| strona główna | kontakt |
 
 
Wtorek II tygodnia okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Marcina I
13 kwietnia 2021r.
 
poprzednie 5 minut:

Nie lękajmy się miłości - wielkanocne pięciominutówki na środę 14 kwietnia 2021
13 kwietnia, 2021
Słuchanie i wiara - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 13 kwietnia 2021
12 kwietnia, 2021
Drżenie narodzin - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 12 kwietnia 2021
11 kwietnia, 2021
Wiara – ręce i bok - medytacja biblijna na Niedzielę Miłosierdzia Bożego – 11 kwietnia 2021
10 kwietnia, 2021
Dynamika wzrostowa wiary - medytacja biblijna na sobotę w oktawie wielkanocnej – 10 kwietnia 2021
09 kwietnia, 2021
Wiedza, że to jest Pan - medytacja biblijna na piątek oktawy wielkanocnej – 9 kwietnia 2021
08 kwietnia, 2021
Świadectwo wiary - medytacja biblijna na czwartek w oktawie wielkanocnej – 8 kwietnia 2021
07 kwietnia, 2021
Pałające Serce - medytacja biblijna na środę w oktawie wielkanocnej – 7 kwietnia 2021
06 kwietnia, 2021
O próbach zatrzymania - medytacja biblijna na wtorek w oktawie wielkanocnej – 6 kwietnia 2021
05 kwietnia, 2021
Dwa (od)ruchy - medytacja biblijna na poniedziałek w oktawie wielkanocnej – 5 kwietnia 2021
04 kwietnia, 2021
W poszukiwaniu radości - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 4 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Smak i dźwięk wigilii - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 3 kwietnia 2021
03 kwietnia, 2021
Jest TU - refleksja na Wielką Sobotę 2021
02 kwietnia, 2021
Wypełnił do końca - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 2 kwietnia 2021
01 kwietnia, 2021
Przemieniani – ku eucharystycznym - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 1 kwietnia 2021
31 marca, 2021
Dwa pytania - medytacja biblijna na Wielką Środę – 31 marca 2021
30 marca, 2021
Bóg się wzrusza - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 30 marca 2021
29 marca, 2021
Uczta miłości - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 29 marca 2021
28 marca, 2021
Czemu krzyczysz? - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 28 marca 2021
27 marca, 2021
Szukanie i słuchanie Jezusa - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 27 marca 2021
26 marca, 2021
Ku lepszemu – stopień wyższy - wielkopostne pięciominutówki na środę popielcową – 17 lutego 2021
16 lutego, 2021

 

z ostatniej chwili
---------------------

03 kwietnia, 2021
Prawdziwie zmartwychwstał!

Moi Drodzy,

Pan prawdziwie zmartwychwstał! Dajmy się zaskoczyć! Nie ma Go tam, gdzie byśmy się...


31 grudnia, 2020
Na ten nowy rok - 2021

Niech Serce Jezusa rozpali nasze serca!...
24 grudnia, 2020
Boże Narodzenie 2020

Przyszedł nie mimo, a w pandemii...
Przyszedł do naszych serc, rodzin, parafii... i do tych samotnych...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 6, 1-6. 16-18

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie".

Zmiana na lepsze

Gdy jest zło to zmiana oznaczać będzie wyrzeczenie się i odrzucenie tegoż zła. Gdy jest dobrze to nikt nie twierdzi, że nie mogłoby być lepiej. Zmiana naznacza życie ludzkie. Rośniemy i zmieniamy się. Nie chodzi o przetrącanie kręgosłupa, bo budowla jeśli poruszy się fundamentem czy belki nośne rozsypie się w drobny mak. Idzie o ulepszanie czyli by – jak to powtarza św. Ignacy Loyola – przechodzić od dobrego do lepszego. I traktować to w kategoriach przygody, przedsięwzięcia nie na lata, a na wieczność.
Tak więc owa zmiana ma mieć na uwadze oba elementy: odrzucenie zła i wybór pójścia za dobrem i realizowania go we własnym codziennym życiu. Tak więc wezwaniem wielkopostnym są słowa: bądź lepszy! Tam, gdzie jesteś, tam, gdzie żyjesz, gdzie pracujesz bądź lepszy. Wykonuj każdą rzecz/sprawę lepiej. Wszak stopień wyższy świadczy o wzroście w cnocie.
Jednak nie daj się podejść pysze, która winduje wysoko, a potem z łoskotem rzuca na, a dokładnie o ziemię. Owo dobre-lepsze jest darem Bożym, jest łaską, a więc w zmianie na lepsze to z jednej strony pełne zaufanie Panu Bogu, wszak wszystko od Niego zależy, a z drugiej dokładanie z mojej, ludzkiej strony wszelkich starań, by wzrastać. I tu zachować równowagę. Lepiej bowiem nie oznacza zawsze więcej, przyjemniej czy wygodniej.

Minimalizm

Bóg zaprasza nas do minimalizmu. Skupienia się na tym, co najważniejsze. Tenże nie oznacza, iż mamy podejmować duchowy wymiar po łepkach, byle jak i jak najmniej przy użyciu najmniejszej ilości energii. Minimalizm, o którym mowa to zajęcie się tym, co konieczne i radowanie się z tego. Nie podejmuj nie wiadomo jak wielkich umartwień jeśli nie ma umiaru w życiu. Na początku zajmij się cnotą umiarkowania. Tam gdzie umiar tam też znajdzie się minimalizm duchowy. Żyję Bogiem i nie dokładam nadbudówek, które mogą sprawić, że zniknie fronton. Minimalizm zachęca do ograniczenia się! Do odmówienia sobie czegoś, by zrobić przestrzeń wolną na coś innego. W tym kluczu spójrz i na jałmużnę i na post. Nie muszę mieć wszystkiego. Niekoniecznym jest próbowanie wszystkiego.
Choćby nawet uwaga, która dziś pada: Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli. Jakże obecne to jest w naszym życiu! Bo co inni powiedzą? Bo jak na mnie patrzą? Życie toczy się między ludźmi, jednak to przed Bogiem staniemy i to z Nim rozmawiać będziemy na temat nagrody u Ojca naszego, który jest w niebie.
Tak więc minimalizm, o którym mowa nie oznacza nic-nie-robienia czy nie przejmowania się niczym. To zaproszenie do skupienia się na tym, co istotne, a wtedy sprawy nieistotne nie zajmują centralnego miejsca. To uporządkowanie, do którego jesteśmy wezwani. Warto spojrzeć na swoje półki czy do szaf czy też do lodówki. Czy jest tam obecny Boży minimalizm? Gdy go praktykujemy to odkrywamy wolny czas i wolną przestrzeń do zagospodarowania.

Ignacjańska recepta

W kluczu zmian na lepsze, co wynika z minimalizmu chrześcijańskiego (cieszę się z tego, co mam) warto powtarzać w sercu modlitwę św. Ignacego Loyoli, którą umieścił w Ćwiczeniach duchowych: Prosić o to, czego chcę. Tutaj prosić o dogłębne poznanie Pana, który dla mnie stał się człowiekiem, abym go więcej kochał i więcej szedł w jego ślady [104]. Trochę zmieniłbym przymiotniki: prosić o dogłębne poznanie Pana, bym mocniej Go kochał i lepiej naśladował.
I niech to przyświeca drodze Wielkiego Postu, którą rozpoczynamy. Poznawajmy Pana głębiej. To dokonuje się na modlitwie. I nikt nie mówi o tym, by więcej się modlić. Po prostu módl się lepiej i goręcej, włóż całe serce. Gdy kogoś bardziej poznaję to pragnę go mocniej kochać. Nie stawaj na głowie. To, co dotychczas robisz rób lepiej. Lepsze naśladowanie wynika także z poznania i miłowania. Dziś idź za Nim lepiej niż wczoraj.
Z takim nastawieniem podejdźmy więc do trzech kierunków zaproponowanych przez Pana Jezusa: modlitwa, post i jałmużna. Nie po to, by ludzie nas chwalili, ale by chwalili Ojca, który jest w niebie. Niech rozlega się w mym sercu wołanie: bądź dobry… bądź lepszy. Rozmiłuj się w Panu Jezusie! Niech twe serce goreje. W ukryciu… tam, gdzie widzi Ojciec.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać bezpośrednio na skrzynkę mailową to przyślij prośbę na maila: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI