| strona główna | kontakt |
 
 
Czwartek VII tygodnia okresu wielkanocnego
28 maja 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Droga łaski - wielkanocne pięciominutówki na piątek 29 maja 2020
28 maja, 2020
Kontakt wzrokowy - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 28 maja 2020
27 maja, 2020
Niczego się nie boję - wielkanocne pięciominutówki na środę 27 maja 2020
26 maja, 2020
Chodzący w chwale - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 26 maja 2020
25 maja, 2020
Już teraz zwyciężył - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 25 maja 2020
24 maja, 2020
Niebo i ziemia - medytacja biblijna na Wniebowstąpienie Pańskie – 24 maja 2020
23 maja, 2020
W Synu synami - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 23 maja 2020
22 maja, 2020
W cierpliwości ku radości - wielkanocne pięciominutówki na piątek 22 maja 2020
21 maja, 2020
Jeszcze chwila - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 21 maja 2020
20 maja, 2020
Dla każdego coś dobrego - wielkanocne pięciominutówki na środę 20 maja 2020
18 maja, 2020
Pożytek z rozstania - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 19 maja 2020
18 maja, 2020
Uprzedzeni - nieprzygotowani - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 18 maja 2020
17 maja, 2020
Kocham – nigdy dość - medytacja biblijna na VI Niedzielę Wielkanocną – 17 maja 2020
16 maja, 2020
Wybieram Chrystusa - medytacja biblijna na święto Andrzej Boboli – 16 maja 2020
15 maja, 2020
Wszystko wiem i mam - wielkanocne pięciominutówki na piątek 15 maja 2020
14 maja, 2020
Nie los, a wybranie - medytacja biblijna na święto Macieja Apostoła – 14 maja 2020
13 maja, 2020
Czystość i płodność - wielkanocne pięciominutówki na środę 13 maja 2020
12 maja, 2020
Niech świat się dowie - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 12 maja 2020
11 maja, 2020
Ikona objawia - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 11 maja 2020
10 maja, 2020
Serce wierzącego - medytacja biblijna na V Niedzielę Wielkanocną – 10 maja 2020
09 maja, 2020
Walka o życie - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 28 marca 2020
27 marca, 2020

 

z ostatniej chwili
---------------------

14 maja, 2020
Droga nawiedzenia - wejdźcie na nią - kazanie odpustowe 10.05.2020 Gliwice

Maryja, Matka Dobrej Drogi nawiedza nas wraz z Jezusem, który przychodzi i uczy Drogi do życia wiecznego!...


14 maja, 2020
Nie tylko o krzewie winnym - kazanie na 13 maja 2020 Gliwice

W sanktuarium i nowenna i Matka Boża Fatimska...
A wszystko zasadza się na byciu latoroślą w Krzewie...

08 maja, 2020
Patriotyzm i matka - konferencja 3/2020 Gliwice odpust

Matka uczy Ojczyzny...
Matka uczy patriotyzmu...
Matka prowadzi do Drogi do ojczyzny, która jest...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 7,40-53

Wśród słuchających Go tłumów odezwały się głosy: Ten prawdziwie jest prorokiem. Inni mówili: To jest Mesjasz. Ale - mówili drudzy - czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem? I powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu. Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie odważył się podnieść na Niego ręki. Wrócili więc strażnicy do arcykapłanów i faryzeuszów, a ci rzekli do nich: Czemuście Go nie pojmali? Strażnicy odpowiedzieli: Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak ten człowiek przemawia. Odpowiedzieli im faryzeusze: Czyż i wy daliście się zwieść? Czy ktoś ze zwierzchników lub faryzeuszów uwierzył w Niego? A ten tłum, który nie zna Prawa, jest przeklęty. Odezwał się do nich jeden spośród nich, Nikodem, ten, który przedtem przyszedł do Niego: Czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha, i zbada, co czyni? Odpowiedzieli mu: Czy i ty jesteś z Galilei? Zbadaj, zobacz, że żaden prorok nie powstaje z Galilei. I rozeszli się - każdy do swego domu.

Próba zniszczenia drzewa

Proroctwo Jeremiasza (Jr 11,18-20) myślę, że oddaje współczesne czasy. Ludzie są prowadzeni na zabicie (wszelakie formy tego prowadzenia), a nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, że powzięli przeciw nam zgubne plany. Jakże powoli je rozpoznajemy! Myślę, że podstawowym powodem jest mało czasu poświęconego zasłuchaniu się słowu Bożemu. Dobrze wiemy, że – jak w przypadku małego dziecka – wcale nie trzeba słuchać godzinami. Czy dostrzegamy kolejny objaw, a mianowicie wręcz frontalny atak na rodzinę, gaszenie ogniska domowego? I jeszcze jeden obszar do poruszenia w kontekście prowadzenia na zabicie. Kobiety, kobiecość i macierzyństwo – jakże sponiewierano i poniewiera się kobietą, żoną, matką.
Zainspirowało mnie sformułowanie Jeremiasza opisujące powzięte zgubne plany, a mianowicie: Zniszczmy drzewo wraz z jego mocą! Drzewo z natury jest płodne. Drzewo z natury obejmuje swoim zasięgiem wszystkie swoje konary i gałęzie. Drzewo z natury daje owoce, cień, poczucie bezpieczeństwa. Posadzone na wzgórzu wskazuje drogie sercu miejsce. Zniszczenie jego mocy oznacza uschnięcie, a w konsekwencji wycięcie. Czyż nie widzimy tego w stosunku do kobiety i rodziny? Najlepiej byłoby w tymże szatańskim zamyśle, aby zgładzić z ziemi żyjących chrześcijańskie pojęcie kobiety, żony, matki. Obrzydza się je jako staroświeckie, średniowieczne, niewspółczesne. Jak się patrzy na kobiety? Tyle wrzeszczy świat o równouprawnieniu, a nie krzyczy odnośnie do pornografii? Tyle walczy o prawo do decydowania, a o życiu tak mało myśli. Nie pozwólmy na to, aby imienia Chrystusa, które nosimy w nas, już nikt nie wspominał!
To Pan Bóg jest sprawiedliwym sędzią, bada nerki i serce. Zna nasze motywacje. Dobrze ogarnia naszą walkę, podejmowane trudy, cieszy się z ze zwycięstw, podnosi na duchu, gdy upadniemy. Dlatego z całą pokorą i odwagą Bogu powierzajmy naszą sprawę.

Z Wenus? A może z Marsa?

W ewangelii utarczki na słowa i wiedzę. Pierwsze jakże „małe” i „puste”, by wyrazić istotę spraw, które są nie-do-opisania. Druga jakże dziurawa i niepełna jeśli zamknięta. Słuchają Jezusa (warunek spełniony) i pojawiają się przeciwstawne opinie. Z jednej strony: Ten prawdziwie jest prorokiem, z drugiej: To jest Mesjasz, a z jeszcze innej: czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei? Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem?
Niedouczenie zawsze prowadzi do rozdwojenia. Człek nie wie na czym stoi. Dużo nie-wiedzy się odkrywa wtedy. Skąd jest kobieta? Z Wenus? A może z Marsa? Dobrze znamy swoje pochodzenie. To ziemskie nie zawsze szczęśliwe, jednak nie ma innego ziemskiego. Jesteśmy z nieba, ale nie od gwiazd. Syna nikt nie dotknął, bo jest z Ojca. Jesteśmy nietykalni jeśli w Nim zakorzenione nasze serca. To nie oznacza, że niedotykalni, albowiem prześladowania były, są i będą. Ważnym elementem jest stwierdzenie z Jego powodu.
Do rozdwojenia prowadzi opowiedzenie się za Chrystusem. Smutne jest to, że moglibyśmy razem stanowić wielką siłę, siłę zdolną przeciwstawić się tsunami zła, które chce zniszczyć kobiecość, macierzyństwo, rodzinę. Rozdwojenie jest między nami, a hasłem sztandarowym mogą być słowa: Przesada. Przesadzają.

Radykalizm chrześcijański

Gdzie tkwi istota radykalizmu chrześcijańskiego? Albowiem nie wystarczy się opowiedzieć i wołać Panie, Panie. Myślę, że światłem do dania odpowiedzi jest werset z ewangelii św. Jana: (J 3,16)Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego, każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne. Uczynił bezinteresowny dar z siebie. Stał się takim Darem. Nie gadaj tylko pokaż, żeś chrystusowy.
Czy odważą się podnieść na ciebie rękę? Tak! Natomiast będą też świadectwa z całkiem niespodziewanej strony: Nigdy jeszcze nikt nie przemawiał tak, jak ten człowiek przemawia. Niewielu tak żyje. Zobaczcie jak oni się kochają. Trzymajmy się nie tego, co ludzie mówią, ale tego, co Bóg do nas mówi. Bo jeśli to się stanie to nas zjedzą!
Oczywiście nie zapominajmy o nikodemowym czy Prawo nasze potępia człowieka, zanim go wpierw przesłucha, i zbada, co czyni? Rozejdziemy się – każdy do swego domu. Sama? Sam? Czy też z Jezusem? Boisz się wprowadzenia rozdwojenia? A jeśli ono jest konieczne do zbawienia?

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI