| strona główna | kontakt |
 
 
I Niedziela okresu wielkanocnego, Wspomnienie dowolne Św. Anzelma
21 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 11,45-57

Wielu spośród Żydów przybyłych do Marii ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego. Niektórzy z nich udali się do faryzeuszów i donieśli im, co Jezus uczynił. Wobec tego arcykapłani i faryzeusze zwołali Wysoką Radę i rzekli: Cóż my robimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków? Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, i przyjdą Rzymianie, i zniszczą nasze miejsce święte i nasz naród. Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród. Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród, a nie tylko za naród, ale także, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno. Tego więc dnia postanowili Go zabić. Odtąd Jezus już nie występował wśród Żydów publicznie, tylko odszedł stamtąd do krainy w pobliżu pustyni, do miasteczka, zwanego Efraim, i tam przebywał ze swymi uczniami. A była blisko Pascha żydowska. Wielu przed Paschą udawało się z tej okolicy do Jerozolimy, aby się oczyścić. Oni więc szukali Jezusa i gdy stanęli w świątyni, mówili jeden do drugiego: Cóż wam się zdaje? Czyżby nie miał przyjść na święto? Arcykapłani zaś i faryzeusze wydali polecenie, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, aby Go można było pojmać.

Tyrania

Kiedy władza przestaje być służbą staje się tyranią. Nie trzeba nikomu tłumaczyć co oznacza dla człowieka i społeczeństwa reżim, rządzenie przez jednego człowieka czy grupę ludzi. Bezwzględność, okrucieństwo to konkretne odsłony takiej postawy.
Władza-tyrania chociaż widzi znaki to nie rozeznaje ich, nie podejmuje jako sygnałów do opamiętania się. Traktuje je jako zagrożenie i choć mówi o zagrożeniu „narodu” to w rzeczywistości myśli o swoich stołkach i zabezpieczeniu siebie samych.
Co leży u podstaw takiego patrzenia (i czynienia)? Egoizm – myślenie o sobie i egocentryzm – skoncentrowanie się na sobie. To opaski na oczach, które nie dają możliwości właściwego postrzegania rzeczywistości. „Ja” staje się punktem odniesienia do myślenia, decydowania i czynienia. Dołóżmy do tego ślepotę, bo choć patrzą (i odnotowują) to nie widzą.

Donosicielstwo

Czy o tym mówi dzisiejsza ewangelia? Tak. Na potwierdzenie wystarczy jeden czasownik: donosić (...donieśli faryzeuszom). Oto znak rozpoznawczy tyranii. Tak rozbudowuje element „bezpieczeństwa” (bo się boi!), że całe społeczeństwa wchodzą w dynamikę donoszenia. Wydarzyło się cokolwiek i należy o tym donieść władzom. Wyrabia się w ludziach wręcz nawyk Pawłowa (bezmyślny i reagujący na zewnętrzne bodźce „ślinotok”). Także na zasadzie marchewki i kija. Doniesiesz to dostaniesz „nagrodę” (nikt nie poważa donosicieli). Nie doniesiesz to dostaniesz kijem po plecach.
Donosiciel nie daje świadectwa, bo chociaż był obecny na miejscu zdarzenia (zakładamy choć taką uczciwość) to nie uczestniczył w nim, a „władzy” donosi tak, by jej się spodobało licząc na nagrodę. Oczywiście nie ma czasu na gadanie o tych, co to donoszą rzeczy wyssane z palca i przedstawiają jako rzeczywistość.
Donosicielstwo niszczy więzi społeczne, a o to chodzi w reżimach wszelkiego rodzaju. Nikt nikomu nie ufa. Jest to nie tylko objaw strachu, ale i w wielu wypadkach „owoc” zazdrości. Jednym „donosem” można zniszczyć życie człowieka i życie rodziny. Nie ma co się łudzić „usprawiedliwianiem się” czy „tłumaczeniem sobie”, że chciałem dobrze, że tak wyglądały fakty itp.

Utrzymać za wszelką cenę

W naszym wydarzeniu arcykapłani i faryzeusze i zwołana przez nich Wysoka Rada mają wiedzę o tym, co się dzieje: Cóż my robimy wobec tego, że ten człowiek czyni wiele znaków? Jeżeli Go tak pozostawimy, to wszyscy uwierzą w Niego, i przyjdą Rzymianie, i zniszczą nasze miejsce święte i nasz naród. Czytając te słowa łatwo dostrzec jak dorabia się ideologię do wiedzy. Nie chodzi o prawdę, dlatego mówimy już o ideologii, coś, czego ślepo się trzymamy i nie odpuszczamy ani na milimetr, coś do czego dążymy idąc po trupach z hasłami ofiary są konieczne.
Jesteśmy świadkami myślenia, iż wiara daje władzę. Bo przecież w jaki inny sposób dałoby się odczytać słowa pełne lęku, że kiedy wszyscy uwierzą w Niego to przyjdą Rzymianie. Mieli w głowach chore myślenie, że Mesjasz przyniesie wyzwolenie, tyle że widzieli to tylko w kategoriach politycznych i społecznych. Zapomnieli, że Bóg na pierwszym miejscu działa w kategoriach duchowych i chce uwolnić człowieka i jego serce z tyranii grzechu i śmierci.
Dołóżmy do tego lęk przed utratą własnych wpływów, wszak od dawna obserwowali, że Pan Jezus pokazywał im „błędy”. Zapewne myśleli w swych sercach, że jest im przeciwny, że ich odsunie od władzy i... postąpi z nimi tak, jak oni postępowali względem innych i Jego samego. Te wszystkie (i zapewne jeszcze inne) lęki są „skutkami” zdeformowania pojęcia „władzy”.

Umiłował do końca

Cóż Pan Bóg na to? Winniśmy być zdziwieni. Oburzeni? Być może, a to świadczyłoby o jeszcze za bardzo ludzkim patrzeniu. Dowiadujemy się z przekazu św. Jana, iż Pan wyprowadza z postanowienia śmierci dar życia. Kajfasz być może nie zdawał sobie sprawy, że wypowiada proroctwo. Do urzędu przypisana jest nie tylko „władza”, ale i środki do tego, by ją pełnić. Sprzeniewierzając się „służbie” nie oznacza, iż jest ona zła i niewłaściwa. Tak więc powtórzę znane zdanie, że tylko Bóg ze zła wyprowadzić umie dobro.
Słyszymy o poleceniu, aby każdy, ktokolwiek będzie wiedział o miejscu Jego pobytu, doniósł o tym, aby Go można było pojmać. Pan Jezus odsunął się na bok. Czeka na Paschę. Bóg „wykorzystał” Prawo, które zobowiązywało każdego dorosłego Żyda do udania się do Jerozolimy, a Jezus powiedział wyraźnie, że przyszedł wypełnić Prawo co do joty. Tak więc było wiadomo, że będzie w Jerozolimie na święta.
Tutaj mamy dobro, o którym nikomu z uczestników tej debaty, tego sądu kapturowego się nie śniło. Wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród, a nie tylko za naród, ale także, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno. Zaiste, potrzeba było śmierci Syna Bożego, by wszystkie dzieci powróciły do domu, by miały taką możliwość. Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16). Żaden reżim. Żadna tyrania. Miłość, która do końca miłuje. Miłosierdzie, które przebacza za każdym razem, gdy syn zwróci się do Ojca prosząc o takie przebaczenie.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI