| strona główna | kontakt |
 
 
Czwartek XI tygodnia okresu zwykłego, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
20 czerwca 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Zjeść i wyruszyć - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało – 20 czerwca 2019
19 czerwca, 2019
Dyskretny Bóg - Mateuszowe pięciominutówki na środę 19 czerwca 2019
18 czerwca, 2019
Bo Ojciec taki jest - Mateuszowe pięciominutówki na wtorek 18 czerwca 2019
17 czerwca, 2019
Ojcowskie oko za oko - Mateuszowe pięciominutówki na poniedziałek 17 czerwca 2019
16 czerwca, 2019
Przysięga - Mateuszowe pięciominutówki na sobotę 15 czerwca 2019
14 czerwca, 2019
Ty tylko mnie poprowadź - medytacja biblijna na uroczystość Najświętszej Trójcy – 16 czerwca 2019
13 czerwca, 2019
Między przesadą a luzem - Mateuszowe pięciominutówki na piątek 14 czerwca 2019
13 czerwca, 2019
Oto Kapłan! - medytacja biblijna na święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – 13 czerwca 2019
12 czerwca, 2019
Jak żyję tak nauczam - Mateuszowe pięciominutówki na środę 12 czerwca 2019
11 czerwca, 2019
Apostołowanie - medytacja biblijna na święto Barnaby Apostoła – 11 czerwca 2019
10 czerwca, 2019
W stągwi serca - medytacja biblijna na święto NMP Matki Kościoła – 10 czerwca 2019
09 czerwca, 2019
A co ze mną będzie? - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 8 czerwca 2019
07 czerwca, 2019
Język miłości - medytacja biblijna na uroczystość Zesłania Ducha Świętego – 9 czerwca 2019
06 czerwca, 2019
Rozmowa o miłości - wielkanocne pięciominutówki na piątek 7 czerwca 2019
06 czerwca, 2019
Wyciągnij ręce - wielkanocne pięciominutówki na czwartek 6 czerwca 2019
05 czerwca, 2019
Zachowani w miłości - wielkanocne pięciominutówki na środę 5 czerwca 2019
04 czerwca, 2019
Z Ojca przez Syna w Duchu - wielkanocne pięciominutówki na wtorek 4 czerwca 2019
03 czerwca, 2019
Walka i po walce - wielkanocne pięciominutówki na poniedziałek 3 czerwca 2019
02 czerwca, 2019
Od przypowieści do opowieści - wielkanocne pięciominutówki na sobotę 1 czerwca 2019
31 maja, 2019
Ręce wskazujące niebo - medytacja biblijna na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego – 2 czerwca 2019
30 maja, 2019
Z Jezusem przez świat do nieba - medytacja biblijna na uroczystość św. Stanisława Biskupa, Patrona Polski – 8 maja 2019
07 maja, 2019

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...
24 maja, 2018
Dzień Matki

Dla naszych kochanych Mam....

 

 

 

Tekst ewangelii: J 10,11-16

Jezus powiedział do faryzeuszów: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

Udobruchać wilka?

Łudzi się ten, co myśli, że da się udobruchać wilka. Oczywiście, że da się tylko trzeba kogoś złożyć w ofierze, a znając historię ofiar tych coraz więcej i więcej będzie potrzeba. Wilki jeśli dostaną się do stada to nie oszczędzą owiec. Słyszeliśmy z ust św. Pawła, że są to wilki drapieżne, które nie będą oszczędzać nikogo. Nie ma co paktować ze złem! Święci nigdy nie paktowali!
Wilk to wilk, nawet jeśli włoży na siebie owczą skórę to pozostaje drapieżnikiem polującym na swe, słabsze od niego ofiary. W tym wymiarze mieści się drugie jakże ważne ostrzeżenie Apostoła Narodów: … spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. To też są wilki drapieżne.
Słowa te kieruje Apostoł do starszych czyli tych, co zostali postawieni na czele wspólnot, by je ochraniać, pilnować, by prowadzić je do źródeł życia wiecznego. Wspomnijmy św. Stanisława, biskupa, Patrona Polski. Ten niezłomny pasterz nie pertraktował ze złem. I za to zginął z rąk siepaczy króla. Bronił swej trzody, by żadna fałszywa nauka nie skaziła serc ludzi.

Bóg z nami = wilki przeciwko nam

Skąd czerpał siłę i inspirację? Myślę, że cały czas był świadom, że jedynym i najlepszym pasterzem jest Jezus Chrystus. Wpatrzony w krzyż odkrywał, że dobry pasterz – a takowym chciał być – daje życie swoje za owce. Ustrzeżemy się na tyle, na ile Jezus będzie dobrym Pasterzem w naszej codzienności, na tyle, na ile pozwolimy Mu dać się prowadzić, wiernie trwając przy Jego nauce i z pokorą wypełniając słowa (przykazania), które nam zostawił. Owce idą za Pasterzem. Rozpoznają Jego głos, a więc nawet gdy zapadną ciemności ufnie za Nim podążają. Ciągle trzeba nam uczyć się rozpoznawania tegoż głosu, sycenia się nim.
Ta wiara – że Jezus jest dobrym pasterzem, że jest z nami, że Ojciec dał Go nam – w sposób „automatyczny” uczy nas, że nikt/nic nie może nas oderwać od stada! Borykamy się z trudnościami, upadamy, odwracamy się od Pasterza, a On ciągle nas wybiera i zaprasza i przebacza i prowadzi na pastwiska.
Fakt, że jest Bóg z nami oznacza, że staną przeciwko nam. Wrogowie Boga, nieprzyjaciel natury ludzkiej nikogo z nas nie oszczędzi jeśli tylko damy mu odrobinę przestrzeni. Tenże oskarża nas przed Bogiem. I nie zaniecha prób podejścia i rozerwania stada i unicestwienia owiec. Nie bójmy się! Nie jesteśmy sami! Jest z nami Bóg, a więc powtarzam nikt ani nic nie może nas odłączyć od miłości Chrystusowej. Naszym udziałem stanie się utrapienie, ucisk i prześladowanie, głód i nagość, niebezpieczeństwo i miecz; będą zabijać nas przez cały dzień.

Pełne zwycięstwo

Tu nie jest koniec! Albowiem w Jezusie we wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo. On nas umiłował. Nie jest jak najemnik, który ucieka, gdy widzi wilka. Jezusowi bardzo na nas zależy! Umiłował nas. I szuka każdej owcy. Chce jednej owczarni.
Tak więc, posłuchajmy pewności wiary (a nie siebie) św. Pawła: … jestem pewien, że ani śmierć, ani życie, ani aniołowie, ani Zwierzchności, ani rzeczy teraźniejsze, ani przyszłe, ani moce, ani co wysokie, ani co głębokie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym. Biskupa Stanisława dosięgnął miecz i choć zakończył jego żywot ziemski to nie zwyciężył. Zwycięzcą bowiem okazał się pasterz zapatrzony w Pasterza owiec.
Przylgnijmy do Serca Bożego, a wtedy rozpoznawać będziemy wilki drapieżne, a na nasze czasy wilki, które okryły się owczą skórą i udają, że są owcami. Niech miłość Chrystusa rozlewa się jeszcze mocniej w nas dzięki działaniu Ducha Świętego. Niech On nas prowadzi tak jak prowadził biskupa Stanisława.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI