| strona główna | kontakt |
 
 
Poniedziałek Wielkanocny
22 kwietnia 2019r.
 
poprzednie 5 minut:

Przyjaźń i słowo - medytacja biblijna na poniedziałek w Oktawie wielkanocnej – 22 kwietnia 2019
21 kwietnia, 2019
Doświadczyć! - medytacja biblijna na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
W łonie miłosierdzia - medytacja biblijna na Wigilię Paschalną – 20 kwietnia 2019
20 kwietnia, 2019
Na własne oczy... oniemieli... - refleksja na Wielką Sobotę
19 kwietnia, 2019
Wpatruję się w Ukrzyżowanego - medytacja biblijna na Wielki Piątek – 19 kwietnia 2019
18 kwietnia, 2019
Drobne, płynne, miłosne - medytacja biblijna na Wielki Czwartek – 18 kwietnia 2019
17 kwietnia, 2019
Ogłuszenie - medytacja biblijna na Wielką Środę – 17 kwietnia 2019
16 kwietnia, 2019
Gorzki smak w ustach - medytacja biblijna na Wielki Wtorek – 16 kwietnia 2019
15 kwietnia, 2019
Miłość bezwarunkowa - medytacja biblijna na Wielki Poniedziałek – 15 kwietnia 2019
14 kwietnia, 2019
Bóg „rządzi” służąc - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 13 kwietnia 2019
12 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w Kroplę miłosierdzia - medytacja biblijna na Niedzielę Palmową – 14 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Wpatrzeni w dzieła Ojca - wielkopostne pięciominutówki na piątek 12 kwietnia 2019
11 kwietnia, 2019
Matematyka wieczności - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 11 kwietnia 2019
10 kwietnia, 2019
W Synu wolność, prawda i miłość - wielkopostne pięciominutówki na środę 10 kwietnia 2019
09 kwietnia, 2019
Cnota cierpliwości - wielkopostne pięciominutówki na wtorek 9 kwietnia 2019
08 kwietnia, 2019
We właściwym kierunku - wielkopostne pięciominutówki na poniedziałek 8 kwietnia 2019
07 kwietnia, 2019
Rozejść się czy zjednoczyć? - wielkopostne pięciominutówki na sobotę 6 kwietnia 2019
05 kwietnia, 2019
Kamienie kruszone w dłoniach - medytacja biblijna na 5. niedzielę Wielkiego Postu – 7 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Niewygoda prawdy - wielkopostne pięciominutówki na piątek 5 kwietnia 2019
04 kwietnia, 2019
Zawierzenie - wielkopostne pięciominutówki na czwartek 4 kwietnia 2019
03 kwietnia, 2019
Nie pogłoski, a prawda - medytacja biblijna na Poniedziałek Wielkanocny – 2 kwietnia 2018
01 kwietnia, 2018

 

z ostatniej chwili
---------------------

21 kwietnia, 2019
Prawdziwie zmartwychwstał!

Koniec. Kropka. - jak napisał \"Gość niedzielny\".
Prawdziwie zmartwychwstał!...


14 kwietnia, 2019
Wielkotygodniowe minutówki - tradycyjnie jak co roku dla tych,co mają minutę...

Mamy Go… - wielkotygodniowe minutki…

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Nie...

30 maja, 2018
Boże Ciało

Oby Ciebie nie zabrakło... ...

 

 

 

Tekst ewangelii: Mt 28,8-15

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pośpiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: Witajcie. One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą. Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdyśmy spali. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu. Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami i trwa aż do dnia dzisiejszego.

Plaga pogłosek

Od plagi pogłosek dziś zacznijmy. Powiedziałbym, że idzie o pseudofakty na zamówienie. Zamawiam i płacę, a więc ma być tak, jak sobie tego życzę i to bezdyskusyjnie. Dynamika jakże znana ludzkości.
Niestety o wiele szybciej rozchodzą się pogłoski. Ciekawe, że to, co szeptane na ucho z odpowiednią dozą dramatyzmu wpada nam do głowy natychmiast i pracuje w umyśle, wyobraźni i przechodzi do serca. Idziemy za tym, co prawdopodobne, a jakże trudno iść za prawdą.
To nie tylko „problem” strażników i arcykapłanów. To także „problem” naszych czasów. Ile takowych pogłosek tworzymy czy roznosimy mniej czy bardziej świadomie? Zasłyszane nie oznacza prawdziwe. Wypowiedziane przez celebrytów wcale nie świadczy o prawdzie.

Trzeba wyrobić swoje zdanie

Pierwszą reakcją niewiast po usłyszeniu relacji aniołów jest pośpiech w oddaleniu się od grobu. Miesza się bojaźń i wielka radość. Bo trudno uwierzyć w to, co widziały i słyszały. To podstawowe elementy w wyrabianiu swojego (liczymy, że obiektywnego) zdania widzieć i słyszeć.
Dołóżmy do tego bojaźń tzn. szacunek wobec Boga. Te kobiety były wierzącymi. Przyszły do grobu swego Pana i Króla. Wiara je poprowadziła. Wiara nie przeszkadza w odkrywaniu obiektywnej prawdy. Po ludzku to by siedziały w domu w rozpaczy czy depresji. Po ludzku uwierzyłyby w to, że Jezus był złoczyńcą, bo tak mówili arcykapłani i tak krzyczał tłum w czasie tych dni. Po ludzku... Jeszcze jedna rzecz: wielka radość. Mieszanka wybuchowa, ale nie niszcząca, a jeśli już to nasze, ludzkie ograniczenia, także ograniczenia rozumu.
Po wyrobieniu sobie zdania biegną oznajmić to Jego uczniom. Zauważmy, że nie trwało to zbyt długo, że nie trzeba niewiadomo jak długiego czasu na rozważania i refleksję. Wiara łączy fakty tak, jak żadne logiczne myślenie nie będzie w stanie połączyć.

Droga Pańska

Jeśli dobrze i mądrze wybieram to idę drogą Pańską! Jakże trudno się pomylić kiedy kocham Pana Jezusa, a niewiasty bardzo Go miłowały. A gdyby przyszła pomyłka to zaraz wyprostuje się pogmatwane ścieżki. Owocem tego jest spotkanie. Niespodziewane i... w drodze, po drodze... Oto Jezus stanął przed nimi i rozmawia z nimi: Witajcie. Nie bójcie się. Wysłuchały i ruszyły w drogę.
Jakże inaczej postępują strażnicy. To nie bojaźń Boża kieruje nimi. Rządzi strach. Nie słuchają „faktów”, których byli świadkami naocznymi. Wszak jak napisał ewangelista: powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Strażnicy widzieli wiele. Mówi o tym reakcja arcykapłanów i starszych. Bez prawdy na horyzoncie pojawia się sporo pieniędzy (mniej czy bardziej wirtualnych) i wtedy chciwość powie wszystko, co każą powiedzieć, co będzie dla zwiększenia egoistycznych interesów. I będzie się to wlekło i wlekło. Po ludzku wydaje się, że wszystko jest „zabezpieczone”, że namiestnika da się udobruchać, że nie ponosi się odpowiedzialności za słowa i czyny. Nie. Pieniądz, czyli bogactwo, nie zwalnia z poszukiwania prawdy. Tej ostatniej nie da się kupić za żadne pieniądze.
Jak dobrze, że kobiety posłuchały Pana Jezusa! Ruszyła lawina miłości, lawina Dobrej Nowiny. Idźmy z pośpiechem, by głosić „uczniom” Zmartwychwstałego. Tak, do uczniów, by wyszli z zamkniętych „wieczerników” i udali się tam, gdzie Pan zapowiada spotkanie. Nie idzie o słowo przeciw słowu. Chodzi o poszukiwanie i znajdowanie Prawdy i życie nią.

o. Robert Więcek SJ

Jeśli chciałbyś otrzymywać "pięciominutówki" bezpośrednio na adres mailowy wystarczy napisać prośbę na adres: robert.wiecek@jezuici.pl

powrót


 

na skróty do...|

    Copyright © 2012 Robert Więcek SI