| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek Wielkanocny
22 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Napojeni miłością - medytacja biblijna na 31. niedzielę zwykłą – 4 listopada 2018
01 listopada, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Wymodlona i wywalczona - kazanie na 31 nd zwykla Gliwice 2018
plik: 2.94 MB
 
Stanę w Bożej obecności.
Wprowadzenie 1: zasiadam do stołu z przyjaciółmi i rozważamy sytuację „suszy”, która nas dotyka. Analizujemy jej możliwe przyczyny i szukamy rozwiązań, aby nawodnić obszary objęte tym kataklizmem. Potem spoglądam na serce i widzę wysuszone połacie… oddaje je Jezusowi.
Wprowadzenie 2: Prosić o łaskę nasycenia (się) miłością Bożą.

Na początek przeczytam tekst ewangelii: Mk 12,28b-34

Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań? Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych. Rzekł Mu uczony w Piśmie: Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary. Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: Niedaleko jesteś od królestwa Bożego. I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.


Dlaczego nie umiemy kochać? Być może pomylone pojęcie miłości nosimy w głowie i sercu. Miłość egoistyczna nigdy nie będzie umiała kochać. Miłość altruistyczna też nie jest pełnią, o której marzymy. Prawdziwa miłość zawsze jest wzajemna. Ja kocham ciebie, ty kochasz mnie i jesteśmy dla siebie i naprzeciw siebie i obok siebie. Ja mogę liczyć na ciebie, ty możesz liczyć na mnie i w zdrowiu i w chorobie. Ja wyciągam do ciebie rękę, ty wyciągasz do mnie rękę i żadna z nich nie zostanie odtrącona. Dziś ja ci pomagam, a jutro ty mi pomożesz. Czyż Pan Jezus nie powiedział wielokrotnie zostawiając nam najważniejsze przykazanie: miłujcie się wzajemnie jak Ja was umiłowałem.

Wzajemność

Miłosna wzajemność nie nosi w sobie handlowego coś za coś. To są inwestycje, które nie myślą o zwracaniu się. I choć jest w niej kredyt zaufania to nie spłaca się go całe życie i to w dwójnasób, a żyje się dzięki niemu i to ku i w wieczności, a plony są stokrotne. Bez wzajemności miłość zamieni się w altruizm. Człowiek przestanie myśleć o sobie, stanie się niewolnikiem, a przecież miłość prawdziwa daje wolność.
Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Ileż te słowa mówią o wzajemności! Przecież z pustego i Salomon nie naleje, choć należał do najmądrzejszych ludzi na globie ziemskim. Kochać bliźniego bez miłości siebie, to powolne (mniej czy bardziej) wypalanie się, które kończy się pustką, samotnością, zniknięciem. Czy miłość unicestwia? Żadną miarą. Czy miłość każe zapomnieć o sobie? Żadną miarą.
Wzajemność to równowaga. Trzeba (wy)dawać, choć nie wedle zasad bogini ekonomii, ale według tego, co Bóg Miłość uczynił, a mianowicie wydał Syna swego Jednorodzonego. Skoro mowa o dawaniu to nie wolno zapomnieć o braniu. Wzajemność sprawia, że branie-dawanie staje się pasją. Przykład sakramentu małżeństwa, którego udzielają sobie nawzajem małżonkowie. Dają się sobie i biorą siebie nawzajem. I to nie na niby, na jakiś czas, na próbę, ale do końca dni. Oto moc miłości wzajemnej! Egoistyczna liczy tylko na siebie. Altruistyczna prędzej czy później wygasa. Pozostaje ta, którą Bóg zakorzenił w nas. Dlatego w wymiarze wzajemności jest też będziesz miłował Pana Boga swego tak, jak zostałeś przez Niego umiłowany.

Umiłowany - przebaczony

Bóg mnie umiłował całym swoim sercem, całym sobą. Otrzymałem dar miłości prawdziwej, bezgranicznej, bezwarunkowej i wzajemnej. Dlaczego? Bo Ojciec kocha Syna, Syn kocha Ojca, a „owocem” tej miłości jest Duch Święty. Bo Bóg jest miłością i (wy)dając siebie nie może dać niczego innego jak miłość.
To, że miłość może być odrzucona i podeptana to nikogo nie muszę przekonywać, jednak fakt ten nie oznacza, że mam przestać kochać. Miłując całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą czerpię z niewyczerpalnego źródła. Mottem tejże heroicznej (bohaterskiej, wymagającej i możliwej) miłości jest zdanie: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią. Syn rzekł tak, bo widział u Ojca, że czyni to właśnie. Tak więc jednym z przejawów prawdziwej miłości jest przebaczenie, wzajemne przebaczenie: … i przebacz nam nasze winy jako i my przebaczamy naszym winowajcom. To jest konkretne oblicze miłości.

Jedno i dziesięć

To przykazanie nie przerasta naszych możliwości. Wypełnienie go w codzienności jest koniecznością. Miłość jest tlenem, którym oddychamy. Chlebem, który spożywamy. Wodą, którą pijemy. Bez miłości umieramy! Nie ma innego przykazania większego od tych.
Myślę, że razem z uczonym w Piśmie z całym przekonaniem powtarzać możemy: Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary. Miłość to daleko więcej niż całopalenia i ofiary, niż jarzmo i brzemię, niż ciężar (często ciężar belki krzyża).
Dochodzimy do tego, gdy odkrywamy i żyć zaczynamy prawdą pierwszego przykazania: Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Tak naprawdę dekalog, dziesięć przykazań to nic innego jak konkretny „wykład” tego jednego trójczłonowego przykazania miłości.

o. Robert Więcek SJ


Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI