| strona główna | kontakt |
 
 
Środa XXX tygodnia okresu zwykłego, Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
28 października 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Wszystko po(d)liczone - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 29 października 2020
28 pazdziernika, 2020
Dotknięcie przemieniające - medytacja biblijna na święto Judy Tadeusza i Szymona – 28 października 2020
27 pazdziernika, 2020
Bez tajemnic - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 27 października 2020
26 pazdziernika, 2020
Uwolniona od węzłów - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 26 października 2020
25 pazdziernika, 2020
Kochaj jak Bóg - medytacja biblijna na 30. niedzielę zwykłą – 25 października 2020
24 pazdziernika, 2020
Tragedie i nawrócenie - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 24 października 2020
23 pazdziernika, 2020
Znawcy tematu - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 23 października 2020
22 pazdziernika, 2020
Pragnienia Bożego Serca - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 22 października 2020
21 pazdziernika, 2020
Miłość jest wymagająca - Łukaszowe pięciominutówki na środę 21 października 2020
20 pazdziernika, 2020
Zawsze i wszędzie - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 20 października 2020
19 pazdziernika, 2020
Dzielić się … - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 19 października 2020
18 pazdziernika, 2020
Wiara, nadzieja, miłość – od Boga - medytacja biblijna na 29. niedzielę zwykłą – 18 października 2020
17 pazdziernika, 2020
Żywy świadek - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 17 października 2020
16 pazdziernika, 2020
W pamięci Boga - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 16 października 2020
15 pazdziernika, 2020
Odpowiedzialni za rozlanie krwi - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 15 października 2020
14 pazdziernika, 2020
Zachwianie równowagi - Łukaszowe pięciominutówki na środę 14 października 2020
13 pazdziernika, 2020
Czyste serce - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 13 października 2020
13 pazdziernika, 2020
Droga nawrócenia - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 12 października 2020
11 pazdziernika, 2020
Kształtowanie zmysłów - medytacja biblijna na 28. niedzielę zwykłą – 11 października 2020
10 pazdziernika, 2020
Fiat i pełnia zasłuchania - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 10 października 2020
09 pazdziernika, 2020
Himalaje chrześcijaństwa - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 10 września 2020
09 września, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 6,27-38

Jezus powiedział do swoich uczniów: Powiadam wam, którzy słuchacie: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają. Jeśli cię kto uderzy w [jeden] policzek, nadstaw mu i drugi. Jeśli bierze ci płaszcz, nie broń mu i szaty. Daj każdemu, kto cię prosi, a nie dopominaj się zwrotu od tego, który bierze twoje. Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Jeśli bowiem miłujecie tych tylko, którzy was miłują, jakaż za to dla was wdzięczność? Przecież i grzesznicy miłość okazują tym, którzy ich miłują. I jeśli dobrze czynicie tym tylko, którzy wam dobrze czynią, jaka za to dla was wdzięczność? I grzesznicy to samo czynią. Jeśli pożyczek udzielacie tym, od których spodziewacie się zwrotu, jakaż za to dla was wdzięczność? I grzesznicy grzesznikom pożyczają, żeby tyleż samo otrzymać. Wy natomiast miłujcie waszych nieprzyjaciół, czyńcie dobrze i pożyczajcie, niczego się za to nie spodziewając. A wasza nagroda będzie wielka, i będziecie synami Najwyższego; ponieważ On jest dobry dla niewdzięcznych i złych. Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie.

Miłosne DNA

Oto podstawowy wymiar chrześcijańskiego życia: miłujcie. Dlaczego? Bo z Boga jesteśmy, a Bóg jest miłością. Miłowanie mamy wpisane w nasze DNA. Nie da się od tego uciec. Tam, gdzie są braki miłości to zaczynają się kłopoty.
Podaje Pan Jezus konkretne kierunki tegoż miłowania. Są to trudne wspinaczki. To nie spacerek po dolince gdzie wszyscy się miłują wzajemnie, gdzie się pozdrawiają. Miłość wydaje się być wbrew naturze ludzkiej, bo z jaką trudnością docierają do naszych uszu, a przede wszystkim serca słowa: Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; błogosławcie tym, którzy was przeklinają, i módlcie się za tych, którzy was oczerniają.
Miłość jest odpowiedzią na nienawiść, błogosławieństwo na przekleństwo i modlitwa na oczernianie, kłamstwa, spotwarzanie. Miłość sprawia, że nasze twarze odzyskują na powrót swój wygląd, że rysy łagodnieją i ukazuje się oblicze dziecka Bożego. Bez miłości deformujemy, zniekształcamy nasze historie życia. Wskazania wyżej zacytowane są Himalajami codzienności.

(Wy)dająca się miłość

Żyjąc w świadomości, że wszystko jest darem, że Bóg się troszczy (także w wymiarze trudności, bo daje siłę do tego, by je podejmować) odkrywamy nieustannie to, że podstawowym wymiarem miłości jest dawanie. Miłość nie zatrzymuje dla siebie! Nie umie. Niedzielona marnieje, karłowacieje, rzekłbym męczy się niemiłosiernie. Kochasz? To dajesz. Odbierasz policzek i nadstawiasz drugi. Ktoś potrzebuje płaszcz, dajesz mu i szatę, bo jakże to w samym płaszczu chodzić?!
Chrześcijanin nie daje ile by chciał. Nie zaradzimy wszystkim biedom tego świata. Daje z tego, co ma, a nie z tego, co chciałbym mieć. Tak więc miłość uczy nas właściwej miary, trzeźwego patrzenia i myślenia i roztropnego podejmowania decyzji w dawaniu. Rozważ każdą prośbę i daj … czasami odmowa może być darem. Dar z serca nie potrzebuje zwrotu. Gdyby tak było to byłaby to pożyczka na procent czyli lichwa.
Obdarowany obdarowuje. Bóg czyni to nieustannie i... spróbujmy pomyśleć w odniesieniu do Pana o złotej regule postępowania: Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie! Jezus zapraszając nas do wspinaczki na himalajskie granie sam to wcześniej uczynił. On umarł za nas i dla nas zmartwychwstał i zaprasza, byśmy szli Jego śladami.

Wolna przestrzeń

Umarł za wszystkich – za tych, którzy Go miłowali i tych, którzy Go nienawidzili, za tych, co Go znali i tych, których nie obchodzi Jego życie. Miłuje nie oczekując wdzięczności, bo powtarzam, byłaby to lichwa. Bóg dobrze czyni nie tylko tym, którzy Jemu dobrze czynią, ale i tym, którzy nic nie czynią lub też źle czynią. Udziela bezzwrotnych pożyczek każdemu. Czy spodziewa się czegoś? Żadną miarą. Miłość miłuje a nie kalkuluje. Miłość nie umie obliczać strat i zysków.
To miłość jest nagrodą wielką! Kto miłuje jest synem Bożym! Czy może być większe szczęście? Doświadczam, że Ojciec jest dobry dla niewdzięcznych i złych, że jest miłosierny. Ten Ojciec nie sądzi i nie potępia. (Wy)dał (znowu wymiar dawania) swojego Syna Jednorodzonego, abyśmy mieli życie wieczne.
Bez miłowania nie ma miłości. Jeśli nie będę dawał to zamykam możliwość, aby było mi dane. Z bardzo prostego faktu: skoro jestem „pełny” (wydaje mi się) i nie ma wolnej przestrzeni to niby „gdzie” miałbym otrzymać? Skoro zanadrze jest schowane, ukrywane, zaszyte, to gdzie Bóg ma wsypać ową miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą? Zaiste, odmierzą nam taką miarą, jaką my mierzymy.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI