| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek VII tygodnia okresu zwykłego
24 lutego 2020r.
 
poprzednie 5 minut:

Z wierzącym sercem - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 24 lutego 2020
23 lutego, 2020
Obietnica i wypełnienie - medytacja biblijna na święto Katedry św. Piotra Apostoła
21 lutego, 2020
Zachowujący i zachowani - medytacja biblijna na 7. niedzielę zwykłą – 23 lutego 2020
20 lutego, 2020
Pewność drogi - Markowe pięciominutówki na piątek 21 lutego 2020
20 lutego, 2020
Trzymanie uwagi - Markowe pięciominutówki na czwartek 20 lutego 2020
19 lutego, 2020
Stworzeni na nowo - Markowe pięciominutówki na środę 19 lutego 2020
18 lutego, 2020
Zasada dziękczynienia - Markowe pięciominutówki na wtorek 18 lutego 2020
17 lutego, 2020
Serce zatwardziałe - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 17 lutego 2020
17 lutego, 2020
Przy Jezusie i według Niego - Markowe pięciominutówki na sobotę 15 lutego 2020
14 lutego, 2020
Bóg dał czas na nadzieję - medytacja biblijna na 6. niedzielę zwykłą – 16 lutego 2020
13 lutego, 2020
W wolności i pokoju - medytacja biblijna na święto Cyryla i Metodego – 14 lutego 2020
13 lutego, 2020
Odpierać Bogu - Markowe pięciominutówki na czwartek 13 lutego 2020
12 lutego, 2020
Boży jesteśmy - Markowe pięciominutówki na środę 12 lutego 2020
11 lutego, 2020
Dostało się… - Markowe pięciominutówki na wtorek 11 lutego 2020
10 lutego, 2020
Bliskości pragnę - Markowe pięciominutówki na poniedziałek 10 lutego 2020
09 lutego, 2020
Ludzie refleksji - Markowe pięciominutówki na sobotę 8 lutego 2020
07 lutego, 2020
Ile światła w świetle? - medytacja biblijna na 5. niedzielę zwykłą – 9 lutego 2020
06 lutego, 2020
Żyjący prawdą. (Wy)starcza? - Markowe pięciominutówki na piątek 7 lutego 2020
06 lutego, 2020
Pro-egzystencja - Markowe pięciominutówki na czwartek 6 lutego 2020
05 lutego, 2020
Naprawdę jeden z nas? - Markowe pięciominutówki na środę 5 lutego 2020
04 lutego, 2020
Wybór nieba - medytacja biblijna na Wniebowzięcie NMP – 15 sierpnia 2019
14 sierpnia, 2019

 

z ostatniej chwili
---------------------

24 grudnia, 2019
Na Boże Narodzenie

Komentarz Ani:

Maryja ma Dzieciątko bardzo blisko siebie, czuje każdy Jego ruch, słyszy też...


18 września, 2019
Pielgrzym w drodze do nieba - kazanie na św. Stanisława Kostkę - Gliwice 2019

Na święto Stanisława Kostki refleksja poszła w kierunku "drogi"... pojęcia "w-drodze"... nie chodzi o...
01 sierpnia, 2019
Skarb i perła św. Ignacego Loyoli - kazanie na uroczystość tak zacnego Świętego! (31.07.2019)

Do posłuchania....

 

 

 

Piesn stopni - Wniebowziecie Gliwice 2019
plik: 3.17 MB
 
Tekst ewangelii: Łk 1,39-56

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. Wtedy Maryja rzekła: Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją. On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich. Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje jak przyobiecał naszym ojcom na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki.

Wybranie się w drogę

Maryja, jak podaje ewangelista wybrała się w drogę. Słyszymy dźwięk słowa wybór. Ona dokonała wyboru. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że jeśli człowiek nie dokona wyboru, iż idzie nie ruszy się! Takowy będzie stał albo dreptał w tym samym miejscu. Nie postąpi!
Gdy wyruszamy w trasę to wiadomo, że zmierzamy do jakiegoś miejsca i w określonym celu. Wyjście bez celu donikąd prowadzi. Kończy się odyseuszową tułaczką. Tak więc w owym wybieraniu (się) mam mieć przed oczyma adres docelowy. Jakże to ułatwia! Choć właściwie na ziemi to jest kilka etapów kluczowych (takie kamienie milowe), a w codzienności znamy drogę tylko do najbliższego zakrętu. Albowiem czymś innym jest znać cel i znać drogę do niego.
Trzeba więc uwagi każdego dnia, by rozpoznawać drogę (bo cel już znam) i dobierać odpowiednie środki do jej przebycia. Jednym je środków jest Boży pośpiech, mówiący o rytmie Bożym. Wszak są dni gdy spokojnie sobie idziemy, noga za nogą, a są i takie, w których trzeba przyspieszyć co nieco stawianie kroków. To nazywamy równowagą (zachowaniem dystansu), a także roztropnością.

Wedle logiki Bożego słowa

Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w drogę. Dokonało się to w Nazarecie, gdy anioł Gabriel zwiastował Jej piękną wieść. Kiedy słuchamy Boga i przyjmujemy Jego słowo wtedy wybieramy Go jako Drogę. Zauważmy, że podróż Maryi w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy, do domu Zachariasza i Elżbiety jest „owocem” wsłuchania się w Boże słowo.
Logika ludzka nie powinna Jej pozwolić na taką drogę. Daleko, nie ma dróg, środkiem komunikacji są własne nogi. Dołóżmy do tego niebezpieczeństwa wszelakiego rodzaju począwszy od tych atmosferycznych a skończywszy na zagrożeniach, które czyhały na drodze od zbójców. Maryja w Nazarecie nie powiedziała sprawdzam. Usłyszała, że ktoś znalazł się w potrzebie, że potrzebuje kogoś z zewnątrz, bo wstydzi się przed swoimi. Udziela natychmiastowej odpowiedzi. Idę! Ktoś jest w potrzebie.
Ta odpowiedź nie kończy się na słowach. Przechodzi od deklaracji do czynów. Oto jest prawdziwe wybranie się w drogę. Ono niesie z sobą wyruszenie, a więc pozostawienie na jakiś czas tego, co dotychczas było. Na słowo Boże i jego mocą idziemy. Nie znamy całej trasy, lecz z dnia na dzień objawia się nam jej kolejny odcinek. I znów trzeba uwagi, by składać w całość poszczególne etapy (elementy układanki).

Pieśń i w-niebo-branie

Co się dzieje, gdy wierzący uważnie wsłuchuje się w słowo Pańskie? Czytamy, że wystarczyło wejść do domu i pozdrowić domowników. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Maryja idzie z Jezusem (jesteśmy po Wcieleniu Syna Bożego). Skoro tak to jest pod osłoną Ducha Świętego. Oto piękne owoce poddania się działaniu Ducha.
I płynie w sposób jak najbardziej naturalny pieśń uwielbienia i chwały. Ta pieśń odkrywa „zakryte”, wydobywa na światło dzienne prawdziwe oblicze rzeczywistości. Z ust Elżbiety padają zwrotki błogosławieństwa i zdumienia: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. Z ust Maryi zaś płynie pieśń uwielbienia dzieła zbawienia, które Bóg dokonuje dla człowieka, dla swego umiłowanego stworzenia. Rozlega się Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo …
Dochodzimy do ostatniego punktu, a mianowicie do wniebowzięcia. Jesteśmy brani do nieba. Nie w niewolę czy jasyr. Powracamy do domu. Trzeba wyruszyć w drogę i to z pośpiechem, bo wbrew pozorom życie na ziemi jest bardzo krótkie i nie ma sensu ni czasu na to, by zajmować się zbytnio ziemią. Każdy poranek jest zaproszeniem do podjęcia drogi do nieba. Każdy dzień zaczyna się od Bożego błogosławieństwa, a potem to nurt miłosierdzia na pokolenia się rozlewa i moc ramienia przejawia. Pozwólmy się ująć Bogu za nami! Odkrywajmy, że Pan jest wierny swojemu słowu.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI