| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek Wielkanocny
22 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Prześladowania a życie wieczne - wielkanocne pięciominutówki na środę 18 kwietnia 2018
17 kwietnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: J 6,35-40

Jezus powiedział do ludu: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie. Powiedziałem wam jednak: Widzieliście Mnie, a przecież nie wierzycie. Wszystko, co Mi daje Ojciec, do Mnie przyjdzie, a tego, który do Mnie przychodzi, precz nie odrzucę, ponieważ z nieba zstąpiłem nie po to, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Tego, który Mnie posłał. Jest wolą Tego, który Mię posłał, abym ze wszystkiego, co Mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym. To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

Zamierzenia prześladowań

Celem prześladowań jest zniszczenie, jak to podkreśla św. Łukasz opisując działanie Szawła. A sprawdzonym narzędziem prześladowań jest zastraszanie. Szatan tak właśnie atakuje! Wzbudza strach. Karmi paraliżującym lękiem. Poddanie się zastraszaniu prowadzi do zniewolenia. O to chodziło diabłu na początku Kościoła i o to samo chodzi mu i dzisiaj.
Siedząc cicho jak zając pod miedzą niewiele się osiąga. Wszak dobrze wiemy, że lis lub wilk wyczuwa zająca, także ukrytego z obawy przed... Mówi się, że strach ma specyficzny zapach i jest wyczuwalny na odległość. Słyszymy w Dziejach Apostolskich o prześladowaniach, które zataczają coraz szersze kręgi.
Co robią chrześcijanie? Rozproszyli się po okolicach. To jest rozproszenie z ogrodu Getsemani. Ci, którzy je przeżyli raz, Apostołowie, pozostają na miejscu. Bo nie jest łatwo podjąć prześladowania. Nie jest to ucieczka, bo słyszymy, że „rozpraszający się” głosili w drodze słowo. Oto podstawowa odpowiedź chrześcijan na prześladowania. Czyli to, co miało zamknąć im usta, ograniczyć zasięg, stłumić w zarodku okazało się katalizatorem, dolaniem benzyny do ognia. Prześladowania konsolidują wiarę!

Źródło mocy

Jesteśmy słabymi ludźmi. Doświadczamy upadków. Powracam do Apostołów, którzy zostawili Jezusa w najtrudniejszej chwili, ale... powrócili! Prześladowania chcą zabrać życie, ale prześladowcy zapominają, że kto chce zachować swe życie ten je traci. Chrześcijanin nie trzyma się kurczowo ziemskiego życia. Szanuje je. Dba o nie. Jednak nie ono jest najważniejsze. Wiemy bowiem i doświadczamy tego każdego dnia, że nieustannie łakniemy i pragniemy na tej ziemi, tak że nic, ani nikt nie jest w stanie nas nasycić.
Gdzie bije źródło mocy prześladowanych? W owym: Jam jest chleb życia. To Jezus Chrystus jest naszym życiem! On, który uczynił siebie Pokarmem na drogę. Bez tego Chleba nie ujdziemy! Bez tego Pokarmu zasłabniemy! Zjedzą nas nasze głody i pragnienia, bo nigdy nie będziemy w stanie ich zaspokoić. Tylko w Jezusie, do którego przychodzimy nie będziemy łaknąć. Tylko w Jezusie, w którego wierzymy, nigdy pragnąć nie będziemy.
Nie chodzi o wytrzymałość na ból. Niemiłosierne cierpienie dotyka prześladowanych. Nie chodzi o przetrwanie, ale o trwanie w Bogu. Co słyszymy w przekazie pierwotnego Kościoła. W tej pozornej ucieczce-rozproszeniu oprócz głoszenia słowa są także konkretne znaki mocy Bożej! Z wielu bowiem opętanych wychodziły z donośnym krzykiem duchy nieczyste, wielu też sparaliżowanych i chromych zostało uzdrowionych. Rozproszenie w przedziwny sposób staje się rozprzestrzenianiem!

Perspektywa woli Ojca

Kiedy skupiamy się zbytnio na prześladowaniach to wpadamy w przerażenie. Wszak strach ma wielkie oczy i z igły robi widły. Kiedy zbyt ufamy sobie i myślimy w kategoriach samowystarczalności już jesteśmy niewolnikami. Przypatrujmy się Synowi Bożemu. Nie zstąpił, aby pełnić swoją wolę, ale wolę Ojca.
Tutaj mamy właściwą perspektywę patrzenia i oglądania – wolą Ojca jest, aby wszyscy ludzie byli zbawieni! Po to przyszedł Jezus Chrystus na ziemię! Przyszedł i wypełnił we wszystkim, co do joty, co do kreski plan miłości Ojca. Tak, przez drogę męki i śmierci, drogę, która zaprowadziła Go do zmartwychwstania. Syn nikogo kto do Niego przyjdzie nie odrzuci. Kto jest przy Jezusie nie zatraci się, bo to On się stara o to, by ze wszystkiego, co Ojciec Mu dał, niczego nie stracił.
Wolą Ojca jest aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. Tylko Jezus może nas wskrzesić! Dokona się to w dniu ostatecznym. A wtedy nieogarniona radość zapanuje w naszych sercach i między nami. Zresztą już teraz możemy doświadczać tej radości widząc jak Bóg działa na tym świecie.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI