. Podejmuje dialog ze mną. Synu, córko, czy mój sposób postępowania jest niesłuszny, czy raczej wasze postępowanie jest przewrotne? Pada stwierdzenie o przewrotności. Tenże przymiotnik oznacza bycie zakłamanym, obłudnym, podstępnym. Dołóżmy do tego fałszywość, dwulicowość, obłudę i hipokryzję. Kiedy korzystamy z tego słowa w określaniu czynów to mamy przed sobą postępek nacechowany fałszem, obłudą i chytrością lub też wprost nie postępek, a podstęp. W przenośni zaś określamy bycie zaskakującym, zwodniczym. Przewrotność to stawianie na głowie tego, co ma stać na nogach.
Jesteśmy Jego dziećmi. Jesteśmy także grzesznikami. Wszyscy! Rzekłoby się jak jeden mąż. I ciągle istnieje możliwość dopuszczenia się grzechu i śmierci, bo ta jest zapłatą za grzech. Obok tejże istnieje i możliwość odstąpienia do bezbożności i zachowania duszy swojej. Tak więc nieustannie jest przed nami błogosławieństwo i przekleństwo, życie i śmierć i to ja dokonuję wyboru. Nikt za mnie tego nie zrobi. To samo dotyczy mojego brata. Nie decyduj za niego. Chcesz skazać kogoś na śmierć, bo inna jego droga nawrócenia? Podejmiesz się takowej odpowiedzialności? Wydasz sąd i wyrok? Zastanów się i odstąp do wszystkich swoich grzechów – nie grzechów twojego brata – i – tutaj zapewnienie Pana: na pewno żyć będziesz.

Chwyć się Bożej sprawiedliwości

Boża sprawiedliwość rządzi się swoimi prawami. Trzeba nam się ich uczyć. Jak? Od Jezusa Chrystusa Syna Bożego. Przekracza granice nie niszcząc tego, co dotychczas – tego, co dobre. Wypływa na głębię zostawiając za sobą płycizny i mielizny, na których można osiąść i zakończyć rejs. Wchodzi w logikę Ojca, który kocha każdego grzesznika i oczekuje jego nawrócenia do ostatniego tchnienia. To Ojciec pełen nadziei, także wbrew nadziei.
Syn nie pozwala sobie na sąd. Nie przyszedł, aby sądzić, ale by zbawić. Nawet do największego grzesznika nie powie bezbożniku, bo widzi w nim dziecko Boże, syna Ojca i brata swego. A jeśli ten siedemdziesiąt siedem razy występuje przeciw Niemu z Jego Serca płynie przebaczenie. Oto Boża sprawiedliwość!
I jeszcze jedno na co zżymamy się mocno. Przychodzimy do Pana i przynosimy dary. Tacy porządni jesteśmy. I dobrze. Jezus przestrzega nas: jeśli przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Uwaga, jeśli on ma coś przeciw mnie. To warto rozważyć mocno i do głębi. Chodzi o zgodę między braćmi. Bez niej jesteśmy dla siebie przeciwnikami i wchodzą rozwiązania siłowe (sędzia – dozorca -więzienie) i zamiast dynamiki dawania (dzielenia się), której uczy nas Ojciec żyjemy wedle dynamiki brania (a to jest więzienie, z którego nie wyjdę dopóki nie zwrócimy ostatniego grosza).

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI