| strona główna | kontakt |
 
 
Środa XXXIV tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza
25 listopada 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Żyjący na wieki - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 26 listopada 2020
25 listopada, 2020
Naśladowcy nie prześladowcy - Łukaszowe pięciominutówki na środę 25 listopada 2020
24 listopada, 2020
Bylejakości mówimy nie - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 24 listopada 2020
23 listopada, 2020
Brzęk monet i bicie serca - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 23 listopada 2020
22 listopada, 2020
Ja sam, Król i Pan - medytacja biblijna na uroczystość Chrystusa Króla – 22 listopada 2020
21 listopada, 2020
Nie mierz nieba miarami ziemi - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 21 listopada 2020
20 listopada, 2020
W domu Bożym - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 20 listopada 2020
19 listopada, 2020
O płaczkach - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 19 listopada 2020
18 listopada, 2020
By mina nam nie zrzedła - Łukaszowe pięciominutówki na środę 18 listopada 2020
17 listopada, 2020
Emocje nie-ziemskie - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 17 listopada 2020
16 listopada, 2020
Przejrzenie - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 16 listopada 2020
15 listopada, 2020
Wytrwanie w Światłości - medytacja biblijna na 33. niedzielę zwykłą – 15 listopada 2020
14 listopada, 2020
Spotkanie miłości czy urzędowe? - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 14 listopada 2020
13 listopada, 2020
Radość spotkania? - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 13 listopada 2020
12 listopada, 2020
Królestwa wypatrywanie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 12 listopada 2020
11 listopada, 2020
Niebo bez granic - Łukaszowe pięciominutówki na środę 11 listopada 2020
10 listopada, 2020
Satysfakcja w Bogu - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 10 listopada 2020
09 listopada, 2020
Jesteśmy Kościołem - medytacja biblijna na święto Poświęcenia Bazyliki na Lateranie – 9 listopada 2020
08 listopada, 2020
Wspólny cel i indywidualne podejście - medytacja biblijna na 32. niedzielę zwykłą – 8 listopada 2020
07 listopada, 2020
Ku wiecznym przybytkom - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 7 listopada 2020
06 listopada, 2020
Bóg porządkuje - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 9 października 2020
08 pazdziernika, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 11,15-26

Gdy Jezus wyrzucał złego ducha, niektórzy z tłumu rzekli: Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy. Inni zaś, chcąc Go wystawić na próbę, domagali się od Niego znaku z nieba. On jednak, znając ich myśli, rzekł do nich: Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Jeśli więc i szatan z sobą jest skłócony, jakże się ostoi jego królestwo? Mówicie bowiem, że Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy. Lecz jeśli Ja przez Belzebuba wyrzucam złe duchy, to przez kogo je wyrzucają wasi synowie? Dlatego oni będą waszymi sędziami. A jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże. Gdy mocarz uzbrojony strzeże swego dworu, bezpieczne jest jego mienie. Lecz gdy mocniejszy od niego nadejdzie i pokona go, zabierze całą broń jego, na której polegał, i łupy jego rozda. Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza. Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku. A gdy go nie znajduje, mówi: Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem. Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym. Wtedy idzie i bierze siedem innych duchów złośliwszych niż on sam; wchodzą i mieszkają tam. I stan późniejszy owego człowieka staje się gorszy niż poprzedni.

Świadkowie Bożego działania

Chrześcijanin skupia się na Bożym działaniu w swym życiu. To się najbardziej liczy. Gdy to Boże przychodzenie jest odczuwane jako dotykalne i widzialne to naprawdę nic innego się nie liczy – przestaje się liczyć. Pojawia się element liczenia – nie podliczania, rachunku przychodu i rozchodu. To liczenie wielkich dzieł Bożych, które to jest najwyższą matematyką, matematyką miłości.
Bo pierwszym założeniem tejże matematyki jest nieobliczalność. Co znaczy? Nigdy nie policzymy co otrzymaliśmy, bo fakt, że wszystko otrzymaliśmy mówi sam za siebie. Prosty przykład: czy wiesz w stu procentach co masz w domu? Przecież to kupiłeś, otrzymałeś, zastałeś. A o ilu już rzeczach zapomnieliśmy? Czy jesteś w stanie ogarnąć ile osób spotkałeś na swej drodze? O niektórych nie pamiętasz? Wiele tylko raz widziałeś. Oto nieobliczalne wymiary.
W tej nieobliczalności jest jeszcze jeden wymiar, a mianowicie spotykamy się z Kimś, kto ze swej natury jest nieobliczalny. Wiąże z tym nieprzewidywalność. Tak więc skupienie się na Bożym działaniu to poruszanie się po terenie nieprzewidywalnym i nieobliczalnym. A mogę zapewnić, że nie jest to pole minowe. Bardziej podobne jest do pięknej, górskiej łąki, po której chodzę i co rusz odkrywam nowe kwiaty czy owady. Na dodatek są one zachwycające!

(U)porządkowanie

Byłoby rajsko, gdyby tak się dało w stu procentach. Napotykamy trudności w takim patrzeniu i cieszeniu się tym, co zobaczyliśmy. Określeniem klarownym i podsumowującym wymiar trudności jest zły duch. On bowiem zakłóca porządek, niszczy harmonię, zagłusza głos Boży, oślepia i ogłusza nasze oczy, uszy i serca. Przyszedł Pan Jezus, by to uporządkować.
Jednym z elementów porządkowania jest wyrzucenie tego, co niepotrzebne, bo po co ma zaśmiecać czy zagracać przestrzeń?! To także odrzucenie tego, co szkodliwe, bo nikt przy zdrowych zmysłach nie godzi się na obecność zła, albowiem ono nic dobrego nigdy nie przyniesie. Sami sobie nie radzimy. Stąd Ojciec posyła Syna, który przyszedł na świat, by nas uwolnić. Nie potępić, nie pogrozić palcem, ale zbawić! Kontemplując Jego obecność wiemy, że prowokuje ona działania złego. On nie znosi Jego obecności. Podejmuje walkę i jakże przewrotną. Oto jeden z przykładów: Przez Belzebuba, władcę złych duchów, wyrzuca złe duchy. Bo zło nie chce być wyrzucone. A jednym z największych lęków sianych przez złego jest lęk przed zmianą – czyli przed uporządkowaniem Bożym.
Tutaj warto rozważyć i wyciągnąć wnioski z tego jednego zdania: Każde królestwo wewnętrznie skłócone pustoszeje i dom na dom się wali. Tylko w Bogu utrzymamy porządek lub też odkryjemy go na nowo. Tylko On ochroni nas przed nawrotem złego ducha, bo wystarczy moment lenistwa, zapomnienia (się), a ten już stoi u wrót i krąży, którędy wejść.

Przyszedł przez Maryję…

Jednak powracam do tego, co najważniejsze. Mamy skupić się na Bogu i Jego miłości. Jeśli On będzie we mnie i w moim życiu to nic mi nie grozi. Oczywiście, będą ataki, jednak nic mi nie uczynią. Zarysują. Zranią, ale zabić nie mogą. Gdy Pan jest we mnie to zły nie ma dostępu do mnie. Jest jak pies na łańcuchu, który skacze i warczy, ale nie może mnie dosięgnąć!
Widać to w osobie Tej, która jest Matką i Zwyciężczynią w każdej walce ze złem. Nie dlatego, iż jest tak silna, ale dlatego, że żyje Bogiem i w Bogu. Cała jest Nim przeniknięta. Stąd wygrywa każdą walkę! Stąd wygrywa piękną pieśń uwielbienia Boga, Stworzyciela tak bardzo dobrego, Tego, który uczynił w Niej wielkie rzeczy. To niebywałe!
Pan przyszedł przez Maryję! Ona podjęła tę misję i nigdy nie przestaje jej podejmować. Tak. Trwa Boże działanie. Boża miłość rozlewa się w Niej i przez Nią na cały świat. Bo całkowicie z Nim złączona. Bo w całej pełni Jemu oddana. Oto dla nas wzór do przyjęcia i naśladowania, a nie tylko zachwycania się. Jak przychodzi to przynosi orędzie miłosierdzia, także w przypadku porządkowania rzeczywistości.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI