| strona główna | kontakt |
 
 
Sobota XXVIII tygodnia okresu zwykłego, Wspomnienie dowolne Świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues'a oraz Towarzyszy, św. Pawła od Krzyża
19 października 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

On-off - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 19 października 2019
18 pazdziernika, 2019
Podniesione ręce - medytacja biblijna na 29 niedzielę zwykłą – 20 października 2019
17 pazdziernika, 2019
Specjalność domu - medytacja biblijna na święto Łukasza Ewangelisty – 18 października 2019
17 pazdziernika, 2019
Prorocy i apostołowie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 17 października 2019
16 pazdziernika, 2019
Odkrywanie wolności - Łukaszowe pięciominutówki na środę 16 października 2019
15 pazdziernika, 2019
Zaproszeni do stołu - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 15 października 2019
14 pazdziernika, 2019
Ostro czyli wyraźnie -Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 14 października 2019
13 pazdziernika, 2019
Zachować się w słowie Bożym - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 12 października 2019
11 pazdziernika, 2019
Zanurzeni w nurtach miłosierdzia - medytacja biblijna na 28 niedzielę zwykłą – 13 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Rzeczywistość walki duchowej - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 11 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Środowisko naturalne modlitwy - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 10 października 2019
10 pazdziernika, 2019
Jakieś, każde miejsce - Łukaszowe pięciominutówki na środę 9 października 2019
08 pazdziernika, 2019
Od przyjęcia do przyjęcia - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 8 października 2019
07 pazdziernika, 2019
Pytania i odpowiedzi o miłosierdzie - Łukaszowe pięciominutówki na poniedziałek 7 października 2019
06 pazdziernika, 2019
Najważniejsze niebo - Łukaszowe pięciominutówki na sobotę 5 października 2019
04 pazdziernika, 2019
Kubek wody i życie wieczne - medytacja biblijna na 27 niedzielę zwykłą – 6 października 2019
03 pazdziernika, 2019
Szukać i znajdować Boga - Łukaszowe pięciominutówki na piątek 4 października 2019
03 pazdziernika, 2019
Ciężej na tym świecie - Łukaszowe pięciominutówki na czwartek 3 października 2019
02 pazdziernika, 2019
Wpatrzeni w oblicze Ojca - medytacja biblijna na Świętych Aniołów Stróżów – 2 października 2019
01 pazdziernika, 2019
O przyjęciu Jezusa - Łukaszowe pięciominutówki na wtorek 1 października 2019
30 września, 2019
Z ziemi do nieba - Łukaszowe pięciominutówki na środę 11 września 2019
10 września, 2019

 

z ostatniej chwili
---------------------

18 września, 2019
Pielgrzym w drodze do nieba - kazanie na św. Stanisława Kostkę - Gliwice 2019

Na święto Stanisława Kostki refleksja poszła w kierunku "drogi"... pojęcia "w-drodze"... nie chodzi o...


01 sierpnia, 2019
Skarb i perła św. Ignacego Loyoli - kazanie na uroczystość tak zacnego Świętego! (31.07.2019)

Do posłuchania....
21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...

 

 

 

Tekst ewangelii: Łk 6,20-26

W owym czasie Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: Błogosławieni jesteście wy, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni wy, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni wy, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni będziecie, gdy ludzie was znienawidzą, i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego podadzą w pogardę wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom.

Pierwsza reakcja

Z reguły czytając słowa Pańskie o błogosławieństwach i biada włącza się funkcja rachunek sumienia. Zaczynamy gdzieś podskórnie ważyć i mierzyć owe biada i pytać w jakiej mierze pasują one do mnie, a na ile odstaję do błogosławieństw. Tak się włącza, ale rodzi się pytanie czy to najbardziej odpowiednie podejście. Wystarczy próbując odpowiedzieć na pytanie postawione zastanowić się nad owocami takiego podejścia. Co we mnie wzbudza takie postawienie sprawy? Jakie uczucia czy emocje pracują we mnie? Czy pogłębia się relacja z Bogiem, z samym sobą i drugim człowiekiem?
Wierzę, że podstawowym horyzontem spojrzenia na błogosławieństwa i biada jest to, co ewangelista Łukasz napisał tuż po błogosławieństwach, a mianowicie: cieszcie się i radujcie, bo wielka jest wasza nagroda w niebie. Niewiele zrozumiemy z tych słów Pana bez perspektywy nieba. I to nie nieba „zamkniętego”, do którego potrzeba specjalnych przepustek. To jest niebo „otwarte”, w którym każdy z nas ma przygotowane mieszkanie i inne „atrakcje”, które określono jako nagroda.
Natomiast postawą fundamentalną chrześcijanina na ziemi jest cieszcie się i radujcie. I to nie z powodu prześladowań, ubóstwa, głodu czy smutku, ale z faktu, że stałym zamieszkaniem jest niebo, w którym jesteśmy oczekiwani. Oto wizja całości, którą daje nam Pan Jezus, wizja, w którą wpisują się także trudności. Każdy do niej może dorosnąć. Tylko, żeby chcieć i podjąć jej wymiary i rozmiary.

Stopnie wchodzenia – schodzenia

Tak więc, czy do nieba mają wstęp tylko i wyłącznie ubodzy, głodni, płaczący czy znienawidzeni? Czy bogactwo, sytość, radość zamykają bramy niebiańskie? Jeśli tak pytamy to oznacza, że jeszcze dużo pozostało nam do rozważania i uczenia się w związku z Bożą logiką. Ta jest logiką miłości i miłosierdzia. Wszystko co mamy i kim jesteśmy jest darem miłosierdzia Bożego.
Nie, nie wkładajmy w to zła, bo Bóg nie daje nam zła! Ono wdziera się w nasze życie poprzez grzech. To właśnie tajemnica nieprawości, w której też uczestniczymy sprawia, że tracimy właściwe wymiary i rozmiary w patrzeniu na królestwo niebieskie. To grzech ogranicza nasze spojrzenie do tego, co ziemskie, a wtedy i to jakże realnie obowiązują biada. Jeśli nasze serca i oczy i uszy ogranicza bogactwo, pogoń za sytością (i wygoda tu wchodzi i przyjemność) to zaiste biada nam. Jakże grzech ogranicza nasze horyzonty! Święty Ignacy Loyola podaje trzy stopnie takiego ograniczenia: bogactwo, sława i pycha.
Odpowiedzią człowieka na zakusy złego jest ubóstwo, uniżenie i pokora. Nie mamy biedować! Nie mamy się poniżać! Pokora to jest cnota, która uczy nas właściwych wymiarów i rozmiarów. Pycha działa na zasadzie balona, który jest nadmuchiwany. Pokora daje tyle, ile potrzeba, w sam raz. Tutaj mieści się bycie biednym lub bogatym, bycie zdrowym lub chorym, bycie sławnym lub nieznanym. W każdej z tych sytuacji człek ma (może) być błogosławiony.

Spojrzenie Pana

To, co było na początku tej ewangelii warto wziąć pod rozwagę na końcu rozważania. Czytamy, że Jezus podniósł oczy na swoich uczniów. Znaleźć się w zasięgu wzroku Pana Jezusa jest błogosławieństwem. To wystawienie się nie zdroje łask Bożych, które spływają na człowieka. Bez tego spojrzenia nie sposób dobrze przyjąć i pojąć treść błogosławieństw czy biada. Bez tych oczu gubimy się i tracimy równowagę w postrzeganiu dnia codziennego i najzwyklejszych wydarzeń. Przecenianie czy niedocenianie staje się wtedy normą, niedobrą normą.
Apostoł Narodów doświadczył tego na własnej skórze. W liście do Filipian daje świadectwo, które zachęca wierzących do podjęcia trudu i jednocześnie do radości bycia z Panem. Ja bowiem nauczyłem się wystarczać sobie w warunkach, w jakich jestem. Umiem cierpieć biedę, umiem i obfitować. Do wszystkich w ogóle warunków jestem zaprawiony: i być sytym, i głód cierpieć, obfitować i doznawać niedostatku. Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia (4,11-13).
Na ziemi bowiem przeplatają się ze sobą i błogosławieństwa i biada. Uczymy się żyć pierwszymi, a odrzucać te drugie. Walka? Tak. Dobrze wiemy, że najważniejsze nie jest to, co na początku czy w środku, ale to, co na końcu. To, co małe, proste i pokorne w oczach świata okazuje się być wielkie, piękne i mądre w oczach Bożych. Warto tego się uczyć.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI